Το απόλυτο στις νίκες έκανε ο Ηρόδοτος, με συνέπεια να βρίσκεται στο ρετιρέ της βαθμολογίας μαζί με την Αναγέννηση Ιεράπετρας, το ΣΥΝΚΑ και τον Άγιο Νικόλαο. Η ομάδα του Αντρέα Ξυδάκη,σε ένα πρώτο ημίχρονο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ήταν αυτή που άγγιξε το γκολ στο 38΄ με το σουτ του Κουσίδη...

Στην επανάληψην το συγκρότημα της Νέας Αλικαρνασσού ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και στο 66΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μυλωνά, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Κοκκαλά. Μετά το γκολ αυτό ο Ηρόδοτος πίεσε για να φτάσει στο 2-0, η προβολή όμως του Καργιωτάκη στο 80΄ δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Αυτό το οποίο οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 91΄ με το πλασέ του Δημήτρη Κοιλιάρα, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 84΄ και στο 87΄ η ομάδα του Ρεθύμνου έχασε σημαντικές ευκαιρίες, με τους Παστορίνι και Αντιασβίλι, προκειμένου να σκοράρει χωρίς όμως να τα καταφέρει.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Αντρέας Ξυδάκης): Γεωργίου, Καργιωτάκης, Κανδηλάκης, Αρκούδας, Γ. Κοιλιάρας (78’ Μπαλάφας), Κασαπάκης, Κίσσας (46’ Δ. Κοιλιάρας), Καλαμιώτης, Μυλωνάς, Κουσίδης (58’ Ποτουρίδης), Γκίνη.

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κοκκαλάς, Τουρνάκης, Μπούσδρας, Γεωργούλης (78’ Παστορίνι), Μυρθιανός, Δελήμπασης, Δροσάκης, Χαλκιαδάκης (60’ Μερτίρι), Αντιασβίλι, Οικονομίκος (71’ Πρινιανάκης), Σηφακάκης.

Ηρόδοτος - Ρεθυμνιακός 2-0