ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης ήθελαν να παίξουν ποδόσφαιρο, να φτιάξουν φάσεις και να πετύχουν γκολ, όμως ο καιρός δεν ήταν σύμμαχός τους. Η έντονη και ακατάπαυστη βροχόπτωση από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα στους «Ζωσιμάδες», νίκησε τις δύο ομάδες, που όσο κι αν ήθελαν δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά. Το τελικό 0-0 τους άφησε γλυκόπικρη γεύση, πρόσθεσε όμως έναν βαθμό στην συγκομιδή τους.

Ο ΠΑΣ παρέμεινε με μία νίκη στα δέκα τελευταία παιχνίδια (και μόλις μία εντός), με τον Άρη, να βλέπει μετά τη Λαμία και στα Γιάννινα τον βαρύ αγωνιστικό χώρο να του στερεί την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίποντο (αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι στο πρωτάθλημα που οι Κιτρινόμαυροι δεν σκόραραν).

Οι δύο ομάδες όσο περνούσε η ώρα και βάραινε ο αγωνιστικός χώρος επιχειρούσαν να απειλήσουν με μακρινά σου. Ο Άρης απείλησε πρώτος με το σουτ του Γκάνεα στο 12' για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τις ευκαιρίες των Καρτάλη και Σιόντη.

Ο Άρης «φωνάζει» για τη φάση του 36' και το ακυρωθέν γκολ του Μαντσίνι, έπειτα από υπόδειξη του VAR, για επιθετικό φάουλ του Μάνου στον Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο, με το γήπεδο να μετατρέπεται σε... λίμνη. Ο Μάντζιος, βλέποντας πως το παιχνίδι θα παιχτεί στον αέρα και θα κριθεί από μία στημένη φάση, έριξε στη «μάχη» και τον Λόπεθ, έπαιξε με δύο φορ (4-4-2), ωστόσο και πάλι οι Κίτρινοι αδυνατούσαν να απειλήσουν.

Ό,τι έκαναν επιθετικά ήταν από τις εμπνεύσεις και τις προσωπικές ενέργειες του Γκάμα. Καλύτερες στιγμές στο δεύτερο μέρος για τους Θεσσαλονικείς ήταν το σουτ του Μάνου στο 69' που εξουδετερώθηκε στα σώματα των αμυντικών του ΠΑΣ και η προβολή του Μαντσίνι στο 85' με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τους Λεό και Παμλίδη, όμως ο Μπουσέ ήταν σε πλήρη ετοιμότητα και ειδικά στο σουτ του Έλληνα επιθετικού πιστώθηκε την επέμβαση του αγώνα.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Άρης παρέμεινε μεν στη δεύτερη θέση, με 33 βαθμούς, έχασε όμως ακόμα περισσότερο την επαφή του με την κορυφή, μένοντας οκτώ βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Αντιθέτως, ο ΠΑΣ έφτασε τους 15 βαθμούς, όσους έχει κι ο Απόλλων Σμύρνης.

• 12

Αργύρης Γιαννίκης: Ο προπονητής του ΠΑΣ γνώριζε ότι θα έπρεπε να κάνει περισσότερα από τα συνηθισμένα για να σκοράρει απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Άρη και το προσπάθησε, «φορτώνοντας» σε κάθε πλαγιοκόπηση της ομάδας του με παίκτες την περιοχή του Μπουσέ. Αμυντικά, κράτησε τους φιλοξενούμενους μακριά από την περιοχή του, τόσο από έδαφος όσο και στον αέρα.

• 9

Άκης Μάντζιος: Ο προπονητής του Άρη ξεκούρασε τον Ματίγια, ξεκινώντας ως βασικό τον Τζέγκο, και επέλεξε τον Μαντσίνι αντί του τραυματία Μπερτόλιο. Όμως, πήρε το ρίσκο να ξεκινήσει ξανά τους υπόλοιπους 9 στο βασικό σχήμα, επιβαρύνοντας σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο την ομάδα του, τρεις μέρες πριν το εξ αναβολής ντέρμπι με την ΑΕΚ. Στα αγωνιστικά, ο Άρης δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα και την τεχνική κατάρτιση των μεσοεπιθετικών του στον πολύ βρεγμένο αγωνιστικό χώρο, αδυνατώντας να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Χουτεσιώτη και να απειλήσει τον ΠΑΣ. Η είσοδος του Λόπεθ για περισσότερη από μισή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο και η αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2 δεν άλλαξαν την εικόνα των «κιτρινόμαυρων».

78'

Η απόκρουση του Μπουσέ στο σουτ του Παμλίδη στο 78'. Ο Γάλλος έκανε στο σημείο αυτό την επέμβαση του αγώνα κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού.

• 13’

Μετά από στατική φάση, η μπάλα καταλήγει στον Γκάνεα που δοκιμάζει ένα δυνατό συρτό σου, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

• 18’

Σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Άρη, οι «κιτρινόμαυροι» δεν απομακρύνουν αποτελεσματικά, ο Καρτάλης εκτελεί πέφτοντας με υπερένταση, όμως στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 27’

Σουτ του Σιόντη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, φεύγει άουτ.

• 33’

ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Μαντσίνι! Ο Σίλβα έκανε το γύρισμα με τον Μάνο και τον Χουτεσιώτη να διεκδικούν τη μπάλα αυτή να στρώνεται στον Μαντσίνι που σκοράρει με σουτ.

• 33’

Το γκολ ακυρώνεται για φάουλ του Μάνου στον Χουτεσιώτη, μετά από onfield review της φάσης από τον Τσαγκαράκη.

• 40’

Σουτ του Καρτάλη από καλή θέση, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

• 69’

Καλή στιγμή για τον Άρη, με τον Μάνο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει.

• 76’

Εξαιρετική κάθετη του Καρτάλη για τον Κρίζμαν, με τον Μπουσέ να μπλοκάρει και να σφαδάζει στη συνέχεια από τον πόνο. Ο Κρίζμαν τον πάτησε στο γόνατο και αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα

• 78’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Παμλίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από γύρισμα του Λεό, και ο Μπουσέ με ένα χέρι διώχνει σε κόρνερ.

• 86’

Ο Μαντσίνι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την φεύγει άουτ.

• 1

Δίχως σκέψη ο βαρύς αγωνιστικός χώρος εξαιτίας της δυνατής βροχόπτωσης ήταν ο κύριος και βασικός λόγος που οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βγάλουν τις επιθετικές τους αρετές στο γήπεδο των Ζωσιμάδων. Κάτι που επηρέασε τον ρυθμό του αγώνα, τις προσπάθειες των δύο ομάδων και έπειτα το θέαμα για όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι από την τηλεόραση.

• 2

Η αλλαγή σχηματισμού του Άρη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Άκης Μάντζιος, βλέποντας το βαρύ τερέν έβαλε και δεύτερο φορ στο παιχνίδι τον Λόπεθ, έπαιξε με 4-4-2 μια κίνηση που προσπάθησε με αυτήν να αλλάξει τις ισορροπίες και να δημιουργήσει ρήγματα στην περιοχή του ΠΑΣ.

• 3

Τα κεντρικά αμυντικά δίδυμα των δύο ομάδων. Μπεναλουάν-Ρόουζ από τη μία και Παντελάκης-Εραμούσπε από την άλλη, «καθάρισαν» κάθε φάση, κάθε κίνδυνο μπροστά από τις δύο περιοχές, μη επιτρέποντας τους αντιπάλους επιθετικούς να τους δημιουργήσουν φάσεις ή επικίνδυνες καταστάσεις ειδικά μέσα στις δύο περιοχές.

Η συνεχής βροχόπτωση στην Ήπειρο δεν άφησε άθικτο και το στάδιο των «Ζωσιμάδων». Τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, οι συνθήκες ήταν πολύ δύσκολες για όλους όσοι συμμετείχαν στην αποψινή αναμέτρηση...

30
Ζακαρί Μπουσέ
Ο τερματοφύλακας του Άρη ήταν παρών όποτε χρειάστηκε, για ακόμη μία αναμέτρηση, έχοντας αρκετή διάθεση στο παιχνίδι του, καλή επικοινωνία με τους κεντρικούς του αμυντικούς και, φυσικά, δύο σπουδαίες στιγμές προς το τέλος του αγώνα, αρχικά κόβοντας το τετ-α-τετ του Κρίζμαν και κερδίζοντας με αυτοθυσία επιθετικό φάουλ, και έπειτα αποκρούοντας εντυπωσιακά το τελείωμα του Παμλίδη.

9
Δημήτρης Μάνος
Ο φορ του Άρη δεν μπήκε ποτέ στην αναμέτρηση, ενώ η βροχή, ο βαρύς αγωνιστικός χώρος και η δυσκολία σε κάθε μονομαχία, φάνηκαν να τον εκνευρίζουν μετά από κάποια ώρα αγώνα. Δεν κατάφερε να τελειώσει κάποια φάση, ενώ στο γκολ που σκόραρε ο Μαντσίνι, ήταν ο Μάνος που έπεσε πάνω στον Χουτεσιώτη ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα, επιτρέποντας στον Τσαγκαράκη να δώσει επιθετικό φάουλ κατόπιν onfield review και να ακυρώσει το τέρμα

15
Ροντρίγκο Εραμούσπε
Ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΣ Γιάννινα είχε σπουδαία παρουσία και συνδρομή στη σημερινή αναμέτρηση. Έχοντας στο πλάι του τον εξίσου θετικό Παντελάκη, ο Εραμούσπε κράτησε τον Άρη μακριά από την περιοχή των γηπεδούχων καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ήταν νικητής σε έδαφος και αέρα και περιόρισε τον κίνδυνο αποτελεσματικά, για να ολοκληρώσει η ομάδα του την αναμέτρηση με «μηδέν» παθητικό.

Στην πιο δύσκολη φάση του αγώνα, αυτή του ακυρωθέντος γκολ του Ντάνιελ Μαντσίνι, ο Πέτρος Τσαγκαράκης, κατόπιν υπόδειξης του VAR πήρε την σωστή απόφαση, ακυρώνοντας το γκολ του Αργεντινού, αφού προηγουμένως είχε γίνει επιθετικό φάουλ στον Χουτεσιώτη από τον Μάνο, με τον επιθετικό του Άρη να πέφτει πάνω στον πορτιέρε του ΠΑΣ στην προσπάθειά του να μπει στη φάση. Γενικώς, το παιχνίδι δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις, στο υπόλοιπο διάστημα του.

Καλύτερος παίκτης του Φεβρουαρίου ο Πόνσε: «Με τον δικό μας ρυθμό να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα» (vid)