• 12' Μάτιτς
  • 4' Φατιόν
  • 47' Ιωαννίδης
  • 36' Ντομίγκες

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να υπάρξει για τον Απόλλωνα. Μόλις στο 2’ ο Ιωαννίδης έπιασε εξ επαφής κεφαλιά, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα σε καρμπόν φάση και ολιγωρία της δεξιάς πλευράς των γηπεδούχων, ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπεντινέλι και έκανε το 0-1 για τον Απόλλωνα.

Το γκολ των φιλοξενούμενων έδωσε ένα άγριο τέμπο στο παιχνίδι. Ο Ατρόμητος μετά το χαλαρό ξεκίνημα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και απείλησε δύο φορές με τον Λάζαρο στο 15’ και στο 21’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν την πρωτοβουλία αλλά η μεσαία γραμμή του Απόλλωνα ήταν καλά διαβασμένη και εξουδετέρωνε κάθε υποψία επικίνδυνης φάσης.

Η ισοφάριση για τον Ατρόμητο ήρθε από ένα λάθος της άμυνας του Απόλλωνα και συγκεκριμένα του Ντομίνγκες που βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι ανέλαβε ο Μανούσος που έκανε το 1-1 στο 36’. Ο Απολλωνας απείλησε ξανά στο 43’ με την κεφαλιά του Ιωαννίδη μέσα από την περιοχή που πέρασε αρκετά άουτ.

Το σκηνικό των πρώτων λεπτών του πρώτου μέρους επαναλήφθηκε και στο δεύτερο. Ο Απόλλωνας μπήκε και πάλι δυνατά στο ματς και στο 47’ μετά από τριπλή ευκαιρία έκανε το 1-2 με προβολή του Ιωαννίδη.

Ο Ατρόμητος έδειξε να αντιδρά καλύτερα μετά το δεύτερο γκολ και έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε τρεις περιπτώσεις (53’, 56’, 59’). Τελικά το 2-2 ήρθε στο 71’ και πάλι με πέναλτι του Μανούσου, που δόθηκε με τη βοήθεια του VAR και σήκωσε αρκετή θύελλα διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων.

Το ματς έγινε ροντέο με τον Ατρόμητο να πιέζει κυρίως από στατικές φάσεις και τον Απόλλωνα να προσπαθεί να εκμεταλλευθεί τις αντεπιθέσεις. Στο 89’ ο Ραμπέγιο έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει τούμπα το ματς, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπρούσιτς με δυνατό σουτ λίγο έλειψε να δώσει τους βαθμούς στον Απόλλωνα. Το 2-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

• 23

Ο Κάναντι επέλεξε όπως και στο ματς με τον Παναθηναϊκό το 4-4-1, αλλά οι επιλογές του στη μεσαία γραμμή δεν τον δικαίωσαν. Ο Ατρόμητος είχε πολλά προβλήματα, τα οποία εντόπισε ο Αυστριακός που προσπάθησε με τις αλλαγές του στο β´ μέρος να τα μαζέψει για να πάρει το ματς. Το 2-2 θα πρέπει να τον αφήνει ικανοποιημένο έτσι όπως κύλησε το ματς.

• 26

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε τον Απόλλωνα με 3-5-2 και εμφανίστηκε καλά διαβασμένος απέναντι στον αντίπαλο προπονητή. Παρόλα αυτά αν και η ομάδα του βρέθηκε δυο φορές μπροστά στο σκορ, προδόθηκε από τα λάθη της άμυνας του που υπέπεσε σε δυο πέναλτι. Ο έμπειρος τεχνικός έδειξε και πάλι ότι φέτος κάνει καλή δουλειά στη Ριζούπολη.

• 2’

Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Μπαξεβανίδη, κεφαλιά του Ιωαννίδη ο Γιαννιώτης αποκρούει σωτήρια.

• 4’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Μπεντινέλι ο Φατιόν κερδίζει στον αέρα τον Γιαννιώτη και από το ύψος της μικρής περιοχής σκοράρει με κεφαλιά (0-1).

• 8’

Ψιλοκρεμαστό σουτ του Μουνιέ λίγο κάτω από την σέντρα ο Γιαννιώτης δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει την μπάλα.

• 15’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Απευθείας χτύπημα φάουλ του Χριστοδουλόπουλου ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 21’

Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σέντρα του Μανούσου, ο Χριστοδουλόπουλος πιάνει ωραίο ψαλίδι και ο Ντομίνγκες απομακρύνει.

• 36’

Ο Κωτσόπουλος πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Ντομίγνκες με τον Τζήλο να καταλογίζει το πέναλτι.

• 37’

ΓΚΟΛ! Ο Μανούσος κερδίζει από την άσπρη βούλα των Βέρχουλστ και ισοφαρίζει (1-1).

• 47’

ΓΚΟΛ Φάση διαρκείας στα καρέ του Ατρόμητου έπειτα από σέντρα του Μπεντινέλι ο Ιωαννίδης με κοντινή προβολή βρίσκει δίχτυα (1-2).

• 53’

Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Πλασέ του Μανούσου από θέση βολής ο Φατιόν απομακρύνει σωτήρια.

• 56’

Σέντρα του Γκάλο κεφαλιά του Κωτσόπουλου η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 65’

Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Φάουλ του Γκάλο ο Γούτας πιάνει την κεφαλιά και ο Βέρχουλστ διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ με τρομερή επέμβαση.

• 70’

Ο Τζήλος αφού πήγε στο VAR βλέπει τράβηγμα του Κιτόκο στον Χριστοδουλόπουλο και σφυρίζει πέναλτι υπέρ του Ατρόμητου.

• 72’

ΓΚΟΛ Ο Μανούσος βρίσκει στόχο από την άσπρη βούλα και ισοφαρίζει (2-2).

• 89’

Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σέντρα του Λάζαρου, κεφαλιά του Ραμπέγιο η μπάλα άουτ.

• 96’

Ευθύβολο σουτ του Μπρούσιτς έξω από την περιοχή των γηπεδούχων αποκρούει δύσκολα ο Γιαννιώτης.

Όχι οι παίκτες των δύο ομάδων δεν παίζουν τα αγαλματάκια, ακούνητα, αμίλητα! Πριν από την σέντρα του αγώνα έστειλαν (μέσω…pause) το δικό τους μήνυμα συμπαράστασης προς τους ποδοσφαιριστές των συλλόγων της Super League 2 και της Football League που λόγω κορωνοϊού παραμένουν στην…κατάψυξη και χωρίς αγωνιστική δράση.

77
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος
Ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι από τον έμπειρο μεσοεπιθετικό του Ατρόμητου. Είχε συμμετοχή και στις δύο φάσεις από τις οποίες προήλθαν τα κερδισμένα πέναλτι των γηπεδούχων. Έτρεξε πολλά χιλιόμετρα, έβγαλε μεγάλη ενέργεια κι ένταση στο παιχνίδι του και υπήρξε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του Απόλλωνα.

3
Κυριάκος Κιβρακίδης
Η άμυνα του Ατρόμητου παρουσίασε πολλές…αρρυθμίες και ιδιαίτερα από το αριστερό άκρο της άμυνας με τον 28χρονο αμυντικό να αποτελεί τον αδύναμο κρίκο. Έχασε πολλές μονομαχίες και θα μπορούσε κάλλιστα να΄χει αντικατασταθεί νωρίτερα.

10
Τόμας Μπεντινέλι
Μεγάλο ματς από τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό. Από τα πόδια του «φιλτράρονταν» ολόκληρη η επιθετική ανάπτυξη των φιλοξενούμενων και δεν είναι τυχαίο πως είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Σωστά ο Τζήλος (Λάρισας) κιτρίνισε για «θέατρο» τον Μάτιτς στο 12΄, καθώς ο επιθετικός του Ατρόμητου εκβίασε το πέναλτι. Καμία παράβαση δεν υπήρξε στην πτώση του Χριστοδουλόπουλου στο 29΄. Ο Ντομίνγκες χρησιμοποίησε αντικανονικά το χέρι του στο 35΄και σωστά σφύριξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Θα μπορούσε να βγάλει την κίτρινη κάρτα στον Γκαλβάο για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπεντινέλι στο 44΄που θα ήταν η δεύτερη για τον αμυντικό του Ατρόμητου. Στο 65΄κι αφού πήγε στο VAR διέκρινε κράτημα του Κιτόκο στον Χριστοδουλόπουλο σε μια δύσκολη φάση και έδειξε πέναλτι. O παίκτης του Απόλλωνα φαίνεται πως κρατάει τον Λάζαρο στο ξεκίνημα της φάσης.

Βαλμπουενά για Μαραντόνα: «Σε ευχαριστώ για τη χαρά και τα συναισθήματα» (pic)