Οι Bianconeri, που δεν είχαν τον Κριστιάνο Ρονάλντο λόγω Covid-19, είδαν την Ιντερ να χάνει 3 βαθμούς νωρίτερα στη μάχη του τίτλου, όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν το «δώρο» της Μίλαν και πέταξαν δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Κροτόνε. Στο -4 από την 1η θέση έπειτα από 4 αγωνιστικές η ομάδα του Αντρέα Πίρλο.

Δεν ξεκίνησε καλά το ματς για τους φιλοξενούμενους καθώς μόλις στο 5’ ο Μπονούτσι έκανε πέναλτι στον Σίμι και ο Νιγηριανός επιθετικός από τα 11 βήματα ξεγέλασε τον Μπουφόν (1-0). Οι Bianconeri απάντησαν γρήγορα καθώς στο 21’ τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα συνδυάστηκαν, με τον Κουλουσέβσκι να βγάζει στον Κιέζα και εκείνος να κάνει το σπριντ και να δίνει σε κενό τέρμα στον Μοράτα. Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, αφού στο 42’ ο Πορτανόβα για την Γιούβε και στο 45’ ο Πέδρο Περέιρα για την Κροτόνε είχαν ευκαιρίες.

Στην επανάληψη και το 55’ ο Τσιγκαρίνι έστειλε την μπάλα μόλις έξω από το παραθυράκι και στο 60’ ήρθε το πλήγμα για τους Τορινέζους με την απευθείας κόκκινη στον Κιέζα για σκληρό μαρκάρισμα. Στο 64’ ο Μοράτα, είχε κεφαλιά στο δοκάρι και η μπάλα πήγε στα χέρια του Κορντάζ προ του Μπονούτσι και στο 74’ ακυρώθηκε γκολ του Μοράτα μέσω VAR ως οφσάιντ για μερικά εκατοστά για να παραμείνει το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Κροτόνε - Γιουβέντους 1-1