• Ράφαελ Φοτλίν (Γερμανία)
  • Μάρκο Φριτζ (Γερμανία)
  • 11' Βιέιρα
  • 85' Ολιβέιρα

Ο Ολυμπιακός του Μαρτίνς ήταν και πάλι για πολλή ώρα ο... γνωστός «Ολυμπιακός του Μαρτίνς», έκανε ένα συνολικά καλό και ώριμο παιχνίδι στο «Ντραγκάο» για τη 2η αγωνιστική του Champions League, ωστόσο πλήρωσε ουσιαστικά τη μοναδική κακή του στιγμή στο ματς από την οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 11'. Κυνήγησε ως το φινάλε με αξιώσεις την ισοφάριση, είχε τις ευκαιρίες του, ωστόσο η Πόρτο ήταν αυτή που βρήκε τον τρόπο να πετύχει το 2-0 λίγο πριν το τέλος με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα, ο οποίος ήταν και με διαφορά ο καλύτερος του γηπέδου. Στα... θετικά της βραδιάς, η νίκη της Σίτι στη Μασσαλία που αφήνει πλέον τη Μαρσέιγ στο 0 μετά από δύο αγωνιστικές.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι σωστές άμυνες, με τις δύο ομάδες να έχουν πάντως καλό ρυθμό και αμφότερες να προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι τους, δηλαδή με κατοχή μπάλας, καλή και γρήγορη κυκλοφορία και έντονο πρέσινγκ. Παρότι ο Ολυμπιακός όμως έβγαλε... ήσυχα αυτό το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού, με τη μπάλα μακριά, πλήρωσε ακριβά το πρώτο πολύ σοβαρό ατομικό λάθος που έγινε στα μετόπισθεν, κάτι που αντίστοιχα είχε γίνει αλλά δεν είχε κοστίσει στην πρεμιέρα με τη Μαρσέιγ.

Ήταν φάση του 11ου λεπτού όταν μετά από ένα λάθος κοντρόλ του Μπουχαλάκη στο ύψος της περιοχής και ένα κακό διώξιμο του Εμβιλά στη συνέχεια, ο Φάμπιο Βιέιρα ήταν αυτός που νίκησε εύκολα τον Σα με στρωμένη τη μπάλα για το γρήγορο 1-0 της Πόρτο. Παρά το αρχικό σοκ του γκολ που φάνηκε για λίγα λεπτά με την υπεροχή των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός γρήγορα συνήλθε. Κράτησε τη μπάλα στην κατοχή του με ποσοστό γύρω στο 55% και προσπάθησε να βρει με υπομονή και χωρίς ρίσκα τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή.

Σε αρκετές περιπτώσεις πάντως φάνηκε η εξαιρετική ποιότητα της Πόρτο, ειδικά στον κενό χώρο με τους ταχύτατους τεχνίτες παίκτες της, ωστόσο, εύκολα ή δύσκολα οι «ερυθρόλευκοι» αμύνθηκαν αποτελεσματικά. Αντιθέτως, αφού ισορρόπησε συνολικά το ματς, στα τελευταία λεπτά πίεσε έντονα και πάτησε την αντίπαλη περιοχή, ενώ είχε και μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Βαλμπουενά για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αισθητά καλύτεροι από τους «δράκους». Η μπάλα για πολλή ώρα, ειδικά μετά την είσοδο του Φορτούνη στο ματς, παιζόταν γύρω από την περιοχή του Μαρτσεσίν, με την ομάδα του Μαρτίνς να κάνει πια το γνωστό, εξαιρετικό παιχνίδι της και την Πόρτο να είναι σταθερά σε θέση άμυνας. Στο διάστημα μέχρι το 60', οι Πειραιώτες είχαν δύο πολύ καλές για την ισοφάριση, ενώ συνολικά η μπάλα ήταν σταθερά στα πόδια τους σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Τελικά, το γκολ δεν ήρθε ποτέ για τον Ολυμπιακό αλλά αντίθετα η Πόρτο ήταν αυτή που βρήκε την ευκαιρία για το καθαρό 2-0 στο φινάλε, με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα που ήταν και ο MVP του αγώνα.

• 11

Σχήμα 4-2-3-1 για πρώτη φορά φέτος, επέλεξε για την Πόρτο ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο, ο οποίος κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι χρησιμοποίησε 5-4-1, ενώ στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, πέρα από το πιο σύνηθες 4-3-3, έχει παίξει επίσης 4-1-4-1 και κλασικό 4-4-2. Όπως αποδείχθηκε, ο Πορτογάλος τεχνικός είχε διαβάσει άριστα το παιχνίδι του Ολυμπιακού και από τη στιγμή που βρήκε το γρήγορο γκολ, η ομάδα του κατάφερε να αμυνθεί αποτελεσματικά, παρά την «εδαφική» υπεροχή των «ερυθρόλευκων».

• 11

Την ίδια σχεδόν ενδεκάδα, με μοναδική εξαίρεση την αναγκαστική χρησιμοποίηση του Σισέ αντί του Μπα στο κέντρο της άμυνας επέλεξε ο Πέδρο Μαρτίνς, σε αυτό το 4-2-3-1 που κόντρα στη Μαρσέιγ ήταν περισσότερο 4-4-1-1, δηλαδή με τους Μασούρα – Ραντζέλοβιτς να καλύπτουν την πτέρυγά τους ξεκινώντας από πιο πίσω και τον Βαλμπουενά σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο. Η ομάδα του δεν υστέρησε συνολικά σε τακτικό επίπεδο, όμως από τη στιγμή που αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ, σίγουρα δυσκολεύτηκε περισσότερο. Οι αλλαγές του Πορτογάλου ήταν σωστές, όπως σωστά επίσης αντέδρασε η ομάδα του μετά το 1-0. Έκανε γενικά το παιχνίδι του ο Ολυμπιακός και αυτό, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος, οφείλεται και πάλι κυρίως στον προπονητή του.

11'

Είναι η κακή στιγμή του Αντρέα Μπουχαλάκη. Ένα λάθος κοντρόλ της μπάλας ίσως και λόγω του δύσκολου αγωνιστικού χώρου, έδωσε στην ευκαιρία να βρει πρώτη το γκολ, στη φάση που έκανε τα πάντα πιο εύκολα για την ομάδα του Κονσεϊσάο.

• 11’

ΓΚΟΛ! Η Πόρτο ανοίγει το σκορ. Από τραγικό λάθος του Μπουχαλάκη η μπάλα στρώνεται στον Σέρτζιο Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, αυτός κάνει τη σέντρα, ο Εμβιλά κάνει επίσης κακό διώξιμο και ο επερχόμενος Βιέιρα πλασάρει άνετα τον Σα με τη μπάλα στρωμένη για το 1-0.

• 16’

Κεφαλιά του Ζαϊντού μετά από εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα που είχε πάντως τον έλεγχο της πορείας της.

• 20’

Κεφαλιά του Ελ Αραμπί από καλή θέση μετά από σέντρα του Βαλμπουενά, στην αγκαλιά του Μαρτσεσίν η μπάλα.

• 28’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρτο! Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα βρίσκει με έξοχη κάθετη τον Μαρενγκά, αυτός βγαίνει τετ-α-τετ όμως ο Σα σώζει την εστία του.

• 33’

Επικίνδυνη αντεπίθεση για την Πόρτο που φεύγει ταχύτατα στον κενό χώρο, ο Μαρεγκά κάνει το επικίνδυνο γύρισμα όμως ο Εμβιλά κόβει καθοριστικά.

• 40’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώνεται στον Βαλμπουενά που πλασάρει με λόμπα τον Μαρτσεσίν, όμως ο Εμπεμπά σώζει με το κεφάλι σχεδόν πάνω στη γραμμή.

• 52’

Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Βαλμπουενά από αριστερά και πλασέ του Ραντζέλοβιτς στην κίνηση με το αριστερό, ο Μαρτσεσίν είναι στη σωστή θέση και αποκρούει.

• 58’

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού που καταλήγει με δυνατό σουτ του Φορτούνη που κοντράρει και η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.

• 60’

Κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Σεμέδο από καλή θέση, άουτ. Νωρίτερα, από «τσαφ» του Πέπε, ο Ελ Αραμπί δεν έφτασε για λίγο να βάλει το κεφάλι από κοντά για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 64’

Σουτ του Ελ Αραμπί έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Πέπε και κατέληξε κόρνερ.

• 73’

Σουτ του Μαρεγκά που μπλοκάρει ο Σα με διπλή προσπάθεια.

• 85’

ΓΚΟΛ! Μπαλιά του Μαρεγκά από δεξιά και κεφαλιά του Ολιβέιρα προ του Ραφίνια για το 2-0 της Πόρτο.

• 88’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να μειώσει. Ο Χασάν χάνει τετ-α-τετ μετά από μπαλιά του Φορτούνη.

• 1

Το γρήγορο γκολ της Πόρτο που της δίνει εκτός από την ψυχολογία και την... τακτική ευελιξία σε ένα ματς που θα παιζόταν ούτως ή άλλως μια παρτίδα σκάκι από τους δύο Πορτογάλους, είναι ένα κομβικό σημείο στο ματς.

• 2

Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Βαλμπουενά στο 40' είναι το σημείο στο οποίο ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε ξαναμπεί για τα καλά στο ματς, ωστόσο ο εκ των κορυφαίων Εμπεμπά, έσωσε πάνω στη γραμμή. Επίσης σημείο-κλειδί στο παιχνίδι.

• 3

Δεν είναι χρονικό σημείο, ωστόσο η... χρόνια γνώση των δυο Σέρτζιο, του Ολιβέιρα και του Κονσεϊσάο από το παιχνίδι του Ολυμπιακού υπό τον Μαρτίνς, έκανε πιθανότατα και τη μικρή διαφορά που απαιτείται σε αυτό το υψηλό επίπεδο ώστε να κριθεί ένα αποτέλεσμα.

Ποδόσφαιρο στα χρόνια της πανδημίας. Το κάποτε αυτονόητο, ο κόσμος στα γήπεδα, είναι πλέον... συλλεκτική εικόνα και άξια ειδικής μνείας.

27
Σέρτζιο Ολιβέιρα
Μια κανονική... ορχήστρα ήταν ο πρώην μέσος του ΠΑΟΚ σε αυτό το ματς. Έκανε στην κυριολεξία τα πάντα και τα έκανε με εξαιρετική ποιότητα και αξιοπιστία. Έκοψε όταν έπρεπε να κόψει, κράτησε τη μπάλα, έβγαλε σωστές πάσες και σέντρες, είχε μια ασίστ και πέτυχε ένα γκολ.

5
Αντρέας Μπουχαλάκης
Από τη φάση του 11ου λεπτού και μετά, από την οποία έκανε το τραγικό λάθος που οδήγησε στο 1-0 της Πόρτο, ήταν σκιά του συνήθως πολύ καλού εαυτού του. Δεν του βγήκαν πολλά πράγματα με τη μπάλα στα πόδια, ενώ υπέπεσε και σε αρκετά λάθη στη συνέχεια.

19
Τσανσέλ Εμπεμπά
Ο Κονγκολέζος στόπερ ήταν κυριολεκτικά αλάνθαστος επί 90 λεπτά. Έκοψε τα πάντα στον «αέρα», είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις που πρόσφεραν και καθοριστικές παρεμβάσεις στην άμυνά του και γενικά δεν άφησε να... περάσει τίποτα, από τις φάσεις που του αναλογούσαν.

Κανένα απολύτως πρόβλημα με τη διαιτησία του αγώνα από το τιμ των Γερμανών, σε ένα 90λεπτο που ούτως ή άλλως δεν είχε δύσκολες φάσεις.

0-21 τελικές: Είναι ό,τι χειρότερο έχουμε δει από ελληνική ομάδα στo Ch.League;