• 18' Δημήτρης Μάνος
  • 73' Δημήτρης Μάνος
  • 90+6' Σίλβα
  • 71' Μπρούνο Γκάμα

Λίγες μόνο ημέρες αποχωρίστηκε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ο Αρης που με δύο γκολ του Δημήτρη Μάνου (τα πρώτα του στο πρωτάθλημα και συνολικά με τα Κιτρινόμαυρα) και ένα του Σιανέ Σίλβα πέρασε από το Αλκαζάρ (0-3) και επέστρεψε στην πρώτη θέση εκεί όπου ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό (από 22 βαθμούς έχουν αμφότερες οι ομάδες).

Το ροτέισον του Ακη Μάντζιου (τρεις αλλαγές έκανε ο Ελληνας τεχνικός συγκριτικά με το παιχνίδι του Σαββάτου) απέδωσε, αφού ο Αρης εμφανίστηκε φρέσκος και με ρυθμό βάζοντας από το ξεκίνημα του αγώνα δύσκολα στους γηπεδούχους. Από τη δική του πλευρά ο Γιάννης Τάτσης, παράταξε την ομάδα του με τριάδα στην άμυνα (3-5-2).

Το γρήγορο σχετικά γκολ του Μάνου (στο 18'), άλλαξε τους συσχετισμούς, έδωσε ψυχολογικό αέρα στην ομάδα του Μάντζιου που είχε στιγμές για να πετύχει κι άλλο τέρμα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ, προχώρησε σε τρεις αλλαγές, αλλάζοντας παράλληλα και το πλάνο της στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και είχαν δύο πολύ καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν με τους Τρούγιτς και Φιλίπ μέσα σε ένα λεπτό, όμως ο Σιαμπάνης είχε... απάντηση, κρατώντας το μηδέν με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις. Ευκαιρίες είχε και ο Αρης με τους Ρόουζ και Μάνο να απειλούν με τον Νάγκι όμως να βγαίνει νικητής και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 62' ο Αρης βρήκε δεύτερο γκολ με τον Ματέο Γκαρσία, το οποίο ακυρώθηκε από VAR και Καραντώνη, για υπόδειξη οφσάιντ, αφού θεωρήθηκε πως ο Μπερτόγλιο επηρέαζε τη φάση. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μάνος ήταν στην κατάλληλη θέση, την κατάλληλη στιγμή, πήρε το ριμπάουντ μετά από ασταθή επέμβαση του Νάγκι σε σουτ του Ρόουζ και σκόραρε για δεύτερη φορά, κλειδώνοντας επί της ουσίας σε εκείνο το σημείο του αγώνα το τρίποντο για την ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90'+6'), ο Σιανέ Σίλβα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 0-3 με πανέμορφη ατομική προσπάθεια.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους Θεσσαλονικείς, ενώ παράλληλα το αποτέλεσμα έφερε απογοήτευση στους γηπεδούχους που παραμένουν χωρίς νίκη στην έδρα τους.

• 9

Γιάννης Τάτσης: Η ΑΕΛ μπήκε στο παιχνίδι με αδυναμία να φτάσει στο επιθετικό τρίτο, την ώρα που τα πολλά κενά στην άμυνα έδιναν την ευκαιρία στους παίκτες του Άρη να τρέξουν σε κενούς χώρους και να απειλήσουν. Η επιθετική εικόνα των Θεσσαλών βελτιώθηκε στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, ενώ με το χρόνο να κυλά εις βάρος της ομάδας του, ο Τάτσης έκανε τριπλή αλλαγή στο 53' ταυτόχρονα με αλλαγή συστήματος, από 3-5-2 σε 4-4-2. Η τροποποίηση αυτή περισσότερο «μπλόκαρε», όμως, παρά βοήθησε την ΑΕΛ.

• 9

Άκης Μάντζιος: Επιστροφή στο γνώριμο 4-2-3-1 και ο Άρης «ευνούχισε» επιθετικά ακόμη έναν αντίπαλο του, κατάφερε να μην απειληθεί σημαντικά και να καρπωθεί ακόμη ένα τρίποντο. Για πρώτη φορά στην εποχή Μάντζιου, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν νίκη με σκορ διαφορετικό του «1-0», το οποίο είχε γίνει... ρουτίνα. Η νίκη συνοδεύτηκε από ροτέσιον στην ενδεκάδα, ενώ η διαφορά δύο τερμάτων επέτρεψε στον Έλληνα τεχνικό να ξεκουράσει κι άλλους ποδοσφαιριστές ενόψει της αναμέτρησης του Σαββάτου (05/12) κόντρα στον Ατρόμητο.

73'

Μπορεί το πρώτο γκολ του Μάνου να άλλαξε τους συσχετισμούς του αγώνα, όμως σαφώς το δεύτερο που πέτυχε στο 73' ήταν καθοριστικό, αφού «κλείδωσε» το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του Ακη Μάντζιου.

• 15’

Κόρνερ για τον Άρη, κεφαλιά του Δεληζήση από το πρώτο δοκάρι φεύγει άουτ.

• 18’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μάνος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάκιτς, έκανε το 0-1!

• 37’

Διαφώνιο σουτ από τον Φιλίπ, με τον Τρούγιτς να βρίσκει τη μπάλα αλλά να μην μπορεί να την στείλει προς τα δίχτυα.

• 42’

Σουτ από τον Πλατέλλα, διώχνει με τα πόδια ο Σιαμπάνης.

• 42’

Ο Μάνος έκανε το σουτ μετά από πάσα του Γκαρσία, αλλά ο Νάγκι με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

• 43’

Κεφαλιά του Ροζ, διώχνει ο Νάγκι και στη συνέχεια επιθετικό φάουλ.

• 60’

Ο Τρούγιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας έκανε το σουτ αλλά ο Σιαμπάνης με το πόδι έδιωξε σε κόρνερ.

• 61’

Σουτ του Φίλιπ, με τον Σιαμπάνη να κάνει εντυπωσιακή παρέμβαση και να απομακρύνει.

• 62’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ματέο Γκαρσία κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση με σουτ έκανε το 0-2.

• 62’

Μετά από πρόταση του VAR, o Καραντώνης ακυρώνει με onfield review το γκολ θεωρώντας πως ο εκτεθειμένος Μπερτόγλιο επηρεάζει τη φάση.

• 73’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ροζ έκανε το σουτ, με τον Νάγκι να απομακρύνει αρχικά αλλά ο Μάνος με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 2-0.

• 90+6’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! 0-3 με εκπληκτική ατομική ενέργεια του Σίλβα στη λήξη της αναμέτρησης!

• 1

Τα χρονικό σημεία που σκόραρε ο Άρης τα δύο πρώτα τέρματα. Οι Κίτρινοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους με ένα σχετικά γρήγορο γκολ, το οποίο ήταν και το πρώτο του Μάνου στο πρωτάθλημα και πήραν κεφάλι στο σκορ, φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ο επιθετικός του Άρη «χτύπησε» και στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα σημείο που η ΑΕΛ προσπαθούσε να κάνει την τελική της αντεπίθεση.

• 2

Το ροτέισον του Άρη σε συνδυασμό με την πολυτέλεια που έχει ο Ακης Μάντζιος να αλλάζει πρόσωπα εξαιτίας του μεγάλου ρόστερ, έδωσαν στους Κίτρινους μια εικόνα φρεσκάδας. Πολλά τρεξίματα, συνοχή και λύσεις που ήρθαν από τον πάγκο στην εξέλιξη του αγώνα. Στοιχεία που συνέβαλλαν, ώστε η ομάδα της Θεσσαλονίκης να διατηρεί υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι της.

• 3

Οι επεμβάσεις του Μάριου Σιαμπάνη στο σημείο που η ΑΕΛ προσπάθησε να βρει γκολ ισοφάρισης. Ο Ελληνας πορτιέρε, είχε απάντηση σε δύο περιπτώσεις κράτησε το μηδέν πάνω στο οποίο η ομάδα του «έχτισε» την σημερινή της επικράτηση.

Ο Άκης Μάντζιος... δείχνει τον δρόμο στον Άρη και τον Ματέο Γκαρσία. Η ομάδα του πήρε ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα, πέτυχε για πρώτη φορά - υπό τις δικές του οδηγίες - περισσότερα από ένα τέρματα σε αναμέτρηση της, ενώ ο 24χρονος Αργεντινός σκόραρε το πρώτο του γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε μέσω VAR.

9
Δημήτρης Μάνος
Ο Έλληνας επιθετικός κυνηγούσε το γκολ σε κάθε ευκαιρία και συμμετοχή του στο βασικό σχήμα του Άρη. Η ενέργεια και η προθυμία του ανταμείφθηκαν στο «Αλκαζάρ», αφού ήταν ο άνθρωπος που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους», στέλνοντας τη μπάλα δύο φορές στα δίχτυα του Νάγκι.

92
Νίκολα Τρούγιτς
Ο Σέρβος επιθετικός της ΑΕΛ, που ξεκίνησε ως παρτενέρ του Ντουρμισάι στο 3-5-2, δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, αδυνατώντας να βοηθήσει την ομάδα του να μεταφράσει σε γκολ την υπεροχή της στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου και στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου. Αποκορύφωμα η κρίσιμη χαμένη φάση του 60ού λεπτού

10
Ματέο Γκαρσία
Η πιο μεστή εμφάνιση του Αργεντινού μεσοεπιθετικού μετά την επιστροφή του στον Άρη. Ο Γκαρσία κατάφερε να κινηθεί ευέλικτα και απειλητικά μεταξύ των γραμμών της ΑΕΛ ενώ πέτυχε και το πρώτο του εφετινό γκολ, πριν δει τον Καραντώνη να το ακυρώνει, για οφσάιντ στον Μπερτόγλιο.

Η φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες ήταν αυτή του ακυρωθέντος τέρματος του Ματέο Γκαρσία στο 62'. Ενα γκολ που ακυρώθηκε από Καραντώνη και VAR για υπόδειξη οφσάιντ στον Μπερτόγλιο, αφού θεώρησαν πως ο Αργεντινός επηρέαζε τη φάση, παρόλο που κάτι τέτοιο από τις επαναληπτικές προβολές δεν φαίνεται. Παράλληλα, ο ρέφερι από την Ημαθία, απέβαλλε τον Αλέξη Κούγια και ένα ακόμα μέλος του τεχνικού επιτελείου της ΑΕΛ από τον πάγκο των βυσσινί.

ΑΕΛ - Άρης 0-3