Η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου είναι το γκολ. Όχι η πρωτοβουλία των κινήσεων στο χορτάρι, ούτε οι χαμένες ευκαιρίες. Η Λαμία είχε και τα δύο αυτά στοιχεία στο χθεσινό παιχνίδι με τον ΟΦΗ, όχι όμως και την αποτελεσματικότητα που έπρεπε στην τελική προσπάθεια ούτως ώστε να…συνδεθεί με τα δίχτυα και στο τέλος το πλήρωσε.

Η αρχή του κακού για τους Φθιώτες σημειώθηκε με ένα απίστευτο γκολ του Βύντρα στο 35΄με τον ΟΦΗ να παίρνει το «δώρο» και το προβάδισμα στο σκορ παρότι μέχρι εκείνη την ώρα ήταν εντελώς ακίνδυνος επιθετικά.

Στην επανάληψη η Λαμία πίεσε και φόρτσαρε για την ισοφάριση είχε τις στιγμές της, αλλά από ουσία μηδέν. Συν τω χρόνω ήρθε και το δεύτερο γκολ με τον Σαρδινέρο στο 72΄που επί της ουσίας «κλείδωσε» τη νίκη του ΟΦΗ και το πρώτο «τρίποντο» της ομάδας του Γιώργου Σίμου στο πρωτάθλημα με τη Λαμία να μειώνει στο σκορ με εύστοχο πέναλτι του Ρόμανιτς στο 95΄ και τον Κωστίκα να χάνει καλή ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσει.

Οι διατάξεις των ομάδων

Ο τεχνικός της Λαμίας, Γιώργος Πετράκης παρέταξε τους γηπεδούχους με διάταξη 4-4-2. Ο Επασί κάτω από τα δοκάρια, οι Αντέτζο, Βύντρα στο κέντρο της άμυνας, δεξιά ο Σκόνρας, αριστερά ο Σαραμαντάς, οι Νιάσε – Μπεχεράνο στο άξονα της μεσαίας γραμμής, οι Βιγιάλμπα – Βασιλόγιαννης στα «φτερά» και οι Καραμάνος, Ρόμανιτς δίδυμο στην επίθεση.

Στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Σίμος κατέβασε τον ΟΦΗ με διάταξη 3-4-3. Τερματοφύλακας ο Σωτηρίου, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης τα στόπερ, ο Ουές δεξιό μπακ – χαφ, ο Κοροβέσης αριστερά στην άμυνα, οι Στάικος - Σακόρ στο χώρο του κέντρου και οι Ναμπί, Νέιρα και Γκαργκαλατζίδης στην επίθεση.

Υπεροχή η Λαμία

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν με το «καλησπέρα» την πρωτοβουλία των κινήσεων κι έβγαλαν ένταση στο παιχνίδι τους, με στόχο να φτάσουν πρώτοι στο γκολ και να πάρουν το…τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους.

Με κινητήριους μοχλούς τους Ρόμανιτς και Βασιλόγιαννη, επιχείρησαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή της κρητικής ομάδας που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο κι αντιμετώπισε προβλήματα στην επιθετική ανάπτυξη από την πίεση που δεχόταν ψηλά από τους Φθιώτες.

Μέχρι το 20΄το ματς δεν είχε «καθαρή» ευκαιρία για γκολ.

Μετά το 20λεπτο οι παίκτες της Λαμίας είχαν δύο καλές στιγμές με τους Καραμάνο (21΄) και Ρόμανιτς (22΄), χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα.

Απίστευτη γκάφα (αυτογκόλ) του Βύντρα

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ, κυριολεκτικά απ΄το…πουθενά και απέκτησε το προβάδισμα στο σκορ.

Το τέρμα της κρητικής ομάδας υπήρξε «χορηγία» του Λουκά Βύντρα.

Μπορεί ο 39χρονος  στόπερ της Λαμίας να΄χει φάει με το…κουτάλι τα γήπεδα και να διαθέτει μεγάλη εμπειρία και πολλές διεθνείς παραστάσεις, ωστόσο υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος που έκανε «δώρο» το αυτο(γκολ) στον ΟΦΗ στο 35΄.

Έπειτα από ατομική προσπάθεια του Νέιρα, ο έμπειρος αμυντικός που έλεγχε το χώρο είδε την μπάλα να χτυπάει στο πόδι του να αλλάζει πορεία να αφήνει «άγαλμα» τον τερματοφύλακα Επασί και να καταλήγει στα δίχτυα της Λαμίας (0-1).

Η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Βύντρα, τον «πρόδωσε» κι έβαλε αναπάντεχα μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ.

Μετά το αυτογκόλ του Βύντρα οι γηπεδούχοι έδειχναν σαφώς επηρεασμένοι, με τους Κρητικούς να ελέγχουν το ματς και να πηγαίνουν με το υπέρ τους 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Πίεση και ευκαιρίες για τη Λαμία

Η Λαμία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς στο β΄ημίχρονο και έκλεισε τον ΟΦΗ στα καρέ του αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης.

Η είσοδος του Χατζηστραβού αντί του Καραμάνου, τόνωσε την επιθετική γραμμή των γηπεδούχων.

Ο Χατζηστραβός (50΄) και οι Βιγιάμπα (55΄) είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και κυρίως ο δεύτερος που σε κενή εστία έκανε το «τσαφ».

«Μπαλoθιά» ο Σαρδινέρο

Στην πρώτη του καλή στιγμή στο β΄ημίχρονο ο ΟΦΗ συνδέθηκε με τα δίχτυα στο 72΄ και επί της ουσίας…καθάρισε με την υπόθεση της νίκης. Ο Κοροβέσης έκανε την σέντρα και ο Σαρδινέρο (είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 60΄) με κεφαλιά σημάδεψε το πλεχτό (0-2).

Πέναλτι μέσω VAR για τη Λαμία

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η Λαμία  κέρδισε πέναλτι στο 89΄έπειτα από ανατροπή του Ρόμανιτς από τον Σελίμοβιτς. Ο Ρόμανιτς το εκτέλεσε εύστοχα, μείωσε το σκορ (2-1) και άγχωσε τους Κρητικούς που είδαν τον Κωστίκα για τους γηπεδούχους να αστοχεί από θέση βολής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δύσκολη φάση η ανατροπή του Ρόμανιτς από τον Σελίμοβιτς στο 89΄, με τον ρέφερι Βρέσκα να συμβουλεύεται το VAR και να δείχνει μετά από πέντε λεπτά (!) την άσπρη βούλα. Έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σκόνδρα, Νέιρα, Μπεχαράνο.

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας (66΄Προβυδάκης), Μπεχαράνο, Νιασέ (76΄Παλαβαντισβίλι) Βιγιάλμπα (64΄Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης (76΄Κωστίκα), Καραμάνος (46΄Χατζηστραβός).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Σακόρ (63΄Σακόρ), Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (99΄Βούρος), Διαμαντής (61΄Σολίς), Γιαννούλης, Γκαργκατζαλίδης (77΄Γρίβας), Στάικος (60΄Σαρδινέρο), Κοροβέσης.