• 83' Αγκάγιεφ
  • 90+3' Ντίας
Κοκκινες καρτες
  • 51' Ταχάρ

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο αποφασισμένα στο παιχνίδι και με ξεκάθαρο στόχο να πετύχει ένα γρήγορο που θα του έδιωχνε το άγχος. Και αυτό το γρήγορο γκολ λίγο έλειψε να έρθει μόλις στο 8΄, όταν έπειτα από φάση διαρκείας μέσα στα καρέ του Παναιτωλικού, ο Κωτσόπουλος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Κνετ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Μπορεί σε αυτή τη φάση οι γηπεδούχοι να μην κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ αλλά έφτανε απλά μια ακόμα για να γίνει το 1-0.

Στο 14', η ομάδα του Περιστερίου κέρδισε το πέναλτι όταν ο Ρισβάνης έπεσε μέσα στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Ντάλσιο. Ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για την ομάδα του, η οποία στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας πλέον το προβάδισμα, προέβη σε μια συντήρηση δυνάμεων και σκορ. Μέχρι το 45΄, το παιχνίδι «έσβησε» και με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, οι δυο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ το 1-0.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης. Από το 51΄ και μετά μάλιστα, οπότε και ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας απευθείας κόκκινης που δέχθηκε ο Ταχάρ μετά από μαρκάρισμα του στον Κωτσόπουλο, τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Ατρόμητο. Όλα έδειχναν ότι είτε οι γηπεδούχοι θα πάρουν «σβηστά» τους τρεις βαθμούς με το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε είτε σε κάποια ευκαιρία θα πετύχαιναν και δεύτερο γκολ και θα το «κλείδωναν». Τελικά, έγινε το δεύτερο.

Ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Μανούσος έγινε δημιουργός όταν στο 78' βρήκε με σέντρα από τα δεξιά τον Κωτσόπουλο και ο τελευταίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού για δεύτερη φορά, διαμορφώνοντας το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

20 Γιακουμάκης

Ο Νταμίρ Κάναντι διατήρησε το σύστημα με τους τρεις στόπερ και επανέφερε στην ενδεκάδα τους Μανούσο και Μπουσούλατζιτς, ενώ ξεκίνησε για πρώτη φορά τον Λάζαρο. Ο Ατρόμητος παρότι προηγήθηκε νωρίς είχε προβλήματα στη δημιουργία φάσεων. Το αριθμητικό προβάδισμα στις αρχές του β´ ημιχρόνου έδωσε τη δυνατότητα στον Καναντι να φρεσκάρει την ομάδα του και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

77 Σκόνδρας

Ο Μάκης Χάβος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-5-2 έχοντας να λύσει πολλά προβλήματα στην δεξιά πτέρυγα λόγω απουσιών. Ο Παναιτωλικός έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ από ένα λάθος της άμυνας. Το παιχνίδι στράβωσε εντελώς για τον Χάβο όταν στα πρώτα λεπτά του β´μέρους αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ταχάρ. Η εξέλιξη αυτή δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Έλληνα κόουτς.

• 8’

Μετά από γέμισμα του Γκάλο, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά, γύρισε προς τα πίσω και με πλασέ ο Κωτσόπουλος έκανε το σουτ αλλά ο Κνετ έσωσε τη φάση για τον Παναιτωλικό με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

• 14’

Πέναλτι για τον Ατρόμητο έπειτα από πέσιμο του Ρισβάνη μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ντάλσιο. Ο Μανούσος το εκτελεί και κάνει το 1-0 για τον Ατρόμητο.

• 37’

Ευκαιρία και για τον Παναιτωλικό, με τον Γιάκολις με προβολή να στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 51’

Κόκκινη κάρτα στον Ταχάρ για φάουλ στον Κωτσόπουλο. Με δέκα παίκτες μένει ο Παναιτωλικός.

• 71’

Ο Γκάλο στο κόρνερ, ο Γούτας προσπάθησε με κεφαλιά να γυρίσει προς την εστία τη μπάλα, χωρίς αποτέλεσμα.

• 78’

Γκολ για τον Ατρόμητο! Μετά από σέντρα από δεξιά του Μανούσου, ο Κωτσόπουλος με κεφαλιά γράφει το 2-0.

9
Γιώργος Μανούσος
Ο Γιώργος Μανούσος πέτυχε το πρώτο γκολ και είχε και την ασίστ στο δεύτερο. Ο έμπειρος επιθετικός που είχε μείνει εκτός αποστολής στο ματς με τον Ολυμπιακός δήλωσε και πάλι παρών συμβάλλοντας καθοριστικά στη νίκη της ομάδας του.

6
Αϊμέν Ταχάρ
Ο Ταχάρ κρέμασε την ομάδα του με το επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κωτσόπουλο που του απέφερε την κόκκινη κάρτα. Ο μέσος του Παναιτωλικού αποβλήθηκε σε ένα σημείο του αγώνα που η ομάδα του θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

44
Σπύρος Ρισβάνης
Ο Σπύρος Ρισβάνης ήταν βράχος στα μετοπισθεν αλλά πέραν των αμυντικών τόπου καθηκόντων ήταν αυτός που ξεκλείδωσε το ματς με το πέναλτι που κέρδισε στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Θα μπορούσε άνετα να είναι ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Ο Ευάγγελος Μανούχος δεν είχε δύσκολο έργο σε ένα ματς με λίγες φάσεις. Στη φάση του πέναλτι χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR παρόλο που οι Αγρινιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ. Στη δεύτερη καθοριστική φάση του αγώνα υπέδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ταχάρ για επικίνδυνο παίξιμο στον Κωτσόπουλο.

Παναιτωλικός: Χάνει για λίγες εβδομάδες τον Σενγκέλια με διάστρεμμα