Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ με πρωταγωνιστή τον Φαμπιάνο που απέκρουσε δύο πέναλτι θα βρεθεί στο δρόμο του Ολυμπιακού καθώς απέκλεισε τον Ερυρθό Αστέρα στο ΓΣΠ.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Λούφτνερ στο 31ο λεπτό αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Ίβανιτς (45'). Η κυπριακή ομάδα στο δεύτερο μέρος είχε ευκαιρίες να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο έπεσε πάνω στον Μπόργιαν και έτσι η αναμέτρηση πήγε στα πέναλτι.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, με πρωταγωνιστή τον έμπειρο τερματοφύλακά τους Φαμπιάνο που έπιασε δύο πέναλτι πανηγύρισαν την πρόκριση με 4-2 και θα βρουν στα play off της κορυφαίας διοργάνωσης τον Ολυμπιακό.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λανγκ, Χούμποτσαν (90'+3' Κούσουλος), Λούφτνερ, Λέγιακς, Παπουλής (98' Λοΐζου), Γκόμες, Φερέιρα Ντος Σάντος (118' Ασάντε), Μπουεάκ, Κακουλής (65' Σενέ).

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Μπόρχαν, Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγενεκ, Ρόντιτς (106' Γκάιτς), Κάνγκα, Σανόγκο Τζούνιορ, Ίβανιτς (81' Γιόβαντσιτς), Μπεν, Κάταϊ (101' Γκάβριτς), Βουκάνοβιτς (89' Φαλτσινέλι).

Σπουδαία πρόκριση για Ομόνοια: «Ξέρανε» τον Ερυθρό Αστέρα και τώρα... Ολυμπιακός!