• 18' Αουγκούστο
  • 20' Σβαμπ
  • 21' Ζάχαβι
  • 77' Σανγκαρέ

Κάθε αρχή και δύσκολη λένε... Τουλάχιστον για ένα ημίχρονο! Στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με αλλαγή συστήματος και συγκεκριμένα με ένα 4-3-3 που εκ του αποτελέσματος τον «εγκλώβισε» απέναντι στην PSV. Για την ακρίβεια, οι γηπεδούχοι δεν κατέγραψαν καμία τελική εντός εστίας, ενδεικτικό της αδυναμίας που επέδειξε ο Δικέφαλος στην ανάπτυξη παιχνιδιού, στην τελική πάσα και στην ταχύτητα της σκέψης.

Απεναντίας, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να βάλει δύσκολα στον εαυτό του, κάνοντας δώρο... πέναλτι στους Ολλανδούς μετά την κακή αντίδραση που επέδειξαν οι κεντρικοί αμυντικοί του και ολοκληρώθηκε με το πάτημα του Σβαμπ στον Μάλεν. Ο Ζάχαβι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τους Ολλανδούς στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα πράγματα, μάλιστα, θα μπορούσαν να γίνουν και χειρότερα για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, μετά το λάθος του Καντουρί που έφερε τον σκόρερ της PSV σε θέση τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος με τη συνδρομή του Βαρέλα 'γλίτωσαν' τους Θεσσαλονικείς, κρούοντας εκ νέου το καμπανάκι για τους γηπεδούχους. Απέναντι στο εξαιρετικό πρέσινγκ και στην πολύ καλά οργανωμένη Αϊντχόφεν, ο ΠΑΟΚ δεν είχε καμία απάντηση...

Όλα αυτά, όμως, μέχρι το ημίχρονο...

Μέσα σε 11 λεπτά, ήρθε το απόλυτο «ξέσπασμα». Ο Σβαμπ «χρωστούσε» κάτι από το α΄ημίχρονο. Με τη βοήθεια του εκπληκτικού Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο Αυστριακός έβαλε τη σωστή στιγμή το πόδι του, έκανε την προβολή και άλλαξε πορεία στην μπάλα προκειμένου εκείνη να καταλήξει στα δίχτυα της εστίας του Μβογκό για το 1-1.

Οι δυο τους συνεργάστηκαν άψογα και στο γκολ της ανατροπής. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Σβαμπ να 'σερβίρει' για τον απόλυτο πρωταγωνιστή της βραδιάς. Μια υπέροχη ντρίμπλα και κάνοντας την κλασική του κίνηση, φέρνοντας τη μπάλα στο αριστερό, ο Σέρβος υπέγραψε το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ βρισκόταν στο μομέντουμ της... έκρηξής του και ο Χρήστος Τζόλης ήρθε με φόρα από τον πάγκο, επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά πως τα ευρωπαϊκά ματς είναι το φόρτε του! Ο 18χρονος έκανε μια κούρσα αρκετών μέτρων και 'εκτέλεσε' με άψογο τελείωμα για το 3-1!

Η PSV έμοιαζε να είναι στα χαμένα, προσπαθώντας να κατανοήσει πόσο διαφορετικός εμφανίστηκε ο Δικέφαλος στο β΄ημίχρονο. Προτού συμπληρωθούν καλά καλά 18 λεπτά, όμως, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς σαν σε επανάληψη, έδωσε διαστάσεις θριάμβου για το 4-1!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε το παραμικρό, με τον ΠΑΟΚ να είναι απόλυτα κυρίαρχος του παιχνιδιού, αποδεικνύοντας στην πράξη πως καμιά φορά αρκεί μια 20λεπτη... καταιγίδα για να πάρεις αυτό που θέλεις. Με τρόπο εμφατικό. Με τη νίκη επί της PSV, ο Δικέφαλος άφησε στην τρίτη θέση του ομίλου την PSV, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης έναντι των Ολλανδών!

• 14

Ευρωπαϊκό ντεμπούτο για τον Πάμπλο Γκαρσία με σύστημα 4-3-3 και επιλογές προσώπων με στόχο να δώσει σε όλους ευκαιρίες. Η ενδεκάδα του α΄ημιχρόνου δεν απέδωσε εκ του αποτελέσματος και της εικόνας του Δικεφάλου, με την είσοδο του Χρήστου Τζόλη να αποδεικνύεται κομβική επιθετικά για τους Θεσσαλονικείς. Με μπροστάρη τον εξαιρετικό Α.Ζίβκοβιτς, ο 18χρονος δημιούργησε πολλά προβλήματα τους Ολλανδούς με την αρωγή του ανεβασμένου στο β΄ Σβαμπ. Ο Λύρατζης αντικατέστησε προληπτικά τον Γιαννούλη ενώ το ντεμπούτο του έκανε και ο Τσιγγάρας.

• 7

Ο Ρότζερ Σμιντ παρέταξε την Αϊντχόφεν με το αγαπημένο του 4-4-2 και στο πρώτο ημίχρονο είδε την ομάδα του να μπλοκάρει τα ατού του ΠΑΟΚ και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζάχαβι. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι Ολλανδοί πιάστηκαν στον ύπνο από τον ΠΑΟΚ με τον Γερμανό τεχνικό να αδυνατεί να βρει τις λύσεις για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, παρά τις αλλαγές που έκανε προκειμένου να φρεσκάρει την ενδεκάδα του.

56'

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με ωραία ατομική ενέργεια και ψύχραιμο πλασέ μετά την ασίστ του Στέφαν Σβαμπ, έβαλε σε θέση οδηγού τον ΠΑΟΚ και σήμανε την αντεπίθεση στους συμπαίκτες του.

• 20’

ΓΚΟΛ για την Αϊντχόφεν! Ο Σβαμπ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μάλεν, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Ζάχαβι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους Ολλανδούς.

• 30’

Έξυπνη σέντρα του Ζίφκοβιτς προς τον Τσόλακ, ο Σανγκαρέ είχε διαβάσει την φάση και έκοψε, παραχωρώντας πλάγιο.

• 41’

Μεγάλη ευκαιρία για την Αϊντχόφεν! Ο Καντουρί έκανε το λάθος, ο Ζάχαβι βγήκε σε θέση τετ α τετ, ο Ζίβκοβιτς αρχικά έκοψε και ο Βαρέλα πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν την γραμμή.

• 43’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Ωραία κάθετη του Ζίφκοβιτς στον Μπίσεσβαρ, αλλά ο Ολλανδός δεν θα προλάβει και ο Εμβογκό θα βγει γρήγορα να μπλοκάρει!

• 47’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε καλά με τον Ζίφκοβιτς να πιάνει το σουτ και τον Σβαμπ να βάζει το πόδι του για να σκοράρει ισοφαρίζοντας σε 1-1.

• 55’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ελ Καντουρί έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ο Εμβογκό απέκρουσε ασταθώς, ο Τζόλης πήρε το ριμπάουντ, όμως το σουτ του κόντραρε στο σώμα του Σανγκαρέ.

• 56’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Σφιντέρσκι έδωσε στον Σβαμπ, αυτός έσπασε για τον Ζίφκοβιτς που έκανε μια υπέροχη ντρίμπλα αρχικά και μετά με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Εμβογκό για το 2-1 και την ανατροπή!

• 58’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ακόμη μία κόντρα-επίθεση για τους γηπεδούχους, ο Τζόλης κουβαλάει την μπάλα για 25 μέτρα, κανείς αντίπαλος δεν πάει πάνω του και ο πιτσιρικάς με άψογο τελείωμα κάνει το 3-1 για τον ΠΑΟΚ

• 66’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Νέα ταχύτατη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, με τον Τζόλη να σερβίρει στον Ζίφκοβιτς, ο οποίος στα όρια της περιοχής κάνει μία ωραία προσποίηση και με δυνατό σουτ σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς και τέταρτη συνολικά για την ομάδα του!

• 72’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Χρήστο Τζόλη να μην μπορεί να σκοράρει με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή της Αϊντχόφεν.

• 1

Με γνώμονα να δώσει ευκαιρίες σε όλους, ο Πάμπλο Γκαρσία 'σπατάλησε' ένα ολόκληρο ημίχρονο, βλέποντας την ομάδα του απόλυτα εγκλωβισμένη στην PSV. Ο Ουρουγουανός 'διάβασε' εξαιρετικό το ματς στο ημίχρονο και προχώρησε σε αλλαγές που έκαναν τη διαφορά.

• 2

Ένα από τα πρόσωπα που ήρθαν από τον πάγκο και άλλαξαν την εικόνα του ΠΑΟΚ επιθετικά ήταν ο Χρήστος Τζόλης. Με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς αποτέλεσαν τους δύο μεγάλους πρωταγωνιστές της σπουδαίας ευρωπαϊκής βραδιάς του ΠΑΟΚ.

• 3

Στα πρόσωπα που αξίζει να μνημονευθούν ως προς την αλλαγή που επέδειξε ο ΠΑΟΚ στο β΄ημίχρονο είναι και ο Στέφαν Σβαμπ. Ο Αυστριακός υπέπεσε σε πέναλτι αλλά φρόντισε να... διορθώσει το λάθος του, προσφέροντας ουσιαστικά στην 'έκρηξη' του ΠΑΟΚ.

14
Αντρίγια Ζίβκοβιτς
Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι είναι παίκτης-ορχήστρα για τον Δικέφαλο, αφού έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην τρομερή νίκη του ΠΑΟΚ με δύο γκολ και μια ασίστ, αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Αϊντχόφεν

6
Ιμπραΐμ Σανγκαρέ
Ο νεαρός στόπερ της Αϊντχόφεν αντιμετώπισα πολλά προβλήματα στο κέντρο της άμυνας των Ολλανδών, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σε αρκετές περιπτώσεις έχασε φάσεις και είδε τα προσωπικά του μαρκαρίσματα να ξεφεύγουν από τον χώρο ευθύνης του.

11
Χρήστος Τζόλης
Ο νεαρός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ με την είσοδό του έδωσε αμέσως επιθετική πνοή στον ΠΑΟΚ, σημείωσε ένα υπέροχο γκολ με ωραία ατομική ενέργεια και κούρσα 25 μέτρων, αποτελώντας με την σειρά του μια μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα των Ολλανδών μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση, ο Ντάνιελ Στεφάνσκι (Πολωνία) και οι βοηθοί του πέρασαν ένα εύκολο βράδυ στην Τούμπα. Σωστή η υπόδειξη πέναλτι.

Παράπονα της Γουέστ Χαμ για τη διαιτησία κόντρα στη Λεβερκούζεν: «Σαν να παίζαμε 11 εναντίον 14»

0
PREMIER LEAGUE

Κλοπ: «Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη μπορεί να βοηθήσει τη Λίβερπουλ να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα»