• 73' Μπαράλες
  • 73' Σελίμοβιτς
Κοκκινες καρτες
  • 76' Σελίμοβιτς

Σε ένα κλασικό ματς της Super League τα τελευταία χρόνια με αντιπάλους δύο ισχυρές ομάδες της περιφέρειας, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ο μεγάλος νικητής (1-0) απέναντι στον ΟΦΗ των πολλών απουσιών. Τη διαφορά του αγώνα την έκανε το πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες (73') του ανθρώπου που συνεχίζει να «πληγώνει» τους Κρητικούς όπου τους... πετύχει, με 7 γκολ συνολικά.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ως το 15' ο ρυθμός ήταν πολύ καλός με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά και να προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο. Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια και με περισσότερες επισκέψεις (συνολικά στο πρώτο ημίχρονο) στα αντίπαλα καρέ, ενώ αντίθετα ο Αστέρας στο μεγαλύτερο μέρος του προσπάθησε -ή πιο σωστά, υποχρεώθηκε από τον αντίπαλο- στο να παίζει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Σίμου ήταν η καλύτερη ομάδα στα πρώτα 45', με πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, σωστή πίεση και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας. Όλα αυτά κυρίως μέχρι το 30ο λεπτό, αφού έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά και για τις δύο ομάδες, ενώ οι Κρητικοί είδαν και έναν από τους κινητήριους μοχλούς τους, τον Ναμπί, να τραυματίζεται σοβαρά στο γόνατο στο 35' και να αποχωρεί. Σε κάθε περίπτωση, ο ΟΦΗ είχε τρεις καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, απέναντι στις δύο του Αστέρα.

Όσον αφορά στους γηπεδούχους, προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία και να πιέσουν μονάχα στο τελευταίο πεντάλεπτο των 45', χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Συνολικά, η ομάδα του Ράσταβατς δεν κατάφερε να πλησιάσει παρά ελάχιστες φορές την αντίπαλη περιοχή, όμως αντίθετα, η αμυντική λειτουργία της ήταν επίσης συνολικά αποτελεσματική.

Στην επανάληψη, ωστόσο όλα άλλαξαν, μετά και από τις τακτικές παρεμβάσεις του Ράσταβατς. Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν σημαντικά βελτιωμένος και παρότι δεν είχε ευκαιρίες στο ξεκίνημα, ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο των κινήσεων, τη μπάλα στα πόδια και... γυρόφερνε την περιοχή του Βάτερμαν. Μετά μάλιστα την πρώτη του μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 68', στο 70' βρήκε και τη φάση που θα έκανε τη διαφορά. Ο Μπαράλες κέρδισε πέναλτι, ο ίδιος το εκτέλεσε στο 73' και έτσι γράφτηκε η ιστορία του αγώνα. Ο σέντερ φορ των Αρκάδων μάλιστα κέρδισε έξυπνα και την αποβολή του Σελίμοβιτς, του παίκτη που του έκανε και το πέναλτι, λίγο αργότερα, στο σημείο που το παιχνίδι «τελείωσε» οριστικά.

Ως το φινάλε, η ομάδα του Ράσταβατς διαχειρίστηκε αυτό το υπέρ της σκορ και έφτασε τους 10 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές, δείχνοντας... έτοιμη για μια πολύ καλή σεζόν. Παράλληλα, έμεινε αήττητος για 12ο σερί ματς στην Τρίπολη αλλά και για 9ο απέναντι στον ΟΦΗ στη Super League.

• 22

• 7’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα! Πλασέ του Μπόρχα Φερνάντες μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Τιλίκα, όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Βάτερμαν.

• 9’

Πρώτη ευκαιρία και για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί σουτάρει λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε πόδι αμυντικού και καταλήγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

• 12’

Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σαρδινέρο είναι αυτός που βρήκε χώρο και μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε στην κλειστή του γωνία.

• 13’

Φάση και για τον Αστέρα. Στην αντεπίθεση, ο Τίλικα βρίσκει τον Ριέρα που σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο.

• 22’

Εκτέλεση φάουλ του Σίτο, ο Βάτερμαν έδιωξε με τις γροθιές.

• 24’

Σουτ του Ναμπί εκτός περιοχής, ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει σταθερά.

• 45+3’

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Κεφαλιά του Διαμαντή από εξαιρετική θέση μετά από εκτέλεση κόρνερ, μπλόκαρε όμως ο Παπαδόπουλος.

• 49’

Καλή αντεπίθεση για τον ΟΦΗ, με τον Στάρτζεον να βρίσκει τον Ουές που σούταρε δυνατά με το δεξί, όμως ο Παπαδόπουλος και πάλι έδιωξε σε κόρνερ.

• 68’

Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Λουίς Φερνάντεθ είναι αυτός που δεν μπορεί να πλασάρει σωστά από το ένα μέτρο, με τον Βάτερμαν να διώχνει.

• 70’

Πέναλτι για τον Αστέρα. Ο Σελίμοβιτς είναι αυτός που ανέτρεψε τον Μπαράλες μετά από εκτέλεση κόρνερ.

• 73’

ΓΚΟΛ! Ο Χερόνιμο Μπαράλες εκτελεί αλα Πανένκα και ευστοχεί από τη λευκή βούλα, κάνοντας το 1-0 για τον Αστέρα Τρίπολης.

• 87’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Σουτ του Γρίβα μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Νωρίτερα, μετά από λάθος, ο Παπαδόπουλος πρόλαβε με την έξοδό του τον Γκαργκαλατζίδη.

9
Χερόνιμο Μπαράλες
Ο Αργεντινός σέντερ φορ συνεχίζει να αποδεικνύει ότι μπορεί να είναι μια... επίθεση μόνος του. Πέτυχε το 7ο γκολ του απέναντι στον ΟΦΗ, το 4ο σε 5 αγωνιστικές φέτος, το 40ο του στη Super League, με το 15ο σερί εύστοχο πέναλτι! Ήταν φυσικά το γκολ που έκρινε το ματς, το οποίο άλλωστε το κέρδισε ο ίδιος. Λίγο μετά μάλιστα, κέρδισε έξυπνα και την αποβολή του Σελίμοβιτς.

5
Βαχίντ Σελίμοβιτς
Σε δύο περιπτώσεις απέναντι στον Μπαράλες, ο Αργεντινός ήταν αυτός που αποδείχθηκε πιο... έξυπνος από τον νεαρό στόπερ από το Λουξεμβούργο. Στην πρώτη φάση, αυτή του πέναλτι, το μαρκάρισμα που έκανε ήταν μάλλον εξαιρετικά άτσαλο, ενώ σίγουρα χαζή ήταν και η ενέργειά του να σπρώξει τον αντίπαλο φορ εκτός φάσης λίγο μετά, ενώ είχε ήδη κάρτα.

1
Νίκος Παπαδόπουλος
Ο Έλληνας γκολκίπερ των Αρκάδων ήταν αυτός που κράτησε το «μηδέν» στην εστία του στις 3-4 περιπτώσεις που χρειάστηκε, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ομάδα του να βρει το γκολ της νίκης. Σταθερός και αποτελεσματικός, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις.

Αρκετά παράπονα έχει από τη διαιτησία του Γιάννη Παπαδόπουλου ο ΟΦΗ. Αφενός για τη φάση του πέναλτι του 73ου λεπτού, κατά το οποίο οι Κρητικοί ζητούν επιθετικό φάουλ. Ο Μπαράλες όντως έχει απλώσει το χέρι, ωστόσο και ο αμυντικός των φιλοξενούμενων είναι που... καπακώνει τον σέντερ φορ των Αρκάδων. Ο Σελίμοβιτς δέχεται την πρώτη κίτρινη στο σημείο αυτό και λίγα λεπτά μετά, βλέπει και την δεύτερη σε μια φάση που δεν έχει καμία δουλειά να πάει να σπρώξει τον Μπαράλες, εκτός φάσης. Από εκεί και έπειτα, στο 34', σωστά ο Παπαδόπουλος δείχνει «παίζετε» σε μια φάση που ο ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκε ξανά για χέρι του Σουάρεθ. Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση.

Άρης: Γκολ μετά από 38 ματς (!) για τον Μάνο – Το καλοκαιρινό «φλερτ» με την ΑΕΛ

0

Καπουράνης για το γκολ κόντρα στον Ολυμπιακό: «Ότι καλύτερο έχει συμβεί στην καριέρα μου!»

0

Ροζ: «Όταν... σερφάρεις σε αυτό το κύμα νικών, θέλεις να συνεχίζεις να κερδίζεις»