• 80' Κωνσταντόπουλος
  • 4' Φορτούνης
  • 65' Ελ Αραμπί
  • 43' Μπρούμα

Για περίπου δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός ανησύχησε στο Αγρίνιο, ωστόσο κάπου εκεί ανέλαβε δράση το... αχτύπητο «ερυθρόλευκοι» δίδυμο που συνδυάστηκε για το γκολ της νίκης. Σε αυτό το ματς της 16ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-1 του Παναιτωλικού, παρέμειναν πρώτοι και αήττητοι στο πρωτάθλημα, φτάνοντας παράλληλα τα 30 σερί παιχνίδια χωρίς ήττα μακριά από το Καραϊσκάκη και φυσικά πάνε στο ντέρμπι της Τούμπας έχοντας διψήφια βαθμολογική διαφορά από τον ΠΑΟΚ. Ο Φορτούνης (4') έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Ταχάρ(48'), με τους Βαλμπουενά (ασίστ) και Ελ Αραμπί (γκολ) να λένε την τελευταία λέξη στο 65'.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και ευτύχησε να σκοράρει μόλις στην πρώτη του τελική προσπάθεια, στο 4ο λεπτό, όταν ο Σισέ βρήκε τον Ντρέγκερ με 40άρα μπαλιά, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Φορτούνης με το αριστερό πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν γρήγορο γκολ, κατά την προσφιλή τους τακτική στη συνέχεια έλεγξαν το τέμπο του αγώνα, έχοντας υπομονή στην επίθεση με την κλασική κυκλοφορία μπάλας, προσέχοντας παράλληλα την άμυνά τους και θέλοντας να χτυπήσουν κυρίως στον κενό χώρο και τις αντεπιθέσεις.

Η ομάδα του Μαρτίνς, χωρίς να είναι εντυπωσιακή στο παιχνίδι της, γνωρίζοντας παράλληλα και ότι ακολουθούν πιο δύσκολα ματς, κατάφερε να είναι ουσιαστική, να μην απειλείται από τον αντίπαλο και γενικά να ελέγχει με σχετική άνεση το ματς. Ο Παναιτωλικός από τη στιγμή που δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Τζολάκη, προσπαθούσε κυρίως με γεμίσματα και ατομικές προσπάθειες του Μάζουρεκ, πράγματα τα οποία διαχειρίστηκε εύκολα η «ερυθρόλευκη» άμυνα. Οι Πειραιώτες είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές για ένα ακόμη γκολ με Καμαρά και Μασούρα, ωστόσο αυτό το 0-1 παρέμεινε η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ωστόσο, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που βγήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, βρίσκοντας την ισοφάριση στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία, με τον Ταχάρ στο 48', όπως είχε κάνει και ο Ολυμπιακός στο πρώτο. Αυτό το 1-1 βοήθησε στο να «ανοίξει» αρκετά το ματς, με την ομάδα του Δέλλα να ξεθαρρεύει και να βγαίνει με καλύτερες προϋποθέσεις στην επίθεση, βελτιώνοντας γενικά όλες τις κινήσεις της από τη μέση και μπροστά. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές επιθέσεις στο διάστημα που ακολούθησε, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βρήκε τις καθαρές ευκαιρίες με Ελ Αραμπί και Εμβιλά, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε.

Οι γρήγορες αλλαγές του Μαρτίνς πάντως, παρά το 1-1, έδωσαν φρεσκάδα στην ομάδα του αφού Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά και Βρουσάι έδωσαν λύσεις, με τους δύο τελευταίους να συμμετέχουν στο δεύτερο γκολ, που δεν άργησε να έρθει. Ήταν στη φάση του 65ου λεπτού, όταν ο Ελ Αραμπί εκτέλεσε από ασίστ του Γάλλου και ξαναέδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Μετά το 1-2, ο Ολυμπιακός έλεγξε εκ νέου τον ρυθμό του αγώνα, σφίγγοντας τα λουριά στη μεσαία γραμμή και την άμυνά του, καθότι το ματς κινδύνευε να γίνει... ροντέο. Έτσι, έχοντας ξανά το προβάδισμα, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν μπάλα όποτε χρειάστηκε, μείωσαν τις αποστάσεις στις γραμμές τους και κάπως έτσι... έσβησαν το ματς, ειδικά όσο αυτό πλησίαζε προς το τέλος του. Το τελικό σφύριγμα, βρήκε τον Ολυμπιακό να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα στο δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς, πριν την Τούμπα.

• 11

65'

Η οξυδέρκεια και η ποιότητα του Ματιέ Βαλμπουενά είναι στοιχεία που του επιτρέπουν να βρει ασίστ ενώ το πρόσωπό του είναι εκατοστά από το χορτάρι, ο Ελ Αραμπί αντίθετα έκανε ένα απλό για την πλάση του πλασέ και κάπως έτσι γράφτηκε το 1-2 για τον Ολυμπιακό.

• 2’

Πρώτη φάση στο ματς με τον Μάζουρεκ να κάνει έξοχη ατομική προσπάθεια και μια επικίνδυνη διαγώνια σέντρα σουτ μέσα από την περιοχή, την οποία μπλοκάρει ο Τζολάκης.

• 4’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ στην πρώτη ευκαιρία του. Γέμισμα του Σισέ για τον Ντρέγκερ, κατέβασμα του Τυνήσιου και γύρισμα για τον Φορτούνη ο οποίος με προβολή στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Κνετ για το 0-1.

• 14’

Κάθετη του Μάζουρεκ για τον Αριγίμπι ο οποίος από πολύ καλή θέση δεν μπορεί να κάνει κοντρόλ για να σουτάρει προ του Τζολάκη.

• 22’

Πολύ καλό μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κνετ.

• 28’

Μακρινό σουτ του Ταχάρ, ο Τζολάκης πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

• 32’

Ο Καμαρά δοκιμάζει ξανά το πόδι του, αυτή τη φορά όμως το σουτ είναι κακό, πολλά μέτρα άουτ.

• 35’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ντρέγκερ από δεξιά που περνάει από τρεις αμυντικούς και φτάνει στον Μασούρα που σουτάρει από κοντά, όμως ο Κνετ προλαβαίνει να βγει και να αποκρούσει.

• 48’

ΓΚΟΛ! Ο Παναιτωλικός ισοφαρίζει! Σέντρα του Αριγίμπι από δεξιά, ο Ταχάρ βρίσκεται αμαρκάριστος και με πολύ ωραίο βολ πλανέ νικά τον Τζολάκη για το 1-1.

• 52’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κάθετη του Καμαρά για τον Ελ Αραμπί που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, όμως ο Μαλής βάζει την κόντρα και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

• 61’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά-πάσα του Ελ Αραμπί μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Εμβιλά είναι αμαρκάριστος στο πίσω δοκάρι όμως αστοχεί εξ επαφής.

• 65’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός προηγείται ξανά! Έξοχη προσπάθεια του Βρουσάι από αριστερά, βρίσκει τον Βαλμπουενά, αυτός ενώ πέφτει στο έδαφος βγάζει κάθετη πάρε-βάλε για τον Ελ Αραμπί, οποίος δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 1-2 με κοντινό πλασέ.

• 68’

Σουτ του Ραντζέλοβιτς από μακριά, η μπάλα πάνω στον Κνετ που μπλοκάρει.

• 1

Ματιέ Βαλμπουενά – Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Δύο πρόσωπα, ένα κλειδί πρωταθλητισμού για τον Ολυμπιακό του Μαρτίνς.

• 2

Τα πολλά ατομικά λάθη του Ολυμπιακού σε σχέση με τα έως τώρα δικά του δεδομένα, δεν του επέτρεψαν να κάνει το παιχνίδι που συνηθίζει και αυτό ήταν το στοιχείο που κράτησε τον Παναιτωλικό μέσα στο ματς.

• 3

Η απόδοση των Ντρέγκερ και Ρέαμπτσιουκ ήταν αρκετά καλή και ένα στοιχείο που επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να έχουν αρκετό παιχνίδι από τα άκρα, κρατώντας ταυτόχρονα υψηλό ρυθμό στο ανασταλτικό κομμάτι.

Από... χαμηλή λήψη είδε το γκολ της νίκης ο Βαλμπουενά, ο οποίος με κάποιο τρόπο βρήκε ασίστ ενώ βρισκόταν στην κυριολεξία ήδη σχεδόν ξαπλωμένος στο χορτάρι!

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Ο συνήθης ύποπτος. Όχι, η εμφάνισή του δεν ήταν επιπέδου των προηγούμενων φετινών που σκόραρε, όμως και πάλι, στο κρίσιμο σημείο, στη φάση που θα έκρινε το ματς, ήταν εκεί και ήταν αυτός που πρέπει. Πέτυχε το γκολ της νίκης και συνεχίζει να οδηγεί εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό.

8
Μοχάμαντ Αζάντι
Με εξαίρεση τον Μάζουρεκ, οποιοσδήποτε αγωνίστηκε μπροστά από τους αμυντικούς χαφ για τον Παναιτωλικό θα μπορούσε να πάρει τον τίτλο αυτό. Ο επιθετικός από το Ιράν ξεκίνησε βασικός, ωστόσο ζήτημα είναι αν ακούμπησε πάνω από 2-3 φορές τη μπάλα μέχρι να γίνει αλλαγή.

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Μόνο... αφανής δεν είναι η δουλειά του στον Ολυμπιακό. Ο Γάλλος μαέστρος μπήκε στο ματς στο ημίχρονο, έβγαλε την ασίστ της νίκης, εκτέλεσε καλά στημένα, είχε καλές πάσες, έκανε καλό κουμάντο στη μεσαία γραμμή και για ακόμη μια φορά βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Χωρίς προβλήματα αυτό το ματς για τον Καραντώνη και τους βοηθούς του, στην ουσία του, παρά το γεγονός πως έχασε κάποιες φάσεις κυρίως σε φάουλ που έγιναν και από τις δύο πλευρές, αλλά και τις αρκετές διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων. Στη φάση του 0-1 ζήτησαν χέρι του Ντρέγκερ στο κοντρόλ το οποίο δεν υπήρξε, ενώ και σε ένα μαρκάρισμα του Ρέαμπτσιουκ στον Ντίας που ζήτησαν πέναλτι, τα ριπλέι δικαίωσαν την απόφαση του διαιτητή να δείξει «παίζετε».