Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου του χθεσινού αγώνα, για τους φίλους του ΠΑΟΚ, ήταν στο... ίδιο έργο θεατές, κόντρα σε μια ομάδα προερχόμενη από την Ολλανδία. Ο ΠΑΟΚ καλά κλεισμένος, πίσω στο σκορ και με την PSV να έχει ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ. To σκηνικό, άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος, με Σβαμπ, Ζίβκοβιτς και Τζόλη, η νίκη ήρθε με το εντυπωσιακό 4-1 και ταυτόχρονα, έσπασε» και μια «κατάρα» που πλησίαζε τα...19 χρόνια!

Η παρουσία του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη, την τελευταία 20ετία, είναι συνυφασμένη με παιχνίδια κόντρα σε ολλανδικές ομάδες, αλλά τα αποτελέσματά του κόντρα σε αυτές, συνήθως δεν ήταν θετικά.

22 Νοεμβρίου 2001, ο «Δικέφαλος του Βορρά», είχε κερδίσει με 3-2 στην Τούμπα, την PSV και μέχρι χθες, αγνοούσε τη νίκη κόντρα σε Ολλανδούς!

Τη σεζόν 2004-2005, έχασε δύο φορές από την ΑΖ Άλκμααρ. Την ίδια ομάδα, τη συνάντηση και το 2013-2014 στο Γιουρόπα Λιγκ, μετρώντας δύο ισοπαλίες. Το 2009-2010, είχε γνωρίσει οδυνηρό αποκλεισμό από τη Χέρενφεν, πάλι με δύο ισοπαλίες.

Φυσικά, υπάρχουν και οι μονομαχίες με τον Άγιαξ. Το 2010, αποκλείστηκε με 1-1 και 3-3. Το 2016, μετά το 1-1 στην Ολλανδία, έχασε με 1-2 στην Τούμπα. Πέρσι, μετά το 2-2 της Τούμπας, έχασε με 3-2 στο Άμστερνταμ.

Η «κατάρα» έσπασε χθες και χρειάστηκαν 18 λεπτά για να γίνει αυτό, με τα γκολ που πέτυχαν, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς και Τζόλης...

Νίκησε ολλανδική ομάδα, μετά από σχεδόν 19 χρόνια ο ΠΑΟΚ!