• Αλεχάντρο Ερνάντεθ (Ισπανία - VAR)
  • Πάου Ντέβις (Ισπανία)
  • Ρομπέρτο Ντελ Παλομάρ (Ισπανία)
  • Χοσέ Μοντέρο (Ισπανία)

Την 20η παρουσία του στη μεγάλη γιορτή του Champions League πανηγυρίζει από το βράδυ της Τρίτης ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μια τυπική εμφάνιση στο ΓΣΠ απέναντι στην Ομόνοια, μετά το 2-0 του Καραϊσκάκη, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή τουςστους χρυσοφόρους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για 8η φορά τα τελευταία 11 χρόνια, μια πρόκριση που πέρα από τα προφανή αγωνιστικά οφέλη, γεμίζει και τα ταμεία της ΠΑΕ με τουλάχιστον 32 εκατ. ευρώ!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε μια επαγγελματική διαχείριση του 90λεπτου χωρίς να ρισκάρει το παραμικρό, απειλήθηκε ελάχιστα από τους Κύπριους που έδειξαν ότι ναι μεν ήθελαν να επιτεθούν αλλά δεν μπορούσαν να το κάνουν αποτελεσματικά, ενώ είχε και κάποιες μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει και τη νίκη. Σε κάθε περίπτωση, έστω και με αυτό το «φτωχό» 0-0, η δουλειά έγινε και με το παραπάνω για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πλέον περιμένουν την κλήρωση της 1ης Οκτωβρίου για να μάθουν τους αντιπάλους τους, ξεκινώντας από το Γ' γκρουπ δυναμικότητας.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ξεκίνησε με κατοχή μπάλας του Ολυμπιακού και πολύ έντονη πίεση της Ομόνοιας. Οι Πειραιώτες είχαν όμως καλύτερη κυκλοφορία από τα προηγούμενα ματς, πιο γρήγορη και πιο αποτελεσματική και έσπαγε σταθερά και εύκολα το πρέσινγκ των Κυπρίων. Η μπάλα έμενε σταθερά σε «ερυθρόλευκα» πόδια σε ποσοστό άνω του 60%, με την ομάδα του Μπεργκ να δείχνει ότι δεν μπορεί να υποστηρίξει το συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού, δηλαδή την πίεση και την επίθεση, αφού είναι μια ομάδα που έχει συνηθίσει να κάνει το ακριβώς αντίθετο, να αμύνεται, να περιμένει και να «κλέβει» τα αποτελέσματα.

Σε γενικές γραμμές, από τη μέση και πίσω ο Ολυμπιακός εύκολα ή δύσκολα καθάριζε όλους τους κινδύνους πριν καν αυτοί... πλησιάσουν τον Ζοζέ Σα, ενώ και το τέμπο γενικά παρέμενε αργό, με τους πιο έμπειρους νταμπλούχους Ελλάδας να παγώνουν το ματς σε κάθε ευκαιρία. Κάπως έτσι κύλησε όλο το 90λεπτο, κατά το οποίο η Ομόνοια δεν είχε καν κλασική ευκαιρία για γκολ ενώ αντίθετα οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το 0-1 σε 4-5 τουλάχιστον ξεκάθαρες περιπτώσεις. Έτσι, μετά το 2-0 του Καραϊσκάκη και το 0-0 του ΓΣΠ, ο Ολυμπιακός έγινε μόλις η 7η ομάδα στην ιστορία του Champions League με τουλάχιστον 20 συμμετοχές σε ομίλους!

• 21

Τρεις αλλαγές είχε το αρχικό σχήμα της Ομόνοιας σε σχέση με τον αγώνα του Φαλήρου αφού Σενέ, Γκόμεθ και Τιάγκο δεν είναι στη διάθεση του Χένινγκ Μπεργκ. Αντίθετα, Τζιόνης, Κούσουλος και Ντουρίς ξεκίνησαν βασικοί στο 4-3-3 του Νορβηγού. Ό,τι είχε σχεδιάσει αυτός, μάλλον δεν απέδωσε αφού η ομάδα του έδειξε διάθεση να επιτεθεί, αλλά φάνηκε ξεκάθαρα και το ότι δεν ήξερε πώς να το κάνει αποτελεσματικά.

• 97

Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε τον Ολυμπιακό επίσης με τρεις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς, με τους Φορτούνη, Μασούρα και Χασάν να μένουν εκτός και Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί να βρίσκονται στο αρχικό σχήμα. Ο Πορτογάλος επανέφερε επίσης το 4-3-3, θέλοντας να κοντρολάρει περισσότερο τον ρυθμό και τον χώρο του κέντρου με τον έξτρα χαφ. Η τακτική του απέδωσε άψογα στο ανασταλτικό κομμάτι, ως συνήθως, ενώ και στην επίθεση έφτιαξε αρκετές φάσεις για γκολ, έστω και αν αυτό δεν ήταν... αναγκαίο για την πρόκριση.

65'

Ο Φαμπιάνο πραγματοποιεί μια από τις αρκετές εντυπωσιακές επεμβάσεις του -και μάλιστα διπλή- και κρατά το 0-0 δίνοντας στην ομάδα του την ευκαιρία να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο ως το φινάλε του αγώνα.

• 5’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί έσπασε το οφσάιντ και βγήκε μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο, όμως το σουτ του Μαροκινού με το δεξί πήγε πάνω στον γκολκίπερ της Ομόνοιας.

• 8’

Σουτ του Παπουλή αρκετά άουτ, ο Σα δεν ανησυχεί.

• 11’

Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια. Κεφαλιά του Λίφτνερ άουτ, έπειτα από κόρνερ του Τζιόνη.

• 17’

Μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

• 19’

Νέα κλασική ευκαιρία του Ολυμπιακού! Ο Καμαρά κερδίζει τη μπάλα από λάθος του Λανγκ, δίνει στον Ραντζέλοβιτς ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σουτάρει ελάχιστα άουτ!

• 27’

Σουτ του Καμαρά από καλή θέση στην περιοχή, η μπάλα όμως πέρασε αρκετά άουτ.

• 33’

Φάση για την Ομόνοια! Κομβικό κόψιμο του Σεμέδο σε σέντρα του Χούμποτσαν η οποία πέρασε από τον Μπα και έφτασε στον Μποτεάκ που ήταν ολομόναχος.

• 44’

Ατομική προσπάθεια και πλασέ του Χολέμπας από το ύψος της περιοχής, ο Φαμπιάνο πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

• 48’

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, η μπάλα λίγο άουτ.

• 51’

Μακρινό σουτ από τον Κούσουλο, έπεσε και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σα.

• 61’

Πολύ καλό σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, έδιωξε με υπερένταση ο Φαμπιάνο.

• 62’

Σουτ του Χολέμπας, μπλοκάρει σταθερά ο Φαμπιάνο.

• 65’

Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί βρίσκεται μια ανάσα από το 0-1 όμως ο Λανγκ πεσμένος στο έδαφος τον κόβει πολύ δύσκολα ενώ και ο Φαμπιάνο στη συνέχεια πιάνει το σουτ του Ραντζέλοβιτς στην εξέλιξη της φάσης.

• 68’

Απειλεί ξανά ο Ολυμπιακός. Γύρισμα του Ελ Αραμπί που βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά έδιωξε η άμυνα της Ομόνοιας!

• 78’

Ακόμη μια φάση για τους Πειραιώτες. Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, έδιωξε ο Φαμπιάνο και στη συνέχεια αστόχησε ο Μασούρας!

• 80’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στην αντεπίθεση, όμως ο Καμαρά έκανε κακό τελείωμα.

• 82’

Τεράστια επέμβαση του Φαμπιάνο σε σουτ του Μασούρα έπειτα από πάσα του Ελ Αραμπί.

• 87’

Σουτ του Εμβιλά που κοντράρει και ο Φαμπιάνο αποκρούει και πάλι πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

• 91’

Άστοχη κεφαλιά του Μπα από καλή θέση.

• 94’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα ένα μέτρο άουτ.

• 1

Η εξαιρετική αμυντική ικανότητα του Ολυμπιακού που δεν δέχεται γκολ για 5ο συνεχές παιχνίδι μέσα στον Σεπτέμβριο, σε συνδυασμό με την αδυναμία της Ομόνοιας να παίξει ένα αποτελεσματικό επιθετικό παιχνίδι, είναι ουσιαστικά όλη η ιστορία του αγώνα.

• 2

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων, σε σύνολο 180 λεπτών ήταν εμφανής και η εμφάνιση του Φαμπιάνο είναι αυτή που τουλάχιστον έδωσε στην Ομόνοια την ισοπαλία στη ρεβάνς.

• 3

Οι δύο γρήγορες φάσεις του Ολυμπιακού, στο 5' με τον Ελ Αραμπί και έπειτα στο 19' με τον Ραντζέλοβιτς, θα μπορούσαν να είχαν ξεκλειδώσει το ματς, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν.

Κάνει κυριολεκτικά τα πάντα μέσα στο γήπεδο και τα κάνει με υψηλή ποιότητα. Το μόνο που δεν μπορεί να κάνει ο Μαντί Καμαρά είναι να... περπατήσει στο νερό και να σταθεί στον αέρα. Ή μήπως...

40
Φαμπιάνο
Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ της Ομόνοιας είναι ο Νο1 λόγος για τον οποίο η κυπριακή ομάδα δεν έχασε και το δεύτερο ματς της κόντρα στον Ολυμπιακό. Κράτησε το μηδέν σε 4-5 περιπτώσεις με εντυπωσιακές επεμβάσεις και έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να πάει τουλάχιστον με το κεφάλι ψηλά στους ομίλους του Europa League.

18
Μίχαλ Ντουρίς
Τον τίτλο θα μπορούσε να έχει οποιοσδήποτε παίκτης της Ομόνοιας από τη μέση και μπροστά, ωστόσο ο Σλοβάκος ήταν κυρίως αυτός που έλαμψε δια της απουσίας του από την ούτως ή άλλως προβληματική επιθετική λειτουργία των Κυπρίων.

4
Μαντί Καμαρά
«Μια ομάδα μόνος του», «παίκτης-ορχήστρα» και οποιοδήποτε άλλο δημοσιογραφικό κλισέ, βρίσκει σταθερά εφαρμογή στο παιχνίδι του νεαρού χαφ από τη Γουϊνέα. Μπορεί να μην δημιούργησε ή να σκόραρε σε αυτό το παιχνίδι, όμως και πάλι ήταν παντού, κάνοντας αυτά που πρέπει απολύτως αποτελεσματικά ώστε η ομάδα του να κερδίσει με άνεση τη μάχη της μεσαίας γραμμής.

Υποδειγματική διαιτησία από τον Ισπανό Λαόθ, ο οποίος άφησε το παιχνίδι να παιχτεί, δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά διάθεση να κάνει μόνο τα απολύτως απαραίτητα σφυρίγματα. «Κράτησε» και τον πειθαρχικό έλεγχο με σωστές κάρτες, κυρίως προς το φινάλε του αγώνα. Σωστή φάνηκε να είναι και η απόφασή του να μην υποδείξει πέναλτι σε μια πτώση του Ελ Αραμπί στο 6ο λεπτό.