Γήπεδο: «Αθανάσιος Διάκος», Novasports 1HD
  • Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανιών)
  • Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου)
  • Τιμολέων Γεωργακόπουλος (Πειραιά)
  • Αγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)
  • 56' Μίλος Ντέλετιτς (π)
  • 69' Νίκος Τσούκαλος
  • 75' Γιάννης Σκόνδρας
  • 85' Ντάνι Μπεχαράνο
  • 90+5' Ρόμανιτς
  • 41' Χερόνιμο Μπαράλες (π)
  • 79' 'Αντριαν Ριέρα
  • 61' Χερόνιμο Μπαράλες
  • 68' Γιάννης Κώτσιρας
  • 90+11 Χρήστος Τασουλής

Η αναμέτρηση της Λαμίας με τον Αστέρα Τρίπολης τα είχε όλα ανατροπές, τέσσερα γκολ και δύο πέναλτι αλλά δεν είχε νικητή. Οι δύο ομάδες μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας, με τους γηπεδούχους να είναι σε πιο δύσκολη θέση.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ αν και έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη, δεν τα κατάφερε και μένει μόνη τελευταία με δύο βαθμούς σε εφτά παιχνίδια, ενώ ο Αστέρας έφτασε τους 11 βαθμούς (εφτά παιχνίδια).

Φοβικό ήταν το παιχνίδι από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του. Το καλό στήσιμο της Λαμίας αμυντικά και οι ελάχιστες εμπνεύσεις της μεσοεπιθετικής γραμμής των φιλοξενούμενων, είχαν αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετές καλές στιγμές. Για πρώτη φορά ο Αστέρας απείλησε με τον Μουνάφο στο 19ο λεπτό χωρίς όμως να βρει στόχο.

Η Λαμία από την πλευρά της έψαξε την κόντρα και με βαθιές μπαλιές τους Αραμπούλι, Καραμάνο αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα της Τρίπολης στόχευσε τον συνήθη ύποπτο Μπαράλες με σέντρες και σε μια τέτοια προσπάθεια, κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αντέτζο.

Ο Μπαράλες ανάλαβε την εκτέλεση του, στέλνοντας τον Επασί από την αντίθετη πλευρά και κάνοντας το 0-1 στο 42ο λεπτό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σειρά της Λαμίας να κερδίσει πέναλτι, μετά από ενέργεια του Ντέλετιτς και μαρκάρισμα του Μουνάφο. Με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Τσαγκαράκη να χάνει χρήση του VAR και να παραμένει στην απόφαση του για πέναλτι.

Ο Ντέλετιτς ήταν και αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση του στο 56', σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα και κάνοντας το 1-1.

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Λαμίας που ανέβασε στροφές και κατάφερε να κυκλοφορήσει με περισσότερη επιτυχία της μπάλα. Μάλιστα η πρώτη αλλαγή του Μπάμπη Τεννέ ο Νίκος Τσούκαλος, χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να φέρει «τούμπα» το ματς και να κάνει το 2-1 στο 69ο λεπτό.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ καθώς η πίεση του Αστέρα απέδωσε και ο Ριέρα στο 78ο λεπτό έφερε και πάλι στα ίσια το παιχνίδι, πλασάροντας τον Επασί για το 2-2.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Λαμία ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Ιγκλέσιας, με τον διαιτητή αρχικά να δείχνει πέναλτι αλλά με απόφαση του VAR δόθηκε φάουλ εκτός περιοχής.

• 19

Μπάμπης Τεννές: Ο Έλληνας προπονητής στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι να βρεθεί πίσω στο σκορ έδωσε τον έλεγχο της μπάλας στον αντίπαλο. Στήθηκε καλά πίσω και προσπάθησε να βγει στην κόντρα. Το τέρμα του Μπαράλες άλλαξε το πλάνο, με την ισοφάριση να έρχεται στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και στη συνέχεια το σχήμα των γηπεδούχων έγινε πιο ευέλικτο, κάνοντας μάλιστα την ανατροπή. Η ομάδα της Λαμίας ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της, με τον Αστέρα να κάνει το 2-2.

• 9

Μίλαν Ράσταβατς: Το παιχνίδι της Λαμίας, οδήγησε τους γηπεδούχους σε ένα παιχνίδι πρωτοβουλίας. Οι Αρκάδες έψαξαν κυρίως τον Μπαράλες με σέντρες και μέσω μιας τέτοιας προσπάθειας πήρε το πέναλτι και το προβάδισμα. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σέρβου τεχνικού έχασε την συγκέντρωση της σε λίγες στιγμές με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ. Στο τέλος όμως επανήλθε, έφτιαξε φάσεις και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Ριέρα.

• 19’

Ο Μουνάφο έκανε το σουτ απευθείας μετά το διώξιμο της άμυνας της Λαμίας αλλά το τελείωμα του έφυγε δίπλα από την εστία του Επασί.

• 25’

Από πλάγια θέση ο Αραμπούλι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή του Αστέρα Τρίπολης αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

• 42’

Γκολ για τον Αστέρα! Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ασίγκμπα, με τον Μπαράλες να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 0-1.

• 56’

Γκολ για την Λαμία! Ο Ντέλετιτς κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μουνάφο και στη συνέχεια κέρδισε από τα έντεκα βήματα τον Παπαδόπουλο.

• 69’

Γκολ για την Λαμία! Ο Νίκος Τσούκαλος με μόλις δύο λεπτά στο παιχνίδι, κινήθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

• 78’

Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης! Ο Ριέρα πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Επασί στο σουτ του Τασουλή και με πλασέ έκανε το 2-2 για την ομάδα του.

• 90+8’

Ο Τσούκαλος βρέθηκε απέναντι στον Παπαδόπουλο αλλά το πλασέ του δεν ήταν ικανό να κερδίσει το Έλληνα κίπερ.

Οι ποδοσφαιριστές της Λαμίας και του Αστέρα Τρίπολης κράτησαν ενός λεπτού σιγή για τους συναδέλφους τους από την Super League 2 και την Football League που ακόμα περιμένουν την έναρξη των πρωταθλημάτων τους.

70
Μίλος Ντέλετιτς
Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός της Λαμίας ήταν αυτός που έβαλε τους γηπεδούχους και πάλι στο παιχνίδι. Με ατομική ενέργεια στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μουνάφο και στη συνέχεια ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 1-1. Στη συνέχεια ταλαιπώρησε με την ταχύτητα του την αντίπαλη άμυνα, κρατώντας αρκετές φορές απασχολημένο τον Τασουλή που δεν έκανε πολλά ανεβάσματα.

4
Αντέζο
Ο κεντρικός αμυντικός της Λαμίας έμεινε μακριά από τις καλές του εμφανίσεις. Έκανε το χέρι στο πέναλτι του Αστέρα Τρίπολης, ενώ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στον αέρα με τον Χερόνιμο Μπαράλες. Ο δυναμικός επιθετικός των φιλοξενούμενων, δημιούργησε προβλήματα στο Νιγηριανό αμυντικό, ενώ στη φάση του δευτέρου γκολ ο Ριέρα παίρνει με ευκολία την δεύτερη προσπάθεια.

9
Χερόνιμο Μπαράλες
Ο επιθετικός του Αστέρα ήταν αυτός που τράβηξε πάνω του όλη την αντίπαλη άμυνα. Ήταν συνεχώς ο στόχος των συμπαικτών του και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 42ο λεπτό. Προσπάθησε να φτάσει και σε ένα δεύτερο τέρμα χωρίς ωστόσο να το καταφέρει. Έδωσε στήριγμα σε αρκετές στιγμές στους συμπαίκτες και βοήθησε την ομάδα του να αναπτυχθεί.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Πέτρος Τσαγκαράκης, έδειξε δύο φορές τη βούλα του πέναλτι καταλογίζοντας ένα πέναλτι για κάθε ομάδα. Η Λαμία δέχτηκε αδιαμαρτύρητα την παράβαση στο χέρι του Αντέτζο, ενώ το αντίθετο συνέβη στο πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Μάλιστα χρειάστηκε να γίνει και χρήση του VAR με την τελική απόφαση να καθυστερεί για έξι λεπτά. Στο του παιχνιδιού υπέδειξε για τρίτη φορά πέναλτι αλλά μετά την παρέμβαση του VAR το πέναλτι έγινε χέρι εκτός περιοχής και φάουλ.

ΠΑΟΚ για Κλάτενμπεργκ: «Ελπίζουμε πως ήταν μια μεμονωμένα κακή στιγμή»