Ηταν αφεντικό του αγώνα και είναι πλέον αφεντικό του 7ου ομίλου οι Blaugrana. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ήταν σαφώς ανώτερη από την Γιουβέντους, δημιούργησε πολλές φάσεις και πήρε καθαρή νίκη με 0-2 που τη βάζει στο Νο1 έπειτα από δύο αγώνες. Οι Bianconeri, ακόμα χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, έδειξαν το μέτριο πρόσωπο της Serie A, ενώ ο Μοράτα είχε χατ-τρικ από ακυρωμένα γκολ μέσω VAR. Στο άλλο ματς, η Φερεντσβάρος επέστρεψε από 0-2 για να πάρει 2-2 από την Ντιναμό Κιέβου στην Ουγγαρία.

Από νωρίς φάνηκε πως θα πάει το ματς καθώς στο 2’ ο Μέσι απείλησε μετά το λάθος του Ντεμιράλ και ο Γκριζμάν στο ίδιο λεπτό ‘έσπασε’ το δοκάρι. Στο 14’ έγινε το 0-1 όταν στο σουτ του Ντεμπελέ η μπάλα κόντραρε στον Κιέζα, πήρε ύψος και πήγε στο παραθυράκι για να ακολουθήσει μια τρομερή ευκαιρία του Μέσι από τακουνάκι του Γκριεζμάν (23’) και δύο ακυρωμένα γκολ του Μοράτα (14’, 28’). Το πρώτο μέρος έφυγε με το βολέ του Τζόρντι Αλμπα άουτ (33’) και την ευκαιρία του πολύ καλού σε όλο το ματς, Ντεμπελέ (35’).

Η επανάληψη ξεκίνησε με νέο ακυρωμένο γκολ για εκατοστά από τον Μοράτα (55’) και στο 62’ ο Ντεμπελέ δεν εκτέλεσε ποτέ και το curler του Μέσι δεν πήγε στη γωνία. Ο Πέδρι στην αντεπίθεση κοντραρίστηκε (64’) και στο 69’ απείλησε για πρώτη φορά η Γιούβε με το πλασέ του Κουλουσέβσκι που πέρασε έξω, κατάληξη που είχε και το σουτ του Ραμπιό ένα λεπτό μετά.

Στο 72’ ο Μέσι έκανε τρομερή ντρίμπλα αλλά δεν έδωσε στον Ντεμπελέ και στο 75’ ο Γκριεζμάν δεν βρήκε στόχο στο τετ-α-τετ. Στο 85΄ο Ντεμιράλ είδε 2η κίτρινη και άφησε τους Bianconeri με δέκα και στο 91’ ο Μέσι με το πέναλτι που έκανε ο Μπερναρντέσκι στον Ανσού Φάτι, έγραψε το 0-2 που ήταν το τελικό αφού στο 93’ ο 17χρονος μεσοεπιθετικός ήταν ολομόναχος αλλά έδωσε κακή πάσα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ντιναμό Κιέβου πήρε καθαρό προβάδισμα αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη κόντρα στην Φερεντσβάρος. Στο 28’ με πέναλτι ο Τσιγκάνκοβ έκανε το 0-1 για τους Ουκρανούς, που προηγήθηκαν με 0-2 στο 41’ με κάπως τυχερό τρόπο με τον Ντε Πένα με το 0-2 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο 59’ ο Τσολ Νγκουέν με τρομερό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε (1-2) και αφού οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 85’ εξαιτίας της αποβολής του Σίντορτσκουκ, στο 90’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μπολί από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.