Γήπεδο: «Αθανάσιος Διάκος», Novasports 2HD
  • 12' Χρήστος Τζόλης
  • 64' Αντελίνο Βιεϊρίνια
  • 39' Σβέριρ Ίνγκασον
  • 55' Χρήστος Τζόλης

Προερχόμενος από την ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την PSV και έχοντας μπροστά του ένα ακόμη must win παιχνίδι με φόντο την πρόκριση στο Europa League, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε με εκτεταμένο rotation στη Λαμία, θέλοντας να ξεκουράσει κομβικούς ποδοσφαιριστές του. Απεναντί του βρήκε μια ομάδα που «καιγόταν» για βαθμούς, ορμώμενη από το ένστικτο της επιβίωσης δεδομένου πως αγνοεί τη νίκη στα πρώτα επτά παιχνίδια της σεζόν.

Παρά το γεγονός πως ο Πάμπλο Γκαρσία ανακάτεψε την τράπουλα, η «σταθερά» του ΠΑΟΚ που ακούει στο όνομα, Ομάρ Ελ Καντουρί, φρόντισε από νωρίς να δώσει λύσεις καθώς με την παρουσία του Μαροκινού στο γήπεδο, κινούμενος συνεχώς στα δεξιά για να δίνει βοήθειες αλλά και χώρους στον Ουαγκέ προκειμένου να ανεβαίνει, προήλθε και το γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Σενεγαλέζος έγινε αποδέκτης της απίθανης κάθετης του Καντουρί, «σέρβιρε» για τον Τζόλη και ο 18χρονος μεσοεπιθετικός του Δικεφάλου... εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο τον Επασί για το 0-1 στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν από νωρίς αυτό που έψαχναν, ωστόσο, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ δεν φάνηκε διατεθειμένη να παραδοθεί, προσπαθώντας κυρίως να... εκβιάσει λάθη των «ασπρόμαυρων» και να εκμεταλλευτεί στατικές φάσεις που την έφερναν στα καρέ του αντιπάλου της όπως η κεφαλιά του Τσούκαλου που ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έχοντας τη συντριπτική κατοχή (70%) έναντι της Λαμίας, δεν μπόρεσε να τη μετουσιώσει σε ασφυκτική πίεση ή παραγωγή φάσεων, κινούμενος σε ένα χαμηλό τέμπο επιθετικά μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι, ο Τζόλης έχασε το... άχαστο αλλά ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ήρθε από τον πάγκο για να επιβάλλει την τάξη στην ομάδα του και το βασικότερο να... κλειδώσει το τρίποντο. Στο 64' ο Πορτογάλος απέδειξε πως η τέχνη στις εκτελέσεις φάουλ δεν ξεχνιέται και σκόραρε ένα καταπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα εκεί που ο Επασί δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα...

Και πάλι, όμως, η Λαμία έδειξε προσωρινά σφυγμούς και κατέγραψε αντίδραση στο 75΄με τον Βασιλόγιαννη, χωρίς -όμως- το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο Τεννές εξάντλησε και τις πέντε αλλαγές του αλλά η διαφορά ποιότητας με τον ΠΑΟΚ που έμοιαζε να κινείται και στο... ρελαντί μετά το 0-2 έδωσαν στο παιχνίδι χροιά τυπικής διαδικασίας μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

• 45

O Μπάμπης Τεννές παρέταξε την Λαμία με 4-2-3-1 και είδε την ομάδα του να δέχεται από τα πρώτα λεπτά πίεση από τον ΠΑΟΚ, με τον Έλληνα τεχνικό να προχωρά σε δύο αναγκαστικές αλλαγές με την λήξη του πρώτου και την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Η εικόνα της Λαμίας παρά τις γρήγορες αλλαγές που πραγματοποίησε στο δεύτερο μέρος ο Τεννές δεν άλλαξε προς το καλύτερο, με τον σύλλογο της Φθιώτιδας να γνωρίζει την ήττα από τον ΠΑΟΚ.

• 9

Εκτεταμένο rotation από τον Πάμπλο Γκαρσία λόγω των non stop υποχρεώσεων του ΠΑΟΚ σε Ευρώπη και Ελλάδα. Βασικός ο Πασχαλάκης, με τους Ουαγκέ και Περέιρα να παίρνουν θέσεις στα άκρα της άμυνας και τον Σενεγαλέζο να βρίσκει μεγάλο στήριγμα στο πρόσωπο του Καντουρί που του επέτρεπε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να προωθείται. Μουργκ και Τζόλης έδωσαν στο β' τις θέσεις τους σε Α. Ζίβκοβιτς και Βιεϊρίνια προκειμένου ο Γκαρσία να «φρεσκάρει» μεσοεπιθετικά την ομάδα του, με τον αρχηγό του Δικεφάλου να σφραγίζει το 0-2, «καθαρίζοντας» την υπόθεση - νίκη!

64'

Μετρώντας μόλις πέντε λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, ο Αντελίνο Βιεϊρίνια με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Επασί και «καθάρισε» το ματς για τον ΠΑΟΚ.

• 12’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ουαγκέ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας και έστρωσε την μπάλα στον Τζόλη που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τον Δικέφαλο.

• 21’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Χρήστο Τζόλη να σουτάρει με δύναμη έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Επασί.

• 25’

Eυκαιρία για την Λαμία, με τον Τσούκαλο να πιάνει δυνατή κεφαλιά αναγκάζοντας τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 29’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Λανθασμένη εκτίμηση του Αντέτζο, η μπάλα φτάνει στον Μουργκ που ήταν σε πλάγια θέση, με τον Επασί να προλαβαίνει τον Αυστριακό χαφ προτού στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 54’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Με τον Μουργκ να σερβίρει από τα δεξιά και τον Τζόλη μόνο απέναντι στον Επασί να αστοχεί από πλεονεκτική θέση!

• 64’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια μετρώντας λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ νικάει τον Επασί και δίνει διαφορά δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ.

• 75’

Μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία! Σέντρα από τα αριστερά, με τον Βασιλόγιαννη στο δεύτερο δοκάρι και από τα δεξιά να πιάνει δυνατό σουτ, όμως το τελείωμά του ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

• 1

Εύκολα ή δύσκολα ο ΠΑΟΚ πρέπει να βρίσκει λύσεις από θεωρητικά μη βασικούς του παίκτες, ανοίγοντας το ρόστερ με φόντο τις υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη. Δεν ίδρωσε απέναντι στη Λαμία και ταυτόχρονα έδωσε ανάσες σε κομβικούς και βασικούς παίκτες ενόψει Ομόνοιας.

• 2

Ο Καντουρί εξελίσσεται στον Νο1 παίκτη του ΠΑΟΚ. Ο τρόπος που κινείται σε όλο το γήπεδο και μοιράζει το παιχνίδι, δίνοντας επιπρόσθετες βοήθειες και χώρους στον Ουαγκέ προκειμένου να ανεβαίνει, λειτούργησαν άψογα για τον ΠΑΟΚ καθώς από τη δεξιά πλευρά και από μια κάθετη του Μαροκινού για τον Ουαγκέ, προήλθε το γκολ του Τζόλη.

• 3

Η τέχνη δεν ξεχνιέται... Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του, με μια μαεστρική εκτέλεση φάουλ, ο Βιεϊρίνια κλείδωσε το ματς και το τρίποντο για τον ΠΑΟΚ.

Είχε αρκετές δύσκολες φάσεις το ματς που «σηκώνουν» συζήτηση... Ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, εκεί όπου πράγματι φαίνεται ότι ο Επασί υποπίπτει σε παράβαση απέναντι στον Ίνγκασον, ωστόσο, ο Μανούχος έδωσε ότι προηγείται επιθετικό φάουλ κλάσματα του δευτερολέπτου πιο πριν, βάζοντας τη σφυρίχτρα στο στόμα του. Και ως εκ τούτου η ενέργεια του Επασί θεωρήθηκε ως μη γενόμενη. Στο β΄ημίχρονο, στην επίμαχη φάση με τον Τζόλη, φαίνεται ότι ο 18χρονος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ αντιδρά στην αψιμαχία με τον Σκόνδρα, με τους δυο τους να αντικρίζουν από μία κίτρινη κάρτα.

Μήτρογλου: «Χαρούμενος που ανήκω στον Άρη - Θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό» (pic)