Επειτα από την 1η Οκτωβρίου και το 0-3 σε βάρος της Θέλτα, η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν είχε αποτύχει να νικήσει Σεβίλλη, Χετάφε, Ρεάλ Μαδρίτης, Αλαβές και είχε κατρακυλήσει στη βαθμολογία. Ο Ολλανδός τεχνικός άφησε τον Μέσι στον πάγκο και ο Αργεντινός μπήκε στο ημίχρονο και πέτυχε δύο γκολ, με το δεύτερο να είναι το πρώτο του σε open-play στη σεζόν. Αν και το σκορ ήταν μεγάλο, η εικόνα των Καταλανών δεν ήταν, όμως πλέον είναι στο -5 από την Ρεάλ Μαδρίτης και το -6 από την Σοσιεδάδ.

Δυνατά μπήκε στο ματς η Μπάρτσα και είχε δύο ευκαιρίες με τον Γκριεζμάν και μία με τον Ανσού Φάτι, ενώ ο Τερ Στέγκεν χρειάστηκε να ‘πετάξει’ για να σταματήσει την κεφαλιά του Γουίλιαμ Καρβάλιο. Στο 23’ άνοιξαν το σκορ οι Blaugrana όταν ο Ντεμπελέ τίναξε τα δίχτυα του Μπράβο με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από πάσα του Γκριεζμάν. Ο τελευταίος είχε μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσει από νωρίς το ματς, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε, απέκρουσε ο Μπράβο. Σαν να μην έφτανε αυτό στον Κούμαν, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Σανάμπρια εκτέλεσε από κοντά έπειτα από γύρισμα από αριστερά το οποίο κόντραρε για να γίνει το 1-1.

Ο τεχνικός των Καταλανών έριξε στο ματς στο ημίχρονο των Μέσι και όλα ήταν ένα κλικ πιο εύκολα. Στο 49’ ο Αργεντινός πήρε πάνω του όλη την άμυνα και άφησε εκπληκτικά για να κάνει το 2-1 σε κενό τέρμα ο Γκριεζμάν και στο 61’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με πέναλτι. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Μαντί της Μπέτις, που είχε κάνει και το πρώτο πέναλτι, στον Ανσού Φάτι, και αποβλήθηκε. Παρότι έπαιζαν με δέκα οι Ανδαλουσιάνοι μείωσαν σε 3-2 με τον Μορόν να πλασάρει από κοντά μετά την ασίστ του Αλεξ Μορένο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ξέχασε τα προβλήματα στην άμυνα και έστησε ένα μικρό party καθώς ο Μέσι τίναξε τα δίχτυα του Μπράβο στο τετ-α-τετ και ο Πέδρι έκανε τη δουλειά σε κενό τέρμα μετά τη συρτή σέντρα του Σέρτζι Ρομπέρτο (5-2).

Μπαρτσελόνα - Μπέτις 5-2