Θα διαφωνήσω με τον Ραφίνια, ο οποίος στις δηλώσεις του μετά το ματς στο Βελοντρόμ είπε «κάναμε ένα καλό παιχνίδι». Θα διαφωνήσω κάθετα. Όχι φίλε, δεν κάνατε καλό παιχνίδι. Κάνατε ένα καλό πρώτο ημίχρονο και αυτό αποτυπωνόταν στο σκορ με το οποίο πήγατε στα αποδυτήρια. Δηλαδή 0-1.

Όταν παίζεις τον αγώνα της ευρωπαϊκής σου χρονιάς -μέχρι τον επόμενο- και στο δεύτερο ημίχρονο ξεχνάς ποιος είσαι, τι γυρεύεις στο χορτάρι και τι πρέπει να κάνεις για 90 λεπτά, τότε δεν έχεις κάνει καθόλου καλό παιχνίδι, προκαλείς την τύχη σου και βεβαίως τιμωρείσαι.

Ας το αντιστρέψουμε: αν ο Ολυμπιακός έκανε καλό παιχνίδι, τότε η Μαρσέιγ, η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου θεωρητικά και πρακτικά καθώς προέρχεται από το τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας και την οποία “είχες” μέχρι τα… πρώτα αποδυτήρια, τι έκανε; Το ματς της ζωής της προφανώς…

Κάπου εδώ έρχεται η φάση του δεύτερου γκολ: ήταν μέσα στη μεγάλη περιοχή ο Ραφίνια; Ήταν έξω; Ήταν πάνω στη γραμμή; Ό,τι και να λέμε, το VAR έδειξε το λευκό σημάδι και καλώς ή κακώς, σωστά ή λάθος, αληθινά ή ψέματα, είπε “πέναλτι”. Σουτ-γκολ Παγιέ, με τον “κακομοίρη” τον Σα να εκτινάσσεται στην επάνω αριστερή γωνία του, αλλά να μην φτάνει τη μπάλα.

Από τη στιγμή, λοιπόν, που ακόμα και το VAR ενδέχεται να “διαφωνήσει” μαζί σου, εσύ οφείλεις να ξεπετάς και μάλιστα με μια σχετική ευκολία ομάδες από το τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας, σαν τη Μαρσέιγ που την έκανες ό,τι ήθελες μέχρι το 45ο λεπτό.

Δυστυχώς ο νταμπλούχος δεν μπήκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο. Τον είδαμε μόνο στις καθυστερήσεις του αγώνα: στο 90+3 κοντινό “τούβλο” του Σισέ βρήκε σε αντίπαλο παίκτη προ της εστίας του Μανταντά και στο 90+6 πάλι ο Σισέ, λες και θέλοντας να εξιλεωθεί για το πρώτο πέναλτι που έδωσε στους Γάλλους, δυνατό σουτ και ψηλά άουτ η μπάλα. Τούτο, τα περί εξαφάνισης του πρωταθλητή στο δεύτερο μέρος, το παραδέχθηκε ο Μαρτίνς στις δηλώσεις του στο συνδρομητικό κανάλι μετά τον αγώνα. Είπε ότι η ομάδα του αφυπνίστηκε μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε (75’), ενώ δεν περνάει απαρατήρητο το γεγονός της μη αναφοράς του στη φάση του δεύτερου πέναλτι!

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έκανε τη ζωή του… ποδήλατο στο γαλλικό ποδηλατοδρόμιο. Επί της ουσίας, δεν τρέχει κάστανο. Οι ερυθρόλευκοι θα συνεχίσουν τα ταξίδια το 2021 στο Europa League, όπως έκαναν πέρυσι, όπως κάνουν σχεδόν κάθε χρόνο εδώ και μια εικοσαετία, όντας η πιο σταθερή και καλή ελληνική ομάδα στας Ευρώπας, διότι θα πάρουν αυτό που θέλουν στο ματς με την αδιάφορη Πόρτο.

Όλοι, όμως, γνωρίζουν ότι στη διοίκηση δεν αρκεί ούτε η τρίτη θέση στον όμιλο των κορυφαίων, ούτε το Europa, ούτε -έστω και “τυπικά”- η ευρωπαϊκή ύπαρξη να παίζεται τελευταία αγωνιστική σα να υπήρχαν στον όμιλο η Σίτι, η Λίβερπουλ και η Μπάγερν…

ΥΓ. Ο Βρουσάι, αν συνεχίσει έτσι, χτυπάει την πόρτα της Εθνικής ομάδας.

ΥΓ2. Εξυπακούεται πως έπαιξαν ρόλο οι απουσίες Βαλμπουενά, Χασάν, Μπρούμα.

ΥΓ3. Είμαι περίεργος να δω πότε θα προσφέρουν ουσιαστικά οι μεταγραφές του Ολυμπιακού. Δίπλα στον άτυχο Μπρούμα, βάλτε Βινάγκρε, Πέπε που αναζητούνται.

Follow me: ChrisStatho