• 29' Αντρέας Μπουχαλάκης
  • 47' Αντρέας Μπουχαλάκης
  • 42' Ρούμπεν Σεμέδο
  • 60' Παπέ Σισέ

Έμεινε ντέρμπι στα χαρτιά! Ο Ολυμπιακός ανησύχησε μονάχα για ένα πεντάλεπτο μετά τη μείωση του σκορ του Άρη στο 74', αφού κατά τα άλλα είχε τον απόλυτο έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Super League Interwetten στο «Κλ. Βικελίδης». Με κορυφαίους τους Φορτούνη (2 ασίστ) και Μπουχαλάκη (2 γκολ), η ομάδα του Μαρτίνς έφυγε με τη νίκη (1-2) από τη Θεσσαλονίκη, αποτέλεσμα που πλέον την άφησε μόνη πρώτη στη βαθμολογία και το +3 από τους «κίτρινους» του Άκη Μάντζιου.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά έλειψε ο καλός ρυθμός και οι πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με αρκετά προσεκτική τακτική στον αγωνιστικό χώρο του «Κλ. Βικελίδης». Ο Ολυμπιακός ανέβηκε και κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του μετά το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και πάλι όχι στον ρυθμό και με την ένταση που το κάνει συνήθως. Σε κάθε περίπτωση, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σταδιακά τον έλεγχο του αγώνα, κατάφεραν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα παρά τους τρεις χαφ του Άρη και αξιοποίησαν μόλις την δεύτερη κλασική ευκαιρία τους στο ματς, αυτή του 29ου λεπτού. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και ενώ «κοιμήθηκε» όλη η άμυνα των «κιτρίνων», ο Μπουχαλάκης από κοντά έγραψε το 0-1 και έβαλε το... νερό στο αυλάκι για τους Πειραιώτες.

Ο Άρης στο ίδιο διάστημα είχε εμφανές πρόβλημα στη δημιουργία με αυτό το 4-3-3 του Μάντζιου, χωρίς να μπορεί να απειλήσει καθόλου την «ερυθρόλευκη» άμυνα, με τις προσπάθειές του να μένουν συνήθως ημιτελείς. Όταν μάλιστα ο Ολυμπιακός βρήκε πολύ γρήγορα, με την έναρξη του β' μέρους το 0-2, ξανά με τον Μπουχαλάκη σε ένα συνολικά πολύ όμορφο γκολ, το ματς ουσιαστικά τελείωσε. Όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα του Μαρτίνς δεν αντιμετώπιζε το παραμικρό πρόβλημα στο να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα, χωρίς να προβληματίζεται στην άμυνα και με τη μπάλα σταθερά στα πόδια, ψάχνοντας με υπομονή ένα τρίτο τέρμα. Ωστόσο, σε μια φάση που ήρθε σε ένα καλό διάστημα του Άρη στο ματς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο 74' με τον Μπερτόλιο και να ξαναδώσουν ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ανέβηκε όντως ο Άρης μετά το γκολ του, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά ως το φινάλε. Ο Ολυμπιακός έριξε εντελώς τον ρυθμό του αγώνα, έμεινε και αρκετά μέτρα πιο πίσω χωρίς ρίσκα από τη μέση και μπροστά. Το ματς άπως έτσι... έσβησε με αυτό το 1-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ στο πολύ σημαντικό «διπλό» των «ερυθρόλευκων» και τη 10η σερί νίκη τους επί του Άρη.

• 10

Για πρώτη φορά στη θητεία του, ο Άκης Μάντζιος κατέβασε τον Άρη με 4-3-3 από το ξεκίνημα του αγώνα, θέλοντας να «ματσάρει» έτσι τους τρεις του Ολυμπιακού και να προσπαθήσει να ελέγξει με τη σειρά του τη μεσαία γραμμή. Βεβαίως, παρότι επιθετικά όντως οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν όσα θα ήθελαν σε επίπεδο δημιουργίας και ευκαιριών, αντίθετα, ο ίδιος ο Άρης υπολειτουργούσε από τη μεσαία γραμμή και μπροστά αφού έλειπε ο δημιουργικός παίκτης στον άξονα. Όπως αποδείχθηκε, ο τρόπος που κατέβηκε ο Άρης δεν λειτούργησε, ωστόσο οι αλλαγές του Μάντζιου βοήθησαν αρκετά, όπως στη φάση του γκολ που είχαν τρεις από αυτές συμμετοχή.

• 22

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του με το κλασικό εδώ και καιρό 4-3-3 και τον Ελ Αραμπί ξανά στην κορυφή της επίθεσης. Τίποτα διαφορετικό από ότι κάνει συνήθως ο Ολυμπιακός, ούτε σε επίπεδο προσώπων, τακτικής, σχήματος και γενικότερης φιλοσοφίας στο παιχνίδι. Από τη στιγμή που κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ νωρίς, στη συνέχεια δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα στο να κρατήσει το σκορ και να φύγει από τη Θεσσαλονίκη με ένα πολύτιμο «διπλό» για τη μάχη του τίτλου.

29'

Ο Φορτούνης εκτέλεσε πονηρά το φάουλ από τα δεξιά, οι αμυντικοί του Άρη αδράνησαν, ο Σιαμπάνης έμεινε «καρφωμένος» μέσα στην εστία του και ο Μπουχαλάκης σε κενή εστία έκανε το 0-1. Το γκολ αυτό έγειρε την πλάστιγγα και άλλαξε οριστικά την ροή της αναμέτρησης…

• 7’

Πρώτη τελική στο ματς για τον Άρη. Κεφαλιά του Μάνου μετά από εκτέλεση κόρνερ, λίγα μέτρα άουτ η μπάλα.

• 10’

Πρώτη φάση και για τον Ολυμπιακό. Ωραία ατομική προσπάθεια του Ελ Αραμπί και σουτ με το δεξί από το ύψος της περιοχής, ο Σιαμπάνης μπλόκαρε εύκολα.

• 16’

Κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί τροφοδότησε τον Φορτούνη, αυτός έκανε ωραία κίνηση και σουτ με το αριστερό που πέρασε ελάχιστα άουτ.

• 20’

Κεφαλιά του Σισέ από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, μπλόκαρε ο Σιαμπάνης.

• 29’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και ο Μπουχαλάκης με προβολή σε κενό τέρμα έκανε το 0-1.

• 34’

Ωραία κίνηση του Γκαρσία από τα δεξιά και σουτ που κόντραρε, ενώ μετά από διώξιμο της άμυνας ο Γκάμα σούταρε ξανά άστοχα.

• 42’

Εκτέλεση φάουλ του Ματίγια από δεξιλα, έδιωξε η άμυνα του Ολυμπιακού και στη συνέχεια ο Ματέο Γκαρσία σούταρε απελπιστικά άουτ από καλή θέση στην περιοχή.

• 47’

ΓΚΟΛ! Καθαρίζει το ματς ο Ολυμπιακός! Έξοχη αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» μετά από κλέψιμο, ο Ελ Αραμπί είδε δεξιά τον Φορτούνη, αυτός σήκωσε το κεφάλι και βρήκε με ωραία σέντρα στο πίσω δοκάρι τον Μπουχαλάκη ο οποίος με τρομερό σουτ με το αριστερό έγραψε το 0-2.

• 56’

Κεφαλιά του Σεμέδο μετά από εκτέλεση κόρνερ, μπλόκαρε ο Σιαμπάνης.

• 65’

Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό που καταλήγει με διαγώνιο σουτ του Μασούρα από τα όρια της περιοχής πάνω στον Ροζ.

• 73’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Κόντρα για τους Πειραιώτες που ολοκληρώνεται με δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Ελ Αραμπί.

• 74’

ΓΚΟΛ! Μειώνει σε 1-2 ο Άρης. Κίνηση του Σίλβα από τα αριστερά και γύρισμα για τον Μπερτόλιο που νικά τον Σα με δυνατό πλασέ στην κίνηση.

Οι οπαδοί του Άρη τίμησαν την μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα και έστειλαν το δικό τους αποχαιρετιστήριο μήνυμα στον πίμπε ντ’ όρο με ένα μεγάλο πανό που ήταν κρεμασμένο στο πέταλο του «Κλεάνθης Βικελίδης».

5
Αντρέας Μπουχαλάκης
Εμφάνιση από τα... παλιά για τον Κρητικό χαφ, ο οποίος πραγματοποίησε μια «γεμάτη» εμφάνιση στο «Κλ. Βικελίδης». Καλός ως συνήθως στο ανασταλτικό κομμάτι, βοήθησε στην κυκλοφορία και το πάγωμα του ρυθμού, ενώ πέτυχε και δύο γκολ, για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Λιμάνι.

92
Λίντσεϊ Ρόουζ
Ο στόπερ του έλαμψε... δια της απουσίας του στις φάσεις που η ομάδα του τον χρειάστηκε, με τα κενά στο κέντρο της «κίτρινης» άμυνας να είναι πολλά και εμφανή, ενώ έχασε και αρκετές προσωπικές μονομαχίες.

7
Κώστας Φορτούνης
Δεν ήταν και τόσο... αφανής με τις δύο έξοχες ασίστ στα γκολ του Ολυμπιακού, ωστόσο για ένα ακόμη ματς ο ανανεωμένος το τελευταίο διάστημα Τρικαλινός χαφ έκανε πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο από αυτές που δεν συνηθίζει. Σημείωση: διακρίθηκε ξανά σε θέση που δεν είναι η φυσική του.

Παρότι ντέρμπι κορυφής, το ματς δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις για τον Ιβάν Μπέμπεκ, ο οποίος το έβγαλε χωρίς πολλά προβλήματα. Ο Κροάτης ήταν κοντά στις φάσεις, σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο (σωστές οι κίτρινες σε Σισέ και Σεμέντο) και έδειχνε ότι ελέγχει την αναμέτρηση, που πάντως δεν είχε την ένταση, το νεύρο και το πάθος που θα περίμενε κάποιος για ματς ανάμεσα στις δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας.

Άρης - Ολυμπιακός 1-2