Μόνο… Κυριακίλα δε μας έπιασε χθες. Απίθανη Κυριακή, γεμάτη εκπλήξεις, μάχες και ανατροπές στις προβλέψεις όχι μόνο στην Super League, αλλά και στην απίστευτη Premier: έξι άρπαξε η Γιουνάιτεντ, επτά (ναι επτά) η Λίβερπουλ. Τρομερά πράγματα…

Πάμε, όμως, στα δικά μας που μας “έτρεχαν” χθες από νωρίς το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ. Θα σταθούμε σε δύο κυρίως περιπτώσεις: στου Ολυμπιακού και στου -ανεκδιήγητου- Παναθηναϊκού.

Αρχή από τον πρωταθλητή και νταμπλούχο. Ο Ολυμπιακός για άλλη μια φορά φέτος έχασε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Και εντυπωσιάζει το γεγονός ότι η ομάδα είναι σε εντελώς αντίστροφο mood από πέρυσι, όπου στο πρώτο ημίωρο είτε καθάριζε τα ματς, είτε έπαιρνε κεφάλι. Εν πάσει η περιπτώσει, το ημίχρονο σπαταλήθηκε με κυριαρχία, κατοχή μπάλας, αλλά όχι παραγωγικότητα που να απειλεί τον ΠΑΣ Γιάννινα. Τον ΠΑΣ που έπιασε στον ύπνο τους ερυθρόλευκους και μόλις στο 5’ ο καλός Παμλίδης, τον οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν δει στο Ρέντη ότι είναι επικίνδυνος όταν φιλοξενήθηκαν οι Ηπειρώτες, έβαλε μπροστά την ομάδα του έχοντας… φάτσα τον Σεμέδο που κάνει διπλό λάθος: τον έχει στο 1,5 μέτρο και του αφήνει ανοιχτό τον δεξιό διάδρομο, με αποτέλεσμα ο επιθετικός των Ιωαννίνων να πυροβολήσει.

Αυτό ήταν. Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε, δεν αντέδρασε και έδειξε να μην παραδειγματίστηκε καθόλου από την προηγούμενη αγωνιστική που η ομάδα του Γιαννίκη πήρε 2-2 στο Βικελίδης. Επρεπε να έρθει το δεύτερο ημίχρονο, να μπει ο Φορτούνης και να παίξει τον γηπεδούχο μονότερμα. Ισοφαρίζει ο Ελ Αραμπί (ποιος άλλος;) και μετά αρχίζει… κατά ριπάς. Ώσπου, φτάνουμε στο κομβικό 59ο λεπτό. Ο Μαροκινός βγαίνει μόνος του, χορεύει δύο φορές την αντίπαλη άμυνα αλλά δεν πλασάρει τον Χουτεσιώτη στο τετ α τετ. Θέλει να τον προσπεράσει λες και φοβάται να πλασάρει με τον τερματοφύλακα απέναντι, λες και νιώθει κάποια ανασφάλεια στην ειδική και μοναδική αυτή συνθήκη.

Εκεί ουσιαστικά “τελείωσε” το ματς του Ολυμπιακού. Ναι, συνέχισε να πυροβολεί με Καμαρά, με Μπουχαλάκη, με Βαλμπουενά και φυσικά με τον Χασάν που όταν βρέθηκε μόνος του με 11 μέτρα τέρμα, έστειλε τη μπάλα στα πουλιά.

Ώσπου, φτάνουμε στη μεγάλη φάση των καθυστερήσεων, που το VAR ακυρώνει το γκολ του Ολυμπιακού. Προσωπικά νομίζω ότι είναι ίδια ευθεία, άρα δεν υπάρχει οφσάιντ, άρα το γκολ του Χασάν που ακολουθεί το δοκάρι του Ελ Αραμπί έπρεπε να μετρήσει κι ο Ολυμπιακός να φύγει καταϊδρωμένος μεν, νικητής δε, από τους Ζωσιμάδες. Ο Μαρτίνς ήταν απόλυτος, το ίδιο ολόκληρος ο ερυθρόλευκος οργανισμός. Και τι θα έλεγε ο Ολυμπαικός; Σωστά αναρωτιέστε. Το γκολ, όμως, θα έπρεπε να μετρήσει.

Ο Μαρτίνς, από την άλλη, δεν πρέπει να ασχολείται με το VAR. Ορθά είπε μετά το ματς ότι δεν έχει παράπονο από τους παίκτες του. Ο Πορτογάλος πρέπει να δει γιατί “φεύγουν” τα πρώτα ημίχρονα και τίποτα άλλο, με δεδομένο ότι έρχονται κι άλλοι παίκτες που θα προσφέρουν λύσεις (Μπρούμα, Πέπε, Τιάγκο Σίλβα, Σουντανί, Βινάγκρε). Το ματς στα Γιάννενα ήταν μια ατυχία και τίποτα παραπάνω. Και χάθηκε διότι δεν το καθάρισε ο Ελ Αραμπί στο 59’. Θα έλυνε όλη την ομάδα και το 1-2 πολύ πιθανόν να “ανέβαινε”.

Ούτε καν επιστολή στον Πογιάτος

Έβλεπα τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Αρη. Θλίψη. Μια ομάδα χωρίς αρχή και τέλος, με επιλογές μεσοεπιθετικά που από την αρχή ξένιζαν και που τελικά σωστά ένιωσαν όλοι που κοίταζαν ο ένας τον άλλο, όταν ο Μακέντα έμεινε έξω και -ακόμα χειρότερα- μπήκε στο ματς στο 70’!

Το τριφύλλι είναι σα να έχει ξεκινήσει με -6 πάλι, έχει μείνει στον ένα βαθμό, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν βλέπεται στο γήπεδο. Για το τι γίνεται στα αποδυτήρια, αποτελεί κοινό μυστικό. Ο Γιάννης Αλαφούζος θυμίζω ότι δεν έμεινε ικανοποιημένος από τον Γιώργο Δώνη και του έστειλε την απολύσή του με μια επιστολή. Με τον οδηγό του. Στην περίπτωση Πογιάτος, που στο cooling break έλεγε στους παίκτες “let’s go”, πιστεύω ότι θα πρέπει να στείλει τον οδηγό χωρίς την επιστολή και απλά να του μεταφέρει ένα “Go”.

ΥΓ 1. Ο Τζολάκης θα γίνει μεγάλος τερματοφύλακας αν συνεχίσει να δουλεύει έτσι και δικαιώνει 100% τον προπονητή του που τον εμπιστεύεται με κλειστά μάτια. Και ο Ολυμπιακός είναι πολύ τυχερός. Στο πρόσωπο του μικρού βρήκε τερματοφύλακα για τα επόμενα 15 χρόνια και από ότι φαίνεται ο Ζοσέ Σα είναι ο… τελευταίος ξένος βασικός με κόκκινα γάντια, που θα έρθει για βασικός.

ΥΓ 2. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0. Μπάλα όμως δεν έπαιξε και το αποτέλεσμα είναι μεγάλη “απάτη”. Ο ΟΦΗ δικαιούτο τουλάχιστον την ισοπαλία. Σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος και έχανε ευκαιρίες.

ΥΓ 3. Πραγματική απόλαυση ο Δώνης όποτε μιλάει. Απλός, κατανοητός και κυρίως καθαρός και ατακαδόρος. “Δεν θα μπορούσα να δουλέψω με τον Ρόκα” είπε νέτα-σκέτα και χαίρεσαι όχι μόνο που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι -με τα όποια λάθη τους- στο ποδόσφαιρο, αλλά και στη ζωή. Και είπε κι άλλο ωραίο: “Με 200.000 μπάτζετ για κάθε παίκτη, δεν δουλεύαμε ούτε στον Ατρόμητο”. Σφάξιμο με το γάντι του μπέιζμπολ…