• 16' Κάρολ Σφιντέρσκι
  • 78' Στέφαν Σβαμπ
  • 90+7' Ντάγκλας Αουγκούστο
  • 68' Τόμας Μουργκ

Αν έχεις Σβαμπ... διάβαινε. Ο Αυστριακός εξελίσσεται σε λίρα εκατό για τον ΠΑΟΚ, εκτοξεύοντας τα νούμερά του με την «ασπρόμαυρη» φανέλα. Απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, και μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Σβαμπ έφτασε τις συνολικά εφτά ασίστ, περνώντας μια εξαιρετική κάθετη πάσα που έφερε τον Σφιντέρσκι απέναντι στον Βέρχουλστ, με τον Πολωνό να «εκτελεί» για το 0-1 στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Γ.Καμάρας». Ο φορ του ΠΑΟΚ πήρε σε ένα ακόμη παιχνίδι πρωταθλήματος φανέλα βασικού από τον Πάμπλο Γκαρσία και έδειξε πως έχει τον τρόπο να ανταποδώσει την εμπιστοσύνη στον Ουρουγουανό.

Παρά τη ψυχρολουσία του τέρματος που δέχθηκαν, οι γηπεδούχοι κάθε άλλο παρά πτοήθηκαν. Με το... καλημέρα, ο Απόλλωνας Σμύρνης «στόχευσε» στα αριστερά του ΠΑΟΚ, θέλοντας να πιέσει το νεαρό Λύρατζη που αντικατέστησε τον τραυματία Γιαννούλη. Από εκεί προήλθε και η σημαντικότερη ευκαιρία της ομάδας του Γιώργου Παράσχου από στατική φάση, με την κεφαλιά του Ιωαννίδη να περνά δίπλα από το δοκάρι του Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

Με το γκολ του Σφιντέρσκι να χωρίζει τις δύο ομάδες, Απόλλων και ΠΑΟΚ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ωστόσο, οι φωνές του Πάμπλο Γκαρσία από τον πάγκο, κάνοντας συνεχώς παρατηρήσεις στους παίκτες του κυρίως μεσοεπιθετικά, ζητώντας διαρκώς κίνηση στο χώρο, «αφύπνισαν» τους Θεσσαλονικείς που έγιναν περισσότερο απειλητικοί στο φινάλε του α΄μέρους, καταγράφοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο ΠΑΟΚ -με υπογραφή Αντρίγια Ζίβκοβιτς- έδειχνε να βάζει τις βάσεις για το... τρίποντο, ωστόσο, το VAR είχε διαφορετική άποψη, ακυρώνοντας το τέρμα του Σέρβου ως οφσάιντ. Δεδομένης της πίεσης προς τον Λύρατζη, ο Γκαρσία άλλαξε πλευρές στα μπακ του. Η εσωτερική αλλαγή του τεχνικού του Δικεφάλου, ωστόσο, δεν στάθηκε ικανή για να περιορίσει τα λάθη των «ασπρόμαυρων», γεγονός που έδινε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον Απόλλωνα να «κυνηγήσει» το γκολ της ισοφάρισης.

Ο επιμένων νικά... και η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δικαιώθηκε μέσα από μια στατική φάση στο 63΄ όταν ο Τσαμπούρης εκτέλεσε το κόρνερ, ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, Τσιλούλης, πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, πρόλαβε τον Σβαμπ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 1-1!

Ο Στέφαν Σβαμπ, όμως, δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη και θέλοντας να διορθώσει τη... μουτζούρα της προηγούμενης φάσης, ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που καταλόγισε ο Παπαπέτρου στο 75' για το πάτημα του Λισγάρα πάνω στον Σβιντέρσκι μέσα στην περιοχή. Ο έμπειρος χαφ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βέρλχουρστ για το 1-2. Στην εκπνοή του παιχνιδιού, ο Ντόουγκλας Αουγκούστο έγραψε με τη σειρά του, το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι καθώς προηγήθηκε χέρι του Μπρούτσιτς.

Το 1-3 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλε μέχρι τέλους ο Απόλλων Σμύρνης, με τον Γιώργο Παράσχο να τα παίζει όλα για όλα. Μια νίκη αγχωτική για τους Θεσσαλονικείς που έκαναν το 3Χ3 με τον Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο τους. «Καίγονται» βαθμολογικά οι γηπεδούχοι...

• 23

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-4-3 θέλοντας να κλείσει τους χώρους στον ΠΑΟΚ, όμως στο πρώτο ημίχρονο είδε την άμυνα του να βγάζει κακή αντίδραση, κάτι που το «πλήρωσε» με τον Σφιντέρσκι να βγαίνει στην πλάτη των αμυντικών του Απόλλωνα ανοίγοντας το σκορ για τον Δικέφαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του Απόλλωνα βελτιώθηκε φτάνοντας στο γκολ της ισοφάρισης με τον Τσιλούλη, ενώ μετά το εύστοχο πέναλτι του Σβαμπ, ο Έλληνας τεχνικός γύρισε τον σχηματισμό του σε 4-4-2.

• 9

Απόντος του Γιαννούλη, ο Πάμπλο Γκαρσία έφερε το Λύρατζη στο αριστερό άκρο της άμυνας. «Δικαιολογημένα» ο Απόλλων Σμύρνης «στόχευσε» στην πλευρά του, θέλοντας να πιέσει το νεαρό, με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να αλλάζει στο β΄ πλευρές στα μπακ του. Ο Σφιντέρσκι πήρε φανέλα βασικού για την κορυφή της επίθεσης, με τον Πολωνό να τον δικαιώνει για τη ψήφο εμπιστοσύνης. Αουγκούστο - Σβαμπ συνέθεσαν το δίδυμο στα χαφ, με τον Ελ Καντουρί να παίρνει «ανάσες», μπαίνοντας στο β΄. Με την είσοδο του Μιχαηλίδη και τον Σβαμπ να καταγράφει το 2-1 για τον ΠΑΟΚ, ο Γκαρσία προχώρησε σε ένα 5-4-1 για να «κλειδώσει» το τρίποντο.

78'

Ο Χρήστος Λισγάρας πάτησε το πόδι του Κάρολ Σφιντέρσκι μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, με τον Αναστάσιο Παπαπέτρου να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών και τον Στέφαν Σβαμπ να δίνει ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

• 15’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ με εκπληκτική κάθετη βγάζει τον Σφιντέρσκι στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, με τον Πολωνό επιθετικό να φτάνει απέναντι από τον Βέρχουλστ και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο.

• 23’

Βαθιά μπαλιά του Ίνγκασον στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και δέχθηκε το μαρκάρισμα από τον Μπρούσιτς, με τον Αναστάσιο Παπαπέτρου να δείχνει το σημείο του πέναλτι, μετά από έλεγχο του VAR, ωστόσο, ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του αφού ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν εκτεθειμένος.

• 29’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεντινέλι, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έφυγε ακριβώς δίπλα από το δοκάρι του Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

• 41’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Τόμας Μουργκ να πιάνει δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Απόλλωνα, αναγκάζοντας τον Βέρχουλστ σε επέμβαση.

• 45+2’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Δυνατό σουτ του Ίνγκασον μέσα από την περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακά ο Βέρχουλστ απομακρύνοντας τον κίνδυνο για τον Απόλλωνα.

• 49’

Ακυρώνεται γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ! Ο Ντόουγκλας Αουγκούστο με εκπληκτική κάθετη βγάζει στην πλάτη της άμυνας τον Ζίβκοβιτς, που ντριμπλάρει τον Βέρχουλστ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε αφού ο Σέρβος μεσοεπιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

• 59’

Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, με τον Φατιόν να σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του ΠΑΟΚ και κατέληξε κόρνερ.

• 63’

ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσιλούλης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς.

• 67’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Σβαμπ να σεντράρει στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Σφιντέρσκι έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα δεν πήρε πορεία προς το τέρμα του Βέρχουλστ.

• 72’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο Μουργκ έπιασε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε σώματα και κατέληξε στον Σφιντέρσκι, που σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βέρχουλστ.

• 78’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Λισγάρας πάτησε το πόδι του Σφιντέρσκι μέσα στην περιοχή, μετά από εξέταση του VAR ο Αναστάσιος Παπαπέτρου έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Στέβαν Σβαμπ να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Αυστριακός με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βέρχουλστ, δίνοντας ξανά προβάδισμα στον Δικέφαλο.

• 90+5’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Βέρχουλστ να διώξει σε κόρνερ.

• 90+7’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Σε προβολή του Μιχαηλίδη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπρούσιτς και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την "άσπρη βούλα". Ο Ντόουγκλας Αουγκούστο ανέλαβε την εκτέλεση και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 1-3 υπέρ του Δικεφάλου.

• 1

Σφιντέρσκι ή Τσόλακ; Η διαχείριση των φορ του ΠΑΟΚ από τον Πάμπλο Γκαρσία φαίνεται μέχρι στιγμής να δικαιώνει απόλυτα τον Ουρουγουανό. Ο Πολωνός δείχνει να «αναγεννάται», καταγράφοντας και απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, γκολ.

• 2

Παρά τα συνεχόμενα παιχνίδια δεδομένου πως από την αρχή της σεζόν παίζει non stop, ο Στέφαν Σβαμπ εξελίσσεται σε άκρως κομβικό παίκτη, καταγράφοντας εξαιρετικά νούμερα σε γκολ και ασίστ. Μπορεί να χάνει τον Τσιλούλη στη φάση της ισοφάρισης του Απόλλωνα Σμύρνης, ωστόσο, πήρε την... εκδίκησή του, εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι για το 2-1 του ΠΑΟΚ.

• 3

Εξαιρετική ανάγνωση του παιχνιδιού από τον Απόλλωνα Σμύρνης που πρόσθεσε περαιτέρω πίεση στον νεαρό Λύρατζη, έριξε όλο το βάρος της ανάπτυξης στα αριστερά του ΠΑΟΚ και μέχρι τέλους προσπάθησε να εκμεταλλευτεί έξυπνα την κούραση των «ασπρόμαυρων» από τα συνεχόμενα ματς.

Ο Παπαπέτρου και η διαιτητική ομάδα του VAR είχαν πολύ δύσκολο έργο με φάσεις που χρειάζονταν ριπλέι για να επιβεβαιώσουν τις σημαντικές αποφάσεις. Στο τέλος όμως, απέδωσε δικαιοσύνη. Τόσο στο πέναλτι που ακύρωσε στον ΠΑΟΚ λόγω οφσάιντ, όσο και σε αυτά που καταλόγισε στο άτσαλο μαρκάρισμα του Λισγάρα και στο χέρι του Μπρούσιτς. Σωστές σχεδόν όλες οι αποφάσεις των βοηθών, με εξαίρεση ένα οφσάιντ του Ζίβκοβιτς που υποδείχθηκε λανθασμένα στο πρώτο μέρος.

Επίσημο: Παίκτης της ΑΕΚ για δύο χρόνια ο Χατζισαφί