• Κωνσταντίνος Ψάρρης (Ζακύνθου)
  • Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)
  • Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
  • 17' Μπρούνο Γκάμα

Κυνικά, επαγγελματικά αλλά κυρίως αποτελεσματικά. Ο Αρης συνεχίζει την ξέφερενη κούρσα του περνώντας και από το Αγρίνιο πετυχαίνοντας το τρίτο του διπλό μακριά απο τη Θεσσαλονίκη με το αγαπημένο του 0-1 (δίχως μάλιστα να δεχτεί γκολ), πραγματοποιώντας παράλληλα την καλύτερη εκκίνησή του στο πρωτάθλημα.

Ενα γκολ πέναλτι του Γκάμα που κέρδισε ο Μάνος στο 18΄ ήταν αρκετό για την ομάδα του Ακη Μάντζιου ώστε να φτάσει στην 6η νίκη στη σεζόν και φυσικά να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο τον Ολυμπιακό, έχοντας μάλιστα και δυο ματς λιγότερα.

Ο Αρης δεν… έβγαλε μάτια με την απόδοσή του. Για ένα 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε τις αρετές που τον διακρίνουν ως ομάδα, δηλαδή καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, έκανε τελικές με κύριο εκφραστή τον Μάνο (κέρδισε και το πέναλτι) και όταν σκόραρε με τον Γκάμα, άλλαξε εντελώς στρατηγική. Αφησε τον Παναιτωλικό να πάρει την μπάλα στα πόδια του και οργανώθηκε τακτικά περιμένοντας την ομάδα του Δέλλα, προσπαθώντας να… χτυπήσει στο ανοικτό γήπεδο.

Με εξαίρεση τις δυο τελικές του Αριγίμπι στο πρώτο ημίχρονο, δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι δεν απειλήθηκε καθόλου στο υπόλοιπο του αγώνα. Κλείδωσε καλά τα ατού του Παναιτωλικού, έπαιξε έξυπνα, αμύνθηκε εξαιρετικά και αν σε δυο περιπτώσεις ο Ματέο στο 58΄ και στο 60΄ ήταν πιο προσεκτικός θα είχε καθαρίσει το ματς με λιγότερο άγχος.

Ο Παναιτωλικός με τον Τραιανό Δέλλα για πρώτη φορά στον πάγκο, αρκέστηκε σε μια φλύαρη υπεροχή, δίχως εμπνεύσεις και σχέδιο στην επίθεση και παραμένει δίχως νίκη στη σεζόν έχοντας να ανέβει ένα βουνό προκειμενου να πετύχει τον στόχο του που είναι να παραμείνει στην κατηγορία.

• 8

Τραϊανός Δέλλας: Ο Έλληνας προπονητής στην επιστροφή τους στο πάγκους παράταξε τον Παναιτωλικό με σχηματισμό 4-2-3-1. Η ομάδα του Αγρινίου είχε την κατοχή αλλά δεν είχε την ουσία. Ο Άρης βρήκε χώρους και καλύτερες στιγμές, μέχρι που κατάφερε να προηγηθεί. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βρει αντίδραση αλλά απείλησε κυρίως με στημένες φάσεις.

• 9

Άκης Μάντζιος: Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Έλληνας τεχνικός χρισιμοποίησε σχηματισμό 4-2-3-1, έχοντας τον Ματέο Γκαρσία πίσω από τον Μάνο και τον Μπρούνο Γκάμα σε ελεύθερο ρόλο. Πήρε πολλά πράγματα από την χρησιμοποίηση του Δημήτρη Μάνου που κινήθηκε αρκετά και άνοιξε χώρους. Ο Άρης διαχειρίστηκε το προβάδισμα του, ενώ θα μπορούσε να σκοράρει και δεύτερη φορά.

17'

Ο Μάνος πήγε πρώτος στην μπάλα μετά από την κάθετη πάσα του Σίλβα, με τον Μαλή να τον ανατρέπει και τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει πέναλτι. Ο Γκάμα ήταν αυτός που το μετέτρεψε σε γκολ και έδωσε το τρίποντο στον Άρη.

• 7’

Ο Αριγίμπι πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και βγαίνει κόρνερ.

• 9’

Ο Μάνος κατάφερε να πάρει την κεφαλιά αλλά ο Κνετ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα.

• 16’

Σέντρα του Μεντόσα, ο Μάζουρεκ μπήκε σφήνα, πήρε από καλή θέση την κεφαλιά αλλά πέρασε άουτ.

• 17’

Πέναλτι για τον Άρη! Ο Μάνος πάτησε περιοχή μετά την πάσα του Σίλβα και στη συνέχεια ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε σπρώξιμο του Μαλή.

• 18’

Γκολ για τον Άρη! Ο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Μάνος και έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Κνετ, κάνοντας το 0-1.

• 20’

Ωραία κίνηση από τον Αριγίμπι που έκανε και το σουτ, ο Σιαμπάνης κατάφερε να διώξει με τα πόδια.

• 21’

Ο Μπρούνο Γκάμα έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

• 31’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι, με τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει εύκολα.

• 40’

Σουτ του Λιάβα στη κίνηση, μπλόκαρε ο Σιαμπάνης

• 58’

Ο Μπρούνο Γκάμα έστρωσε τη μπάλα στον Ματέο Γκαρσία που έκανε το σουτ απευθείας, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

• 60’

Ο Ματέο Γκαρσία βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού αλλά ο Κνετ, μπλόκαρε την προσπάθεια του.

• 63’

Ο Μεντόσα έκανε το σουτ από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε πιάνω από τα δοκάρια του Σιαμπάνη

• 1

Η καλή αμυντική λειτουργία του Αρη Η επίθεση κόβει εισιτήρια, η άμυνα όμως δίνει τους στόχους. Ο Αρης παρά το πολύ ποιοτικό του ρόστερ συνεχίζει να… πατάει πάνω στην στιβαρή του αμυντική του λειτουργία, κρατώντας την εστία του για 4ο σερί παιχνίδι (5ο στα επτά) απαραβίαστη με μόλις τρία γκολ παθητικό σε επτά παιχνίδια.

• 2

Το γρήγορο γκολ Ο Αρης ήταν ξεκάθαρο ότι είχε ένα πλάνο στο μυαλό του για το παιχνίδι. Μπήκε με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να προσθέσει βάρος στον αδύναμο ούτως ή άλλως επιθετικά Παναιτωλικό και μόλις το πέτυχε με το γκολ-πέναλτι του Γκάμα, έθεσε και εκτέλεσε άψογα σε εφαρμογή το πλάνο του προπονητή του.

• 3

Ο ακίνδυνος Παναιτωλικός Παρά το γεγονός ότι η κατοχή ήταν στην πλευρά των γηπεδούχων, αποδείχθηκε φλύαρη. Η ομάδα του Δέλλα ήταν ασυντόνιστη, δίχως ιδέες και είναι ενδεικτικό ότι έμεινε για σχεδόν μια ώρα δίχως καθαρή φάση. Φαινόταν ότι ακόμη και δυο 90λεπτα να παίζονταν, ο Αρης θα δεχόταν γκολ μόνο από κάποιο δικό του λάθος.

Τα κλειστά γήπεδα και το lockdown κρατάνε τον κόσμο μακριά από τα γήπεδα αλλά μερικοί έχουν ακόμα και σήμερα τη λύση.

16
Μπρούνο Γκάμα
Σαν το παλιό καλό κρασί. Ο πορτογάλος σκόραρε το τέταρτο φετινό του γκολ, τρίτο απο την άσπρη βούλα φέτος και υπέγραψε ένα ακόμη τρίποντο όπως είχε κάνει και με τον Βόλο και τον Απόλλωνα Σμύρνης. Από την στιγμή που δεν σκοράρουν οι φορ, έχει αναλάβει να βγάλει αυτός τα κάστανα από τη φωτιά.

8
Μοχαμάντ Αζάντι
Ηταν η επιλογή έκπληξη του Τραιανού Δέλλα στην κορυφή της επίθεσης απόντος και του Ματσόλα. Ο Ιρανός κυριελκτικά δεν… ακούμπησε. Ηταν εκτός κλίματος, δίχως τελική και έγινε εύκολη λεία για τον πολύπειρο Μπεναλουάν αλλά και την άριστα οργανωμένη μεσοαμυντικά ομάδα του Αρη.

6
Τζέιμς Τζέγκο
Συνεχίζει απτόητος. Ο MVP του προηγούμενου μήνα στη λίγκα, αποδεικνύεται λίρα εκατό. Δεν είναι ο φαντεζί παίκτης αλλά αυτός που αγαπάνε οι προπονητές. Ετρεξε ασταμάτητα, έκοψε μπάλες, πίεσε σε όλους τους χώρους και σήμερα ειδικά κάλυψε και τον Ματίγια που βρέθηκε σε μέτρια μέρα.

Το ματς στο Αγρίνιο ήταν από τα εύκολα τόσο για την διαιτητική τετράδα όσο και για το VAR. Το πέναλτι που κέρδισε ο Αρης στην ανατροπή του Μάνου απο τον Λιάβα δεν χρειαζόταν καν το… τσεκ απο το δωματιάκι ενώ δεν υπήρχε κάτι το επιλήψιμο ή κάποια άλλη απόφαση του Κουτσιαύτη και των βοηθών του που να χρειαζόταν την συνδρομή της τεχνολογίας.

ΠΑΣ Γιάννινα: Τέλος η σεζόν για Τσαούση – Αποχώρησε ο Ντεμίρ