Καραϊσκάκης – Λεβαδειακός 0-2

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα ο Λεβαδειακός, που πέρασε νικηφόρα από την Άρτα και την έδρα του Καραϊσκάκη. Το συγκρότημα του Σωτήρη Αντωνίου ήταν αυτό που μπήκε πιο καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 3΄ έφτασε κοντά στο να προηγηθεί στο σκορ, το σουτ όμως του Συμελίδη αντί για τα δίχτυα του Σοϊλεμέζογλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του τέρματός του.

Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν να πετύχουν οι Βοιωτοί σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 7΄με το σουτ του Μυτίδη να καταλήγει στα δίχτυα. Από το σημείο εκείνο και μετά ο Λεβαδειακός κυριάρχησε στο ματς και στο 32΄ έφτασε κοντά στο να ζευγαρώσει τα τέρματά του, το σουτ όμως του Νίλι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σοϊλεμέζογλου. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ότι δεν μπόρεσε να πετύχει η ομάδα της Βοιωτίας στο πρώτο μέρος, το πέτυχε στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 55΄ με την κεφαλιά του Μύγα. Στο 59΄ ο Λεβαδειακός έχασε σημαντικη ευκαιρία για να κάνει το 0-3 με το Συμελίδη να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Σοϊλεμέζογλου και να στέλνει την μπάλα άουτ. Από την πλευρά της η ομάδα του Δημήτρη Μπέλα προσπάθησε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρει με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Δημήτρης Μπέλας): Σοϊλεμέζογλου, Φαν Ίπερεν, Χατζηδίμπας (83' Φετεινίδης), Γαλεάδης (59' Λουίς Φελίπε), Νταλακούρας, Δούμτσιος, Δεινόπαπας (83' Μαραθωνίτης), Κορέλας (46' Δερμιτζάκης), Τάμπας, Παπανίκου, Λόβριτς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ, Πολέτο (84' Θεοχάρης), Συμελίδης (84' Μαρίνος), Νίλι (60' Νίκας), Μυτίδης (73' Τζιώρας).

Παναχαϊκή – Τρίκαλα 1-1

Από έναν βαθμό αυτόν της ισοπαλίας έβαλαν στο σακούλι τους Παναχαϊκή και Τρίκαλα, στον πρώτο τους αγώνα για την Super League 2. Στα του παιχνιδιού η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν αυτή, η οποία είχε με την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς ωστόσο να έχει γίνει απειλητική για την εστία του Γιακουμή.

Όλα αυτά μέχρι το 17΄, όταν ο Μπάτροβιτς με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ τους Αχαιούς. Από το σημείο εκείνο και μετά το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ανέβασε μεν την απόδοση του, δίχως όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά στα καρέ του Σούλη. Αυτό συνέβη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με την κεφαλιά του Σταματή να αποκρούεται από τον Σούλη...

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 50΄ τα Τρίκαλα έφτασαν κοντά στο 1-1, ο Σούλης όμως απέκρουσε με το σώμα το πλασέ του Σουλιώτη. Στο 65΄ οι Θεσσαλοί απείλησαν και πάλι, αυτή τη φορά με την κεφαλιά του Σταματή να φεύγει δίπλα από την εστία του Σούλη, ενώ στο 74΄ το σουτ του Νασέρ είχε την ίδια ακριβώς κατάληξη. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στις δύο αυτές φάσεις, το πέτυχαν στο 79΄ με την κεφαλιά του Ευθυμίου να κάνει το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σούλης, Αποστολόπουλος (83' Πλιάτσικας), Μαρκοπουλιώτης, Πατάπης, Σταμόπουλος, Ανάκογλου (54' Αργυρόπουλος), Μουστακόπουλος, Μπάτροβιτς (83' Τσερούτι), Γιούσης (55' Παπαδόπουλος), Αραβίδης, Κουσκουνάς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Σκόνδρας, Νιάρος, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Γεωργίου, Τζαλόσι, Αλμπάνης (65' Ευθυμίου), Πέλκας (88' Ζώγκος), Σταματής.

ΟΦ Ιεράπετρας – Διαγόρας Ρόδου 1-1

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο ντέρμπι των νεοφώτιστων στην Super League 2 ΟΦ Ιεράπετρας και Διαγόρας Ρόδου, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ήταν αυτή, που μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος και στο 14΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαστακού, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Σμυρλής από τον Βογιατζή.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, ο «γηραιός» πατούσε καλύτερα στο ματς και σε δύο περιπτώσεις στο 32΄ και στο 34΄ έφτασε κοντά στο 0-2, χωρίς όμως να το πετύχει. Στην πρώτη η κεφαλιά του Ρουγκάλα αποκρούστηκε από τον Παπαδόπουλο, ενώ στην δεύτερη το σουτ του Λινάρδου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των Κρητικών. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι μπροστά στο σκορ.

Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη ανέβασε την απόδοση της και στο 65΄ είχε τριπλή χαμένη ευκαιρία με τους Κούστα και Γκίνη, για να κάνει το 1-1. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι «ασπρόμαυροι» σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 70΄ με τον Γκίνη να νικά τον Τσέλιο και να κάνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι μετά την ισοφάριση έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε την πρώτη τους νίκη στη Β΄Εθνική, στο 73΄ όμως το διαγώνιο σουτ του Γκίνη δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε με συνέπεια το 1-1 να μείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Καψάλης (58' Πριόνας), Σμίλτος, Μασουέρο, Ζήσης, Λεμονής, Βογιατζής (58' Μπαράτα), Γκίνη, Φουάσης, Κούστα (89' Καλλιμάνης), Ντάλα Κόστα (69' Γκούφα).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης (77' Δημήτρουλας), Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Ντορίβα, Μασούρας (77' Αθανασίου), Σμυρλής (71' Μανωλάκης), Μπαστακός, Λινάρδος (71' Αυγενικού), Γεωργίου (85' Αλάεθ).