• 60΄ Καρλίτος
  • Σένκεφελντ
  • 16΄ Σάντσες
  • 19΄ Κουρμπέλης

Ξόρκισε την κατάρα της Λαμίας κι έσπασε το ρόδι στο πρωτάθλημα απόψε στη Φθιώτιδα ο Παναθηναϊκός, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Καρλίτος που πέτυχε και τα δύο γκολ των πράσινων στην εύκολη νίκη τους με 2-0 επί της τοπικής ομάδας.

Ο Λάζλο Μπόλονι δικαιώθηκε περίτρανα με την επιλογή του να δώσει ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μακέντα στον Ισπανό επιθετικό που ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης του ματς, ενώ ο Ρουμάνος προπονητής έχει να καυχιέται και για το γεγονός ότι το πρώτο τέρμα της ομάδας του προήλθε από στατική φάση, κάτι που δούλεψε δύο ημέρες νωρίτερα στο Κορωπί.

Η νίκη αυτή έδωσε βαθιά ανάσα στον Παναθηναϊκό τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας, ενώ άφησε τη Λαμία στον πυθμένα του πίνακα με μόλις ένα βαθμό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά στο ξεκίνημα του ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του ματς.

Ο Λάζλο Μπόλονι είχε δουλέψει πάνω στις στατικές φάσεις στο Κορωπί και από μία εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, ο Καρλίτος με δύσκολη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους πράσινους (0-1) μόλις στο 8ο λεπτό.

Αντί όμως το γκολ αυτό να δώσει ώθηση στο τριφύλλι, εμφανίστηκαν και πάλι σημάδια ανασφάλειας και φόβου, με ανεπίτρεπτα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο.

Σε ένα απ’ αυτά, διπλό μάλιστα, αρχικά από τον Σάντσες που έκανε φάουλ στο όριο της περιοχής και εν συνεχεία από τον Κουρμπέλη που έδιωξε τη μπάλα με το χέρι στην εκτέλεση, η Λαμία έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση.

Ο Διούδης ωστόσο κράτησε ανέπαφη την εστία του αποκρούοντας στη δεξιά του γωνία το πέναλτι του Ρόμανιτς (20’).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με μεγάλες μπαλιές να βρουν διαδρόμους όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε αισθητά την απόδοσή του μετά το 35’ δημιουργώντας τρεις υποσχόμενες ευκαιρίες (38’ Πούγγουρας, 41’ Σαβιέρ, 45+3’ Καρλίτος).

Το τριφύλλι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο -που δεν διεκδίκησε επ’ ουδενί δάφνες ποιότητας- με 5-2 τελικές προς την εστία υπέρ του και 57-43% κατοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο ήρεμος στο γήπεδο και στο 60’ μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό των παικτών του και σέντρα σουτ του Χατζηγιοβάνη, ο Καρλίτος πήρε ξανά το… όπλο του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-2), μετά την απόκρουση του Θεοδωρόπουλου.

Το δεύτερο γκολ του Ισπανού απλοποίησε τα πράγματα και οι πράσινοι έφτασαν άνετα στην πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας ένα επιπλέον κέρδος: την επιστροφή του Λούκας Βιγιαφάνιες στην ενεργό δράση μετά από 7,5 μήνες έστω και για λίγα λεπτά.

Μάλιστα ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός παραλίγο να σκοράρει στο 93' αλλά ο Θεοδωρόπουλος του στέρησε τη χαρά και η βολίδα που επιχείρησε αμέσως μετά πέρασε άουτ...

• 11

Ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε τη Λαμία σε τακτικό σχηματισμό 4-1-4-1, δίνοντας έμφαση στη συνοχή των γραμμών πίσω από τη μπάλα, αλλά το γεγονός ότι η ομάδα του δέχτηκε νωρίς γκολ δεν ευνόησε το πλάνο του. Στο 46’ το τροποποίησε σε 4-2-3-1 με τον Βιγιάλμπα αντί του Ασίγκμπα, δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

• 9

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε το 4-4-1-1 ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού, έχρισε βασικό τον Σαβιέρ στη θέση του Αϊτόρ και τοποθέτησε (και δικαιώθηκε) τον Καρλίτος σε ελεύθερο ρόλο αντί του Μακέντα που ήταν στην κορυφή. Δούλεψε στις στατικές φάσεις στο Κορωπί και από κόρνερ η ομάδα του άνοιξε το σκορ.

20'

Ο Ρόνανιτς βρίσκεται απέναντι από τον Διούδη από την άσπρη βούλα, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού αποκρούει την εκτέλεση του πέναλτι.

• 8’

Εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη από αριστερά, ο Καρλίτος με δύσκολη κεφαλιά προς τα πίσω από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

• 18’

Εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο από πλάγια αριστερά, ο Κουρμπέλης απομακρύνει τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής καταλογίζει σωστά, μέσω VAR, πέναλτι.

• 20’

Ο Ρόμανιτς εκτελεί το πέναλτι αλλά ο Διούδης πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνία και μπλοκάρει τη μπάλα.

• 38’

Εκτέλεση κόρνερ του Σαβιέρ από δεξιά, ο Μακέντα στρώνει ωραία τη μπάλα στον Πούγγουρα που πλασάρει από το ύψος του πέναλτι όμως ο Σκόνδρας διώχνει προ της γραμμής.

• 41’

Σέντρα του Καρλίτος έξω από την περιοχή, ο Ασίγκμπα αποκρούει με το κεφάλι και η μπάλα φτάνει στον Σαβιέρ που πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 60’

ΓΚΟΛ! Ωραίος συνδυασμός του Παναθηναϊκού με τον Μακέντα να αφήνει στον Σαβιέρ και αυτός στον Χατζηγιοβάνη που κάνει σέντρα σουτ από δεξιά, ο Θεοδωρόπουλος αποκρούει τη μπάλα, αλλά ο Καρλίτος παίρνει το ριμπάουντ και διαμορφώνει το 0-2.

• 75’

Σέντρα του Ζαγαρίτη από αριστερά, ο Καρλίτος πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 92’

Ωραία ενέργεια του Μολό και πάσα στον Καμπετσή που στρώνει στον Βιγιαφάνιες αλλά ο Θεοδωρόπουλος αποκρούει σωτήρια.

• 93’

Ο Βιγιαφάνιες ελίσσεται έξω από την περιοχή και σουτάρει δυνατά, αλλά η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 1

Η εκμετάλλευση των στατικών φάσεων από τον Παναθηναϊκό που για πρώτη φορά φέτος κατάφερε να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ και να απειλήσει από τέτοιου είδους εκτελέσεις.

• 2

Η ηγετική παρουσία του Καρλίτος και η πιστοποίηση της φήμης του μπόμπερ που συνοδεύει την καριέρα του, αλλά και η δικαίωση του Μπόλονι που τον χρησιμοποίησε σε ελεύθερο ρόλο πίσω απ' τον Μακέντα.

• 3

Η απόκρουση του Σωκράτη Διούδη στην εκτέλεση πέναλτι του Ρόμανιτς, σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς (20') με τον Παναθηναϊκό να προηγείται εκείνη τη στιγμή στο σκορ με 1-0.

Δευτερόλεπτα πριν ο Καρλίτος έχει πετύχει το δεύτερο προσωπικού του τέρμα και ταυτόχρονα διαμορφώσει το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, το οποίο σπεύδει να αφιερώσει σε όλους τους συμπαίκτες του στον πράσινο πάγκο.

10
Καρλίτος
Ο Ισπανός επιθετικός έκανε τα πάντα απόψε στη Λαμία και με τα δύο του τέρματα οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη, πιστοποιώντας για πρώτη φορά με την πράσινη φανέλα ότι εκτός από το ένστικτο του σκόρερ διαθέτει το πάθος και την προσωπικότητα για να δώσει ώθηση στην ομάδα του.

18
Λαζάρ Ρόμανιτς
Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός της Λαμίας ήταν ο μοιραίος παίκτης της ομάδας του, καθώς απόλεσε τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία που αυτή δημιούργησε αστοχώντας απέναντι στον Διούδη από την άσπρη βούλα, σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς.

1
Σωκράτης Διούδης
Μία φορά τον χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός στο αποψινό ματς στη Λαμία και ήταν εκεί! Ο Ελληνας τερματοφύλακας κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, ψαρώνοντας τον Ρόμανιτς και μπλοκάροντας τη μπάλα στο πέναλτι των γηπεδούχων στο 20'.

Παρά το γεγονός ότι σφύριζε υπερβολικά, ο διαιτητής Παπαδόπουλος από τη Μακεδονία ήταν κοντά στις φάσεις και δεν έκανε σημαντικά λάθη στις αποφάσεις του όπως και οι βοηθοί του, με συνέπεια να μην επηρεάσει την έκβαση του ματς.