Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με τον ντε Γιονγκ στο 39ο λεπτό αλλά δεν κράτησε το προβάδισμα για αρκετή ώρα μιας και στο 51ο λεπτό η Σοσιεδάδ ισοφάρισε στο 51ο λεπτό με τον Ογιαρζάμπαλ να μην αστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Οι «μπλαουγκράνα» έχασαν αρκετές ευκαιρίες για την νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όμως το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί όπου και πάλι η Μπαρτσελόνα πλησίασε αρκετά στην νίκη, όμως η Σοσιεδάδ κράτησε το 1-1 ως το τέλος.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Τερ Στέγκεν έκανε την διαφορά για την Μπαρτσελόνα μιας και απέκρουσε τα τρία πρώτα πέναλτι των παικτών της Σοσιεδάδ. Την ίδια στιγμή οι συμπαίκτες του έχασαν το πρώτο και το τέταρτο πέναλτι αλλά ο Πέδρι δεν αστόχησε στο πέμπτο και έκανε το 3-2 που σήμαινε την πρόκριση για την Μπαρτσελόνα στον τελικό του «Super Coppa» όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Αθλέτικ-Ρεάλ.

«Ήρωας» Τερ Στέγκεν έστειλε στην Μπαρτσελόνα στον τελικό (vid)