Στην Bundesliga δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα ματς, όλοι το ξέρουν αυτό. Όλοι μπορούν να χάσουν από όλους είτε εντός είτε εκτός, ειδικά αν υποτιμήσουν τον αντίπαλο.

Η Κολωνία έτρεχε ένα άθλιο σερί 18 αγώνων δίχως νίκη και η Ντόρτμουντ πίστευε ότι θα κερδίσει μόνο με τις φανέλες. Παρά την σαρωτική υπεροχή των Βεστφαλών, οι «τράγοι» αυτό το απόγευμα είχαν όλη την αποτελεσματικότητα του κόσμου με το μέρος τους.

Από δύο εκτελέσεις κόρνερ, ο Σκιρί βρήκε ισάριθμες φορές δίχτυα στις αρχές των δύο ημιχρόνων και η ομάδα του Μαρσέλ Κόλερ δεν μπόρεσε να το γυρίσει ποτέ.

Ο Αζάρ μείωσε το σκορ, ο πιτσιρικάς Μουκοκό, ο οποίος μπήκε στο 67ο λεπτό έδωσε ενέργεια και έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει και να γίνει ήρωας, o Χάαλαντ έχασε το... άχαστο στις καθυστερήσεις, όμως το 1-2 έμεινε ως το τέλος και πλέον η Ντόρτμουντ βρίσκεται στο -4 από την κορυφή.

Εκεί βρίσκεται σταθερά η Μπάγερν, που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου, βρήκε το τρόπο να γυρίσει το ματς (1-3) και να δείξει για μία ακόμα φορά πως… κερδίζονται τα πρωταθλήματα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga έχουν ως εξής:

Άουγκσμπουργκ - Φράιμπουργκ 1-1