Ο Παναθηναϊκός για άλλο ένα ματς δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που είχε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και έτσι αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 με τον Βόλο στο ΟΑΚΑ.

Ένα φαινόμενο που είναι κάτι παραπάνω από σύνηθες στον φετινό Παναθηναϊκό.

Αποτελεί γεγονός ότι τα τέσσερα από τα εφτά τέρματα, το τριφύλλι τα έχει δεχτεί στο τελευταίο εικοσάλεπτο των αναμέτρησεων. Σαν να παθαίνουν μπλακ άουτ οι πράσινοι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα που κρίνονται πολλά.

Ας δούμε λοιπόν αναλυτικά:

1η αγωνιστική Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-0

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη αναμέτρηση της σεζόν γνώρισε την ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη με 1-0. Οι πράσινοι είχαν κακή εικόνα καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ειδικά στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης η ομάδα έδειξε δείγματα... κατάρρευσης. Μετά την έξοδο του Κουρμπέλη στο ματς αυτό, ο Παναθηναϊκός δέχτηκε το γκολ. Σε μια φάση που το αμυντικό transition δεν λειτούργησε. Η μη λειτουργία του αμυντικού transition είχε ως αποτέλεσμα με δύο πάσες ο Ριέρα να φτάσει φάτσα... φόρα με το τέρμα και να σκοράρει με ευκολία.

3η αγωνιστική ΑΕΛ - Παναθηναϊκός 1-1

Το τριφύλλι παρότι είχε τραγική εικόνα κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Μακέντα, στην πρώτη φάση που ουσιαστικά δημιούργησε. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος όχι μόνο δεν μπήκε στη διαδικασία να... κλειδώσει το παιχνίδι, αλλά ήταν σαν να... περιμένε το μοιραίο. Ο Πούγγουρας μπήκε για να παίξει ως αριστερό μπακ, ο Βέλεθ δεν κατάφερε να καθαρίσει τη φάση ενώ οι Σένκεφελντ και Σάντσες απλά... παρακολουθούσαν και έτσι  ο Πινάκας  βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και σκόραρε. Η αμυντική ολιγωρία λοιπόν είχε ως αποτέλεσμα το τριφύλλι να δεχτεί την ισοφάριση στο 89ο λεπτό.

5η αγωνιστική ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 2-2

Η αλλαγή προπονητή είχε ως αποτέλεσμα οι πράσινοι να βγάλουν κάποια αντίδραση σε ορισμένες φάσεις του αγώνα, αλλά πάλι υπήρχαν στιγμές αδράνειας ενώ και πάλι το τριφύλλι στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης δέχτηκε ένα τέρμα από ολιγωρία. Το 2-1 λοιπόν οι Κρητικοί το έκαναν στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μεγιάδο να σκοράρει μετά από κόρνερ και ενώ ήταν ολομόναχος. Μην ξεχνάμε ότι αυτό το κόρνερ... ήρθε από μία ακατανότη κίνηση του Φραν Βέλεθ.Πάλι δηλαδή υπήρξε ολιγωρία στην γενικότερη αμυντική λειτουργια της ομάδας στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Ακόμα και το γκολ της ισοφάρισης του Παναθηναϊκού ξεκίνησε από ένα βολέ του Διούδη και ένα λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ.

6η αγωνιστική Παναθηναϊκός - Βόλος 1-1

Στο ματς με τον Βόλο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Καρλίτος στο 56ο λεπτό του αγώνα και ενώ ο Ισπανός φορ είχε χάσει πρώτα πέναλτι. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι πράσινοι είχαν την κατοχή και ο Βόλος δεν απειλούσε πάρα πολύ. Στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμο τους. Είχαν το 75% της κατοχής! Στην τελευταία φάση του αγώνα ουσιαστικά και πάλι οι πράσινοι δεν κατάφεραν να... φάνε σίδερα και δέχτηκαν άλλο ένα γκολ... μαχαιριά.

Κάπως έτσι λοιπόν ο Παναθηναϊκός έχει κάνει το χειρότερο ξεκίνημα στην ιστορία του στην Α΄ Εθνική.

Η καθίζηση της ομάδας στο τελευταίο εικοσάλπετο των αγώνων είναι οφθαλμοφανής. Το τριφύλλι αντί να μπαίνει στη διαδικασία να... καθαρίζει τα ματς, καταρρέει και περιμένει να έρθει το μοιραίο. Είναι λες και κάποιος... τραβάει την πρίζα και σβήνουν όλα. Η κούραση τόσο η ψυχική όσο και η σωματική είναι εμφανής και σε αυτό πρέπει να δουλέψουν όλοι.

Οι παίκτες είναι πιεσμένοι από το γεγονός ότι δεν παίρνουν νίκες. Μια πίεση που οι ίδιοι έχουν δημιουργήσει  σε μεγάλο βαθμό με την εικόνα τους στα τελευταία λεπτά των αγώνων. Ο Λάζλο Μπόλονι έχει να...ανέβει ένα βουνό, καθώς πρέπει να βρει το... γιατρικό τόσο για την ψυχολογική όσο και για την αγωνιστική αποσύνθεση της ομάδας στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Φυσικά σε όλα αυτά πρέπει να προσθέσουμε και την έλλειψη αυτοπεποίθησης, που διέκρινε ο ίδιος από την πρώτη κιόλας προπόνηση.

Παναθηναϊκός: Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση (vids)