• 90+3' Ζήσης Χατζηστραβός
  • 2' Γιώργος Λιάβας
  • 53' Ελίας Περέιρα
  • 90+5' Νίκος Βέργος

H Λαμία στο ντεμπούτο του Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο της είχε τις ευκαιρίες, την κατοχή, όχι όμως και το γκολ για να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο. Ο Παναιτωλικός, αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα του, φεύγοντας από την πόλη της Φθιώτιδας με ένα πολύτιμο βαθμό.

Το παιχνίδι γενικώς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τους γηπεδούχους να απειλούν περισσότερο στο πρώτο μέρος, με τους Ρόμανιτς και Ντέλετιτς να έχουν από μία καλή στιγμή για να σκοράρουν. Μάλιστα, ο Σέρβος μεσοεπιθετικός λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς, όμως το ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κνετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αμφότεροι οι προπονητές ρίσκαραν θέλοντας να βρουν το γκολ της νίκης, άλλαξαν και το σύστημά τους, όμως το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε. Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για τη Λαμία στο φετινό πρωτάθλημα μετά από πέντε παιχνίδια, ενώ ο Παναιτωλικός έφτασε τους τρεις με ισάριθμες ισοπαλίες, με τις δύο ομάδες να αγνοούν τη νίκη στα πρώτα πέντε παιχνίδια του πρωταθλήματος.

• 11

Μπάμπης Τεννές: Ο έμπειρος τεχνικός στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Λαμίας, επιχείρησε να κρατήσει το μηδέν και να χτυπήσει με ταχύτητα στην κόντρα. Στο 40ο λεπτό αντικατέστησε τον τραυματία Καραμάνο αλλά και τον Βασιλακάκη, αλλάζοντας τον σχηματισμό του σε 4-3-3. Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα αντικατέστησε τον Αραμπούλι ο οποίος είχε μόλις 30 λεπτά στο ματς, ρίχνοντας στη θέση του τον Μπιανκόνι.

• 92

Μάκης Χάβος: Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός αρκέστηκε σε ένα πιο παθητικό παιχνίδι. Έχασε τον Μανώλη Τζανακάκη μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντουάρτε να παίρνει τη θέση του. Η ομάδα του Αγρινίου δέχτηκε επιθέσεις στο πρώτο μισό, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ισορρόπησε και πήρε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της.

12'

O Ρομανιτς πάτησε περιοχή μετά από κάθετη πάσα του Μπεχαράνο και βρέθηκε απέναντι στον Κνετ αλλά ο πορτιέρε του Παναιτωλικού τον σταμάτησε, κρατώντας τον δείκτη του σκορ στο μηδέν.

• 4’

Ο Καραμάνος πήρε την γυριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή του Παναιτωλικού, με τον Κνετ να μπλοκάρει σταθερά.

• 12’

O Μπεχαράνο τροφοδότησε τον Ρόμανιτς μέσα στην περιοχή αλλά ο Κνετ απέκρουσε το σουτ του Σέρβου με τα πόδια.

• 18’

Ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά από τους παίκτες του Παναιτωλικού, με τον Κνετ να μαζεύει.

• 25’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αριγίμπι με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του Επασί.

• 38’

O Ντέλετιτς επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή του Κνετ, με την την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

• 69’

Ο Βέργος έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Επασί.

• 71’

Σουτ του Ντέλετιτς, μπλοκάρει σταθερά ο Κνετ.

• 85’

Ο Ρόμανιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση με τον Κνετ να μπλοκάρει σταθερά.

1
Κρίστοφερ Κνετ
Ο πορτιέρε του Παναιτωλικού είχε μια καλή παρουσία στο παιχνίδι, καθάρισε τις στημένες φάσεις ενώ όταν απείλησε η Λαμία ήταν παρών σταματώντας μάλιστα τον Ρόμανιτς σε τετ-α-τετ. Με τις επεμβάσεις βοήθησε την ομάδα του να πάρει τον βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να μην κινδυνέψει.

11
Χόρχε Ντίας
Νευρικό παιχνίδι από τον μέσο του Παναιτωλικού. Ο 31χρονος άσος υπέπεσε σε αρκετά φάουλ, πηγαίνοντας δεύτερος στις μονομαχίες. Επιπλέον η ομάδα του Αγρινίου, δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα όσο θα ήθελε με αποτέλεσμα η Λαμία να βρίσκει χώρους και να βρίσκεται απέναντι στην άμυνα του Παναιτωλικού.

18
Λάζαρ Ρόμανιτς
Ο μεσοεπιθετικός της Λαμίας ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης του γηπέδου. Με την ταχύτητα του και την τεχνική του δημιούργησε τις καλύτερες στιγμές της ομάδας του, ενώ έφτασε και κοντά στο γκολ πριν τον σταματήσει ο Κνετ σε τετ-α-τετ. Μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, προσπάθησε να δώσει στην Λαμία το γκολ που έψαχνε.

Ένα δυνατό παιχνίδι με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να πηγαίνουν ένταση σε όλες τις μονομαχίες. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Εμμανουήλ Σκουλάς, μοίρασε κάρτες όταν θεώρησε ότι τα μαρκαρίσματα ξέφυγαν. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και ενώ έκανε χρήση του VAR έδωσε την κόκκινη κάρτα στον Χατζηστραβό.

ΦΗΜΕΣ

«Η κάμερα που δείχνει το πέναλτι του Ραφίνια - Δεν θα ξηλώσει το ρόστερ ο Αλαφούζος»