Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό και τον… Κώστα Φορτούνη. Αυτά τα δύο βασικά στοιχεία κρατούν οι ερυθρόλευκοι από το ντέρμπι… των 10 ολόκληρων βαθμών (19-9) διαφοράς στο βαθμολογικό πίνακα.

Δέκα βαθμών διαφοράς που «εμφανίστηκαν» στο γήπεδο μόλις για 25 λεπτά. Διότι από το 21’ ουσιαστικά, οπότε και ο Κώστας Φορτούνης άνοιξε το σκορ με το πανέμορφο αριστερό βολέ, οι Πειραιώτες κάθισαν και περίμεναν να περάσει η ώρα, με την εντύπωση ότι ο αντίπαλος δεν θα αντιδράσει και δεν θα ανασυνταχθεί στην ανάπαυλα.

Σύμφωνοι, με μισή ομάδα κατέβηκε ο νταμπλούχος και πολλές φορές οι καλύτεροι ποδοσφαιριστές μιας ομάδας είναι εκείνοι που δεν παίζουν. Επιβεβαιώθηκε ο κανόνας στο 100%, με φωτεινή εξαίρεση τον Κ7. Εφέτος έχει ακούσει πολλά, έχει μείνει εκτός αποστολής, έχει σκουπίσει τον πάγκο σαν εργάτης, αλλά στο ματς με τον “τριφύλλι” ήταν ηγέτης. Ενας Φορ-τούνης μόνος του και όλοι τους.

Ο 28χρονος κορυφαίος ποδοσφαιριστής έδωσε απαντήσεις. Εκλεισε στόματα. Διέλυσε και τις παραμικρές αμφιβολίες για το ποιος κρατάει τη μπαγκέτα στην ορχήστρα των Ελλήνων ποδοσφαιριστών. Έπαιξε φουνταριστός και καθάρισε για τον Ελ Αραμπί, τον Χασάν, τον άλλο μαέστρο Βαλμπουενά, αλλά κυρίως για την πάρτη του.

Και δεν είναι μόνο αυτό: κατάπιε απίθανα χιλιόμετρα στα 87’ που έπαιξε. Μάρκαρε από Σένκεφελτν και Πούγγουρα, μέχρι Μαουρίσιο. Ενίοτε γύριζε ακόμα πιο πίσω για να ανακόψει την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο. Ξεχώριζε σαν τη μύγα μέσα στο γάλα.

Το… γάλα που ήταν κάπως ξινό από το 56’ και μετά. Ξινό, διότι αν στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε τον Παναθηναϊκό να μοιάζει με ομάδα της Super League 2, στο δεύτερο ημίχρονο το “τριφύλλι” ανέβηκε, ο Μπόλονι πέτυχε τις αλλαγές του και έδωσε στην ομάδα του αέρα και τον χαμένο της χαρακτήρα. Για την ακρίβεια, ο Μαρτίνς στάθηκε πολύ τυχερός που δεν έφυγε με την ισοπαλία. Ο Μαουρίσιο στο 56’ έριξε την πρώτη βολή και η συνέχεια δόθηκε από Χατζηγιοβάνη (59’), Μακέντα (77’), ξανά Μαουρίσιο στο 85’ και στις καθυστερήσεις ο Καρλίτος.

Αν κρατήσει κάποιος το σκορ των ευκαιριών, τότε θα βγάλει… διπλό, καθώς το “σκορ” έγραψε 5-7!

Ευκαιρίες που θα μπορούσαν να στοιχίσουν πάρα πολύ ακριβά στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, που ναι μεν έπαιζε λειψός (χωρίς 6 βασικούς!!!), ο Σουντανί πήρε χρόνο μόλις για δεύτερη φορά εφέτος, ο Ανδρούτσος έως τώρα μόνο στα διπλά του Ρέντη, αλλά η κούρασή του ήταν τόσο εμφανής που θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι άκρως ανησυχητική για το επερχόμενο ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι που έρχεται πληγωμένη από τη νίκη της Τότεναμ (2-0), η οποία έπιασε κορυφή.

Και ο Παναθηναϊκός, όμως, είχε απουσίες. Όχι κραχτές όπως ο αιώνιος αντίπαλος, αλλά για τα κυβικά του, τότε ίσως να είναι ανάλογης σημασίας…

Εν τέλει, το ματς το πήρε αυτός που είχε παραπάνω ποιότητα, αυτός που κρύβει μπόλικους άσους στο μανίκι, αυτός που έχει τον τρόπο, αυτός που έχει στόφα και αέρα κανονικής ευρωπαϊκής ομάδας!