Δύο από τις χειρότερες άμυνες συναντήθηκαν στην Σαρδηνία και αυτό φάνηκε, με το σκορ να κλείνει στο 4-2. Αυτό σίγουρα δεν χάλασε τον τεχνικό των γηπεδούχων, Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο, καθώς είχε να πανηγυρίσει δύο διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα από τότε που ήταν στον πάγκο της Ρόμα. Δεν κατάφεραν να κρατηθούν στην επανάληψη οι νεοφώτιστοι και έμειναν με έναν βαθμό σε 5 ματς, βαθμός που έχει κατακτηθεί με αντίπαλο την Γιουβέντους. Γκολ πέτυχε ο Ελληνας μπακ της Κάλιαρι, Λυκογιάννης.

Αν και πέρασαν το πρώτο κομμάτι του ματς στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21’ με κοντινό πλασέ του Μεσίας, όμως το 0-1 έμεινε για μόλις 4 λεπτά καθώς ο Λυκογιάννης με καταπληκτικό φάουλ έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Στο 35’ ο Τζιοβάνι Σιμεόνε τελείωσε τη φάση στο τετ-α-τετ, όμως στο 43’ ο Μολίνα έφερε το ματς στα ίσα για την Κροτόνε με τρομερό βολέ εκτός περιοχής. Οι ομάδες πάντως δεν πήγαν στα αποδυτήρια με 2-2 καθώς στο 45’ με κεφαλιά ο Σοτίλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κάλιαρι (3-2). Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Τσιγκαρίνι είδε δεύτερη κίτρινη και άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες για να πάρουν οι Σάρδοι εύκολη νίκη με τον Ζοάο Πέδρο να τη σφραγίζει στο 85’ για το τελικό 4-2 σε κενή εστία.

Κάλιαρι - Κροτόνε 4-2