• 15' Χνιντ
  • 20' Σβάρνας
  • 38' Ολιβέιρα
  • 40' Λιβάγια

Με τον Μάνταλο να μπαίνει «δαιμονισμένος» στο δεύτερο ημίχρονο, να φτιάχνει το πρώτο γκολ για τον Μάρκο Λιβάγια και να πετυχαίνει το δεύτερο με εκπληκτική ενέργεια ο ίδιος, η ΑΕΚ έκανε νικηφόρα - ουσιαστικά- πρειμέρα στο πρωτάθλημα, με το 0-2 απέναντι στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Κι αν ο Μάνταλος και ο Λιβάγια καθάρισαν μπροστά, ίσως ο πιο καθοριστικός παίκτης για την Ένωση ήταν ο Τσιντώντας, με την απόκρουση του πέναλτι του Ματσόλα, λίγο μετά από το 0-1 για την ομάδα του. Έπιασε πέναλτι και στον τελικό πριν μια βδομάδα, το κάνει και απόψε και στην ουσία αυτός είναι που κατοχυρώνει το «τρίποντο» για την ομάδα του.

Ένα ημιχρόνο πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων ο Μάσιμο Καρέρα με την τακτική επιλογή στο πρώτο ημίχρονο. Το σχήμα με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς, δεν είχε μέσα στο γήπεδο ούτε αρχή ούτε τέλος και φάνηκε απόλυτα αδούλευτο. Διευκολύνθηκε απίστευτα η αντίστοιχη διάταξη του Μάκη Χάβου για να κλειδώσει το επιθετικό παιχνίδι της Ένωσης, που δεν κατάφερε στην ουσία να δημιουργήσει ούτε φάση.

Ο Μάνταλος που είχε μείνει στον πάγκο, μπήκε αμέσως μετά την ανάπαυλα και όλα άλλαξαν. Μαζί και με την τακτική του Μάσιμο Καρέρα, που πήγε στο πιο δουλεμένο 4-3-3. Με πρωταγωνιστή τον αρχηγό της, η ΑΕΚ πέτυχε δύο γκολ, έφτιαξε κι έχασε ευκαιρίες και πήγε να πάθει την ζημιά, από την συνηθισμένη αδυναμία της να αντιδράσει ψύχραιμα στην πρώτη προσπάθεια για πίεση από τον αντίπαλο.

• 11

Το 3-5-2 του Μάκη Χάβου είχε πιο συγκεκριμένα ζητούμενα από το αντίστοιχο του αντιπάλου του και φάνηκε καλύτερα δουλεμένο σε αυτά. Δεν βρήκε όμως κανέναν τρόπο αντίδρασης στην ξαφνική αλλαγή των δεδομένων με τον Μάνταλο και το 4-3-3 της ΑΕΚ. Οι αλλαγές που έκανε μετά το 0-2, πήγαν να τον δικαιώσουν στο διάστημα που ήρθε και το πέναλτι, αλλά ο Τσιντώτας ήταν το ανυπέρβλητο εμπόδιο.

• 18

Αν και το διατηρεί ...στην φαρέτρα και το χρησιμοποιεί συχνά, το 3-5-2 στην πραγματικότητα ποτέ δεν έχει βγει στον Καρέρα. Είτε του λείπουν τα εργαλεία για να λειτουργήσει αποτελεσματικά, είτε δεν το δουλεύει ο ίδιος καλά. Ό,τι και να συμβαίνει η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν από τις χειρότερες επί Καρέρα κι ευτυχώς για την ομάδα του που κατάλαβε πως δεν μπορούσε να δώσει άλλο χρόνο σε αυτό. Στα συν μόνο η σκέψη για τον Βασιλαντωνόπουλο, που σε αυτά που ήθελε ο Ιταλός, λειτούργησε.

68

Μια εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Πέτρου Μάνταλου και μια αντίστοιχα άψογη κεφαλιά του Μάρκο Λιβάγια υπό πίεση από το ύψος της μικρής περιοχής, έκανε ουσιαστικά όλη τη διαφορά στο ματς, ανοίγοντας το δρόμο για την πρώτη νίκη της Ένωσης στο πρωτάθλημα!

• 13’

Ο Ανσαριφάρντ έβαλε ωραία το σώμα του και φάνηκε να βρίσκεται σε θέση βολής από μέσα δεξιά και κοντά στην εστία του Κνετ, αλλά ο Καρασαλίδης τελευταία στιγμή βρήκε μπάλα και την έστειλε κόρνερ.

• 34΄’

Σουτ του Μάζουρεκ λίγο έξω από την περιοχή, μάλλον περισσότερο πλασέ με δεξί εσωτερικό, ο Τσιντώτας δεν είχε πάρει και την καλύτερη θέση, αλλά η μπάλα πήρε περισσότερο ύψος απ΄όσο θα ήθελε ο Αργεντινός και πέρασε αρκετά πάνω από το δοκάρι.

• 47’

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έβγαλε εκπληκτική πάσα με τακουνάκι στον Ανσαριφάρντ, αυτός άδειασε τον Καρασαλίδη, αλλά το κοντινό πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Κνετ είδε την μπάλα να έρχεται στα χέρια του πιο εύκολα απ΄ότι περίμενε.

• 48’

Κατάχρηση ντρίμπλας από τον Λιβάγια, που απέφυγε δύο παίκτες, έφτασε σε θέση βολής στο ύψος του πέναλτι, αλλά πήγε να περάσει και τρίτο, δίνοντας την ευκαιρία στον Καρασαλίδη να κάνει την κρίσιμη επέμβαση.

• 54’

Νέα ατομική προσπάθεια του Μάνταλου, έβγαλε την τελική για τον Ανσαριφάρντ που ακολουθούσε, αλλά την τελευταία στιγμή τον έκοψε μέσα στην περιοχή ο Καρασαλίδης

• 63’

Με πολύ καλές προϋποθέσεις η κεφαλιά του Ολιβέιρα από την σέντρα του Λιβάγια, αλλά ο Πορτογάλος τελείωσε άσχημα την φάση, στέλνοντας την μπάλα χωρίς δύναμη, σκαστή, στα χέρια του Κνετ.

• 64’

Συρτό με του αριστερό του Ολιβέιρα, από διαγώνια θέση αριστερά, βρήκε τον Κνετ σε καλή θέση, να αποκρούει με αστάθεια, αλλά ο Μάνταλος να μη προλαβαίνει την επιστροφή της μπάλας.

• 68’

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΚΑΙ 0-1! Ακόμη ένα κόρνερ για την ΑΕΚ, από τα δεξιά, εκτέλεση από τον Μάνταλο στο πρώτο δοκάρι και ο Μάρκο Λιβάγια κερδίζει στον αέρα τρεις αντιπάλους, για να πιάσει την καρφωτή κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κνετ, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

• 73’

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ. Ο Ντίας έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, αφού τον έχασε ο Παουλίνιο, ο Τσιγκρίνσκι τον ανέτρεψε ;με προβολή από πίσω και ο Ζαχαριάδης έδειξε την άσπρη βούλα.

• 74’

Ο Τσιντώτας αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι του Ματσόλα! Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ δεν βιάστηκε να πέσει, παρακολούθησε την κίνηση του Ματσόλα προς την μπάλα, αυτή ήρθε σχετικά κοντά του και πέφτοντας αριστερά απόκρουσε, με τον Σιμόες στην συνέχεια να τον βοηθάει να μπλοκάρει την μπάλα.

• 84’

Από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, ο Μάνταλος με το γύρισμα από δεξιά, δεν μπορεί να βρει τον Ολιβέιρα που είχε βγει μόνος του μπροστά στην εστία του Κνετ και η μπάλα περνάει παράλληλα από την σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία. Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ

• 87’

0-2 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Καρασαλίδης δίνει στοπ στο κοντινό σουτ του Ολιβέιρα από αριστερά, μάλλον χρησιμοποιώντας το αριστερό χέρι, στην επιστροφή της μπάλας ο Μάνταλος, εκπληκτική προσποίηση απελευθερώνεται στο ύψος του πέναλτι και με το δεξί κάνει ιδανικό πλασέ στην αριστερή γωνία του Κνετ.

• 1

Ο τρόπος που μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο αιφνιδίασε τον αντίπαλο της. Αν και ο Χάβος έδειξε από την ώρα που είδε τον Μάνταλο να ψάχνει την σωστή οδηγία, δεν την βρήκε ποτέ και για 25 λεπτά περίπου, το γήπεδο ...κατηφόρισε προς την εστία του Κνετ. Εκεί διαμορφώθηκε και η εξέλιξη του ματς, αν εξαιρέσει κανείς την φάση του πέναλτι.

• 2

Η ΑΕΚ θα είχε αντιμετωπίσει περισσότερα προβλήματα, αν τουλάχιστον στον Καρέρα δεν έβγαινε έστω η επιλογή του Βασιλαντωνόπουλου στο κέντρο. Μπορεί παραγωγικά να μην έβγαινε τίποτα ουσιαστικό, αλλά η ένταση και τα τρεξίματα του Έλληνα ποδοσφαιριστή, μαζί με την μαχητικότητα του Σιμόες δεν άφησαν τον Παναιτωλικό να σκεφθεί πως θα μπορούσε να κερδίσει παραπάνω μέτρα στο γήπεδο.

• 3

Δεν θα πρέπει να περάσει απαρατήρητο στην ΑΕΚ, πως μετά το 0-1 και στην πρώτη υποψία προσπάθειας πίεσης από τον Παναιτωλικό, η έλλειψη ψυχραιμίας ήταν χαρακτηριστική. Αν η ΑΕΚ είχε πάθει την ζημιά στο Αγρίνιο, σε αυτό ακριβώς θα οφειλόταν. Τώρα την γλίτωσε ο Τσιντώτας, αλλά την έχει πατήσει πολλές φορές στο παρελθόν έτσι και θα την πατήσει ξανά. Αναζητείται περισσότερη προσωπικότητα και αυτοπεποίθηση στην άμυνα.

Η εποχή του κορωνοϊού στον πλανήτη, επιτάσσει νέα... ήθη και έθιμα και στην θέαση των αγώνων. Οι εξέδρες παραμένουν προς το παρόν άδειες, ωστόσο οι ταράτσες, οι σκάλες, οι σκεπές και οι λοιποί κατάλληλοι εξωτερικοί χώροι φιλοξενούν σταθερά τους ρομαντικούς του σπορ!

20
Πέτρος Μάνταλος
Μπήκε σαν αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου μέρους και έδειξε γιατί δεν πρέπει να... κουνιέται από την ενδεκάδα της Ένωσης. Άλλαξε όλη την εικόνα της ομάδας του, την έκανε πιο επιθετική, έβγαλε μπαλιές που δημιούργησαν φάσεις, συνδυάστηκε άψογα με τον Καρίμ, κέρδισε το κόρνερ που εκτέλεσε ο ίδιος και «έφτιαξε» το 0-1, ενώ στο φινάλε πέτυχε και ένα όμορφο γκολ για το 0-2. Όχι κι άσχημα για 45 λεπτά συμμετοχής!

9
Νίκολας Ματσόλα
Ο σέντερ φορ του Παναιτωλικού είναι ο μοιραίος του αγώνα για τον Παναιτωλικό και δικαιολογημένα παίρνει τον τίτλο του αδύναμου κρίκου. Φάνηκε ελάχιστα όσο αγωνίστηκε, είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από τη λευκή βούλα, όμως εκτέλεσε ένα πολύ κακό πέναλτι...

1
Παναγιώτης Τσιντώτας
Δεν είχε πολλή δουλειά σε αυτό το ματς κόντρα στον Παναιτωλικό, ωστόσο είναι ο αφανής ήρωας του αγώνα γιατί ακριβώς στη μία φάση που χρειάστηκε να επέμβει, έκανε τη δουλειά του και με το παραπάνω. Έπιασε ένα ακόμη πέναλτι με το σκορ στο 0-1 και έδωσε στην ΑΕΚ την ευκαιρία να κρατήσει το υπέρ της σκορ για να φτάσει στο πρώτο «τρίποντο» της σεζόν.

Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να κρατήσει τον έλεγχο του ματς με γρήγορες κάρτες, αφού το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό από το ξεκίνημα. Στο 6' ο Παναιτωλικός ζήτησε ένα χέρι του Ολιβέιρα στην περιοχή, όμως ο ρέφερι δεν εξέτασε καν τη φάση στο VAR, δείχνοντας αμέσως «παίζετε». Σωστά δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη στον Χνιντ σε μια φάση που τη ζήτησαν οι γηπεδούχοι, όπως σωστό ήταν και το πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ του Παναιτωλικού.

Ανακοίνωσε το... happy end ΠΑΟΚ-Βιεϊρίνια ο Γ.Σαββίδης!