• 51 Ανσαριφάρντ
  • 69' Κρίστιτσιτς
  • 95' Τσιντώντας
  • 95' Ινσούα

Στο πιο κρίσιμο ματς μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, έστω και μέχρι το επόμενο, η ΑΕΚ πήρε μια σπουδαία νίκη μέσα στα Γιάννινα, μόλις τρεις μέρες μετά την δύσκολη βραδιά στην Μπράγκα κι όσα την συνόδευσαν.

Η Ένωση άξιζε τους τρεις βαθμούς στα Γιάννινα κι αν τελικά τους έχανε αυτό θα ήταν αποτέλεσμα των τεράστιων ευκαιριών που έχασε. Δύο στο πρώτο ημίχρονο με Μαχαίρα και Ανσαριφάρντ και τρεις κραυγαλέες με Λιβάγια και Ολιβέιρα στο δεύτερο ημίχρονο. Ευτύχησε πάντως να προηγηθεί σχετικά νωρίς με το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ανσαριφάρντ και ήταν «προσφορά» του Χουτεσιώτη, σε μια εξέλιξη που ήταν αποτέλεσμα της θέλησης που έδειξε η ομάδα του Καρέρα να πιέσει εκείνη από το ξεκίνημα. Αν πόνταρε στην κούραση η ομάδα των Ιωαννίνων, έχασε. Η ΑΕΚ άντεξε σε υψηλό ρυθμό σε όλο το ματς.

Ο Καρέρα άφησε εκτός τον Λιβάγια ξανά, εμπιστεύθηκε τον Μαχαίρα και το σχήμα συνολικά λειτούργησε. Ο κρίσιμος συνδετικός κρίκος ήταν βέβαια ο Πέτρος Μάνταλος, που έκανε ένα εξαιρετικό 90λεπτο, με αξιοθαύμαστη ισορροπία σε επιθετικά κι αμυντικά καθήκοντα. Ήταν ανάγκη να πάρουν μεγάλες βοήθειες οι «φορτωμένοι» Σάκχοφ και Κρίστιτσιτς και ο Μάνταλος τις έδωσε.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε στην ουσία πρόβλημα, μόνο στο τέλος του πρώτου και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Στην πρώτη περίπτωση χωρίς να βρει καθαρή φάση για γκολ ο ΠΑΣ, αλλά στην δεύτερη την βρήκε κι εκεί η ΑΕΚ στάθηκε τυχερή στο δοκάρι του Εραμούσπε.

Το γεγονός πως εκεί την …έβγαλε καθαρή, βοήθησε την Ένωση να ανακτήσει την ψυχραιμία και στην ουσία μέχρι το τέλος του ματς, το μόνο που της έλειψε ήταν ένα ακόμη τουλάχιστον γκολ. Ο Καρέρα έκανε καλή διαχείριση, οι αλλαγές του και ειδικά οι Λιβάγια και Ινσούα, είχαν επίδραση άμεσα και κατάφερε στο τελευταίο ημίωρο, να φέρει την ΑΕΚ στο προσκήνιο σαν την ομάδα που ήταν το πιο πιθανό να βρει γκολ. Το μόνο που πρέπει να προβληματίσει, είναι το γεγονός πως δεν μπόρεσε να σκοράρει ο Λιβάγια σε δυο καθαρές ευκαιρίες και ο Ολιβέιρα έχασε άλλη μία που δεν χάνεται.

• 14

Ο ΠΑΣ απείχε εκατοστά από ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Ένα ακόμα σπουδαίο αποτέλεσμα, μετά από την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό. Η ομάδα των Ιωαννίνων είχε εξαιρετική παρουσία στο γήπεδο, ο Αργύρης Γιαννίκης ήθελε η ομάδα του να παίξει ποδόσφαιρο και να δημιουργήσει, αντί να καταστρέψει, αλλά στάθηκε άτυχος στις λεπτομέρειες. Φάσεις υπήρξαν, καλή ανάπτυξη υπήρξε, η ΑΕΚ «χτυπήθηκε» στα στημένα, όμως δοκάρι και VAR «στέρησαν» από τον ΠΑΣ το αποτέλεσμα.

• 53

Ο Μάσιμο Καρέρα έβγαλε την ομάδα του για να πιέσει εκείνη στο ξεκίνημα και ίσως εκεί να κρίθηκε και τελικά το παιχνίδι. Το 4-3-3 λειτούργησε στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς ορθολογικά και με ουσία και απέναντι σε μια ομάδα που δεν έχει χάσει από Άρη και Ολυμπιακό, η ΑΕΚ με τα προβλήματα της και τα ερωτηματικά για την ένταση που μπορούσε να έχει στο παιχνίδι της, έπρεπε να κερδίσει με πολύ πιο καθαρό σκορ. Σωστές και οι αλλαγές.

16'

Θα συζητηθεί για καιρό και σίγουρα σημάδεψε την αναμέτρηση στο γήπεδο των Ζωσιμάδων. Ο Χνιντ πήρε την κεφαλιά και δευτερόλεπτα μετά ο Χουτεσιώτης πέφτει πάνω του άτσαλα…

• 7’

Φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ της ΑΕΚ, η μπάλα απομακρύνεται πριν γίνει η τελική προσπάθεια.

• 10’

Πολύ ωραία επίθεση της ΑΕΚ, η μπάλα καταλήγει στον Μαχαίρα, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Χουτεσιώτη, πλασάρει πάνω στον Πίρσμαν.

• 16’

Eκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Χνιντ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα άουτ. Μετά από εξέταση του VAR, ο Διαμαντόπουλος θα δώσει πέναλτι για το άτσαλο γκρέμισμα του Χνιντ μέσα στην περιοχή από τον Χουτεσιώτη μετά την κεφαλιά.

• 20’

Σέντρα σουτ του Μάνταλου, ο Χουτεσιώτης διώχνει τη μπάλα.

• 24’

Αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Μαχαίρας πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Χουτεσιώτης αποκρούει με τις γροθιές.

• 25’

Σουτ του Λέο έξω από την περιοχή, ο Τσιντώτας με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.

• 32’

Σέντρα από τα αριστερά, ο Παμλίδης παίρνει την κεφαλιά και τη στέλνει στα δίχτυα, αλλά το γκολ κατόπιν εξέτασης από το VAR ακυρώνεται.

• 39’

Ωραία ατομική προσπάθεια του Λόπεζ, γυρίζει τη μπάλα στον αμαρκάριστο Ανσαριφάρντ, ο οποίος σε κενή εστία στέλνει την κεφαλιά άουτ.

• 49’

Εκτέλεση φάουλ, η κεφαλιά του Εραμούσπε σταματάει στο κάθετο δοκάρι και η μπάλα πηγαίνει στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

• 51’

Νέα επίθεση του ΠΑΣ, ο Ελευθεριάδης σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

• 71’

Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Λιβάγια πιάνει κεφαλιά ψαράκι στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.

• 80’

Από κόντρες σε αντεπίθεση της ΑΕΚ, η μπάλα φτάνει στον Ολιβέιρα, ο οποίος εντελώς μόνος του πλασάρει άουτ.

• 1

Το VAR! Ποιος μπορεί να πει το αντίθετο; Στην εποχή πριν το βίντεο, θα μιλούσαμε για διαφορετικό ματς, για διαφορετική εξέλιξη, σίγουρα για διαφορετικό αποτέλεσμα και ίσως διαφορετικό νικητή, αν υπήρχε τέτοιος. Χάρη στην τεχνολογία, η ΑΕΚ κέρδισε το πέναλτι, και ακυρώθηκαν τα δύο γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα. Ουδείς μπορεί να πει ότι δεν έκανε τη δουλειά του ο VAR…

• 2

Οι χαμένες ευκαιρίες και των δύο ομάδων. Ο ΠΑΣ είχε δοκάρι, το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει την έκβαση του αγώνα και η ΑΕΚ είχε πολλές καλές στιγμές για να διπλασιάσει τα τέρματά της και να έχει ένα μαξιλάρι ασφαλείας απέναντι στους απειλητικούς γηπεδούχους. Ανσαριφάρντ, Μαχαίρας, Λιβάγια και Ολιβέιρα έχασαν ευκαιρίες από ιδανική θέση, μέχρι και σε κενή εστία, με αποτέλεσμα να μην μπορεί η Ένωση να «ανοίξει» την ψαλίδα του σκορ.

• 3

Η διάθεση της ΑΕΚ και η ενέργεια που είχε στο γήπεδο. Η Ένωση άφησε πίσω της την εμφάνιση στην Πορτογαλία και εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο σα να μην υπήρχε σωματική ή ψυχολογική επιβάρυνση. Όσοι μπήκαν έδωσαν κάτι στο παιχνίδι του δικεφάλου και πήρε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, σε μια έδρα που ήδη ο Ολυμπιακός άφησε δύο βαθμούς.

Να βρείτε κάποιον να σας λέει το μέλλον, όπως ο Μπακάκης του Ανσαριφάρντ! Ο αμυντικός της ΑΕΚ προέβλεψε το γκολ του Ιρανού κι εκείνος έσπευσε να του το αφιερώσει, έστω κι αν δεν έβαλε και δεύτερο όπως είχε «δει» ο Μπακάκης.

20
Πέτρος Μάνταλος
Με την επιβάρυνση των Κρίστιτσιτς και Σάκχοφ, η πληθωρική παρουσία του Μάνταλου, απαιτούταν κι αυτή την φορά την έδωσε. Ήταν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, εκεί που έπρεπε και στην επιθετική λειτουργία και αμυντικά όμως και έκανε την πιο ολοκληρωμένη του εμφάνιση εδώ και πολύ καιρό. Ο Μάνταλος ήταν ένα κανονικό «8άρι» στα Γιάννινα και πραγματικό σημείο αναφοράς για την Ένωση.

33
Λευτέρης Χουτεσιώτης
Ο Χουτεσιώτης, όχι μόνο έκανε το πέναλτι εντελώς χωρίς λόγο και με πολύ κακή εκτίμηση στην έξοδο, αλλά και στις δύο άλλες μεγάλες ευκαιρίες της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν εκτός θέσης και τον έσωσε μια ο Πίρσμαν και μια η αστοχία του Ανσαριφάρντ. Χρεώνεται μια καλή αντίδραση όταν βρέθηκε μπροστά του ο Λιβάγια σε θέση για γκολ, αλλά στο πρώτο ημίχρονο που η ομάδα του βρέθηκε πίσω, ο γκολκίπερ της δεν έδωσε κανένα στίγμα.

26
Νασίμ Χνιντ
Κέρδισε το πέναλτι ο Τυνήσιος στόπερ κι έτσι όπως ήρθε το ματς, αυτό στάθηκε κρίσιμο. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό. Από την αμυντική τετράδα και μέχρι να βρει την ισορροπία του στην τελική ευθεία και ο Νεντελτσεάρου, ο Χνιντ ήταν αυτός που έδωσε τις περισσότερες λύσεις και στο δύσκολο διάστημα. Αποκορύφωμα το υποδειγματικό μαρκάρισμα της τελευταίας στιγμής στον Παμλίδη, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όλοι πίστεψαν πως έκανε πέναλτι, αλλά ο Χνιντ είχε την ψυχραιμία να κερδίσιε καθαρά την μπάλα.

Σωστές οι αποφάσεις του Διαμαντόπουλου για το πέναλτι του Χουτεσιώτη στον Χνιντ, αλλά και στα δύο ακυρωμένα γκολ του ΠΑΣ, που ήταν καθαρά οφσάιντ. Επιμέρους αποφάσεις του στον πειθαρχικό έλεγχο, προκάλεσαν κάποια νεύρα από πλευράς ΑΕΚ, αλλά δεν είχαν κάποια επίδραση στο παιχνίδι. Σωστός και στην φάση που αποφάσισε και πριν την βοήθεια από το VAR, να μη δώσει πέναλτι στην πτώση του Παμλίδη από μαρκάρισμα του Χνιντ, αφού ο Τυνήσιος βρήκε μόνο μπάλα. Καλή διαιτησία.

Τάσος Νικολογιάννης
ΤΑΣΟΣ ΝΙΚΟΛΟΓΙΑΝΝΗΣ

Η μεγάλη αξία του 1-3, τα νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα και η ξαφνική αγάπη για την… Ευρώπη!