• 85΄ Κώτσιρας
  • 27΄ Σάντσες
  • 42΄ Καρλίτος
  • 76΄ Μακέντα

Αστεράκια είδε ο Παναθηναϊκός με το… καλημέρα του πρωταθλήματος, καθώς γνώρισε την ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη με 1-0 χάρη σε γκολ του Ριέρα στο 73’.

Οι πράσινοι είχαν άθλια εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά την αποχώρηση του Κοιυρμπέλη «κόπηκαν στα δύο» με συνέπεια οι Αρκάδες να κάνουν ό,τι θέλουν στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο.

Ενα μισάωρο στο πρώτο ημίχρονο (από το 15’ και μετά) με τον Καρλίτος να οργιάζει στο συγκεκριμένο διάστημα, δεν ήταν αρκετό για το τριφύλλι που έκανε τραγικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς και πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να δημιουργήσει δύο υποσχόμενες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Στο 3’ με τον Αλί Μπαμπά όπου ο Βέλεθ έσωσε με κεφαλιά πάνω στη γραμμή και στο 9’ με το σουτ του Ρεγκίς που έδιωξε εντυπωσιακά ο Διούδης.

Μετά το πρώτο 15λεπτο (πρώτο σουτ του Παναθηναϊκού με τον Καρλίτος έξω από την περιοχή) οι πράσινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και κυριάρχησαν στο γήπεδο με μπροστάρη τον Ισπανό επιθετικό που «οργίαζε».

Στο 26’ η μπάλα τράνταξε το κάθετο δοκάρι στην εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, το πλασέ του οποίου έσωσε στη γραμμή ο Πασαλίδης στο 29’ αφού προηγουμένως ο Ισπανός είχε βγάλει έξοχη σέντρα στον Σαβιέρ την κεφαλιά του οποίου έδιωξε ο Παπαδόπουλος.

Νωρίτερα (22’) ο Παναθηναϊκός είχε προειδοποιήσει από στατική φάση, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει στη γραμμή της εστίας του από καραμπόλα διαρκείας.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν αρκετά καλή όταν είχε τη μπάλα στην κατοχή του (φάση ανάπτυξης) και όταν πρέσαρε ψηλά, όχι όμως και στη φάση άμυνας πίσω από τη μπάλα και στις επιστροφές (αμυντικό τρανζίσιον).

Συνολικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τριφύλλι να είναι ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια (επτά έναντι τριών οι τελικές, 53%-47% η κατοχή υπέρ του Παναθηναϊκού) και τον Καρλίτος να δεσπόζει στο γήπεδο, έχοντας τις πέντε από τις επτά τελικές στο ενεργητικό του!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καρλίτος στο 48’ φάνηκε να ανατρέπεται από τον Κώτσιρα αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος περίμενε το VAR και διέταξε να συνεχιστεί το ματς.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν να βρει χώρους και ο Αστέρας Τρίπολης «χτύπησε» στο τρανζίσιον με τον Τιλίκα να βγάζει έξοχη πάσα στον Ριέρα που απέφυγε τον Πούγγουρα και πλάσαρε στα δίχτυα στο 73’ (1-0).

Οι γηπεδούχοι μάλιστα λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους αλλά η βολίδα του Τιλίκα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Διούδη.

Ο Καρλίτος εγκλωβίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η αποχώρηση του Κουρμπέλη έκοψε την ομάδα στα δύο, με τους πράσινους να μην έχουν ούτε μία τελική στο δεύτερο μισό του ματς, γνωρίζοντας την ήττα στην πρεμιέρα.

• 9

Μίλαν Ράσταβατς Ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 που σε φάση άμυνας γινόταν 4-4-2. Εδωσε έμφαση στο επιθετικό τρανζίσιον και στην ανάπτυξη από τη δεξιά του πλευρά όπου διέκρινε ότι ο Παναθηναϊκός έχει κενά. Η είσοδος στο ματς του Τιλίκα αποδείχθηκε καθοριστική για την ομάδα και γενικώς οι παρεμβάσεις του από τον πάγκο ήταν καίριες.

• 7

Ντάνι Πογιάτος Ο Ισπανός προπονητής του Παναθηναϊκού επέλεξε το 4-3-3 ως σχηματισμό της ομάδας, που σε φάση ανάπτυξης γινόταν 3-4-3 με τον Κουρμπέλη να πλαισιώνει τους Πούγγουρα και Βέλεθ. Εκανε την έκπληξη με τον Σερπέζη στην ενδεκάδα και επέλεξε τον Μαυρομμάτη σε θέση αριστερού μπακ. Η αντικατάσταση του Κοιυρμπέλη και η επιλογή του Αγιούμπ στη θέση «6» αποδείχθηκε λανθασμένη.

73'

Το γκολ που έκρινε το ματς από τον Ριέρα ήταν σπάνιας ομορφιάς. Τόσο στη δημιουργία, από την έξοχη κάθετη πάσα του Τιλίκα προς τον Ισπανό μεσοεπιθετικό, όσο και ως προς την ενέργεια και το φανταστικό τελείωμα του τελευταίου.

• 3’

Ωραία ενέργεια του Ρεγκίς από δεξιά και πάσα στον αφύλαχτο Αλί Μπαμπά που βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη και πλασάρει. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού βρίσκει τη μπάλα με τα πόδια και ο Βέλεθ σώζει με κεφαλιά πάνω στη γραμμή.

• 9’

Εξοχη ντρίμπλα του Ρεγκίς στον Πούγγουρα και ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, ο Διούδης αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 22’

Εκτέλεση φάουλ του Αγιούμπ, η μπάλα κοντράρει σε Σουάρεθ και Μακέντα, ο Βέλεθ δεν μπορεί να τη βρει όπως θα ήθελε και ο Παπαδόπουλος διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

• 26’

Εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, η μπάλα τραντάζει το κάθετο δοκάρι και μετά βρίσκει στο χέρι του Παπαδόπουλου.

• 29’

Εντυπωσιακή ενέργεια και σέντρα του Καρλίτος από αριστερά, ο Σαβιέρ πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ο Παπαδόπουλος αποκρούει εντυπωσιακά, η μπάλα στρώνεται στον Καρλίτος που σουτάρει αλλά ο Πασαλίδης απομακρύνει προ της γραμμής.

• 54’

Εξοχη πάσα του Μουνάφο στον Ρεγκίς που σουτάρει από πλάγια δεξιά και στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 73’

ΓΚΟΛ! Ο Τιλίκα βγάζει έξοχη πάσα στον Ριέρα που περνάει τον Πούγγουρα και πλασάρει ιδανικά ανοίγοντας το σκορ (1-0).

• 84’

Δυνατό σουτ του Τιλίκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα τραντάζει το κάθετο δοκάρι του Διούδη.

• 1

Οι κακές μεταβάσεις του Παναθηναϊκού από την επίθεση στην άμυνα (αμυντικό τρανζίσιον) και το πολύ καλό διάβασμα του Αστέρα Τρίπολης πάνω στις αδυναμίες των πράσινων.

• 2

Η αποχώρηση του Κουρμπέλη από τον αγωνιστικό χώρο που έκοψε το τριφύλλι στη μέση και άλλαξε άρδην τις ισορροπίες, με τους Αρκάδες να βρίσκουν πολύ εύκολα χώρο δράσης στις αντεπιθέσεις.

• 3

Η είσοδος στο ματς του Τιλίκα από τον Ράσταβατς που αναστάτωσε τα μετόπισθεν των πράσινων, έχοντας στο ενεργητικό του την ασίστ στον Ριέρα και μία βολίδα στο δοκάρι.

Αλλιώς περίμεναν την πρεμιέρα τους στο φετινό πρωτάθλημα οι παίκτες του Παναθηναϊκού και αλλιώς τη βίωσαν. Η εικόνα απογοήτευσης στο φινάλε του ματς στην Τρίπολη τα λέει όλα.

23
Αντριάν Ριέρα
Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που καθόρισε το νικητή απόψε στην Τρίπολη, μια και το υπέροχο γκολ που σημείωσε έδωσε στην ομάδα του το πολύτιμο τρίποντο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

8
Γιασίν Αγιούμπ
Περίμενε πολλά περισσότερα από τον Μαροκινό μέσο ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν πήρε απολύτως τίποτα. Η δε μετατόπισή του στον κεντρικό άξονα μετά την αποχώρηση του Κουρμπέλη τον εξέθεσε ανασταλτικά.

10
Καρλίτος
Τα έκανε όλα για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ, έκανε τις πέντε από τις επτά τελικές των πράσινων κι όταν εγκλωβίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο παρέσυρε μαζί του και την υπόλοιπη ομάδα του τριφυλλιού.

Μία ήταν η δύσκολη φάση που έτυχε στον διαιτητή Σιδηρόπουλο, η ανατροπή του Καρλίτος από τον Κώτσιρα στο 48'. Ο διεθνής διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και κατόπιν διέταξε τη συνέχεια του ματς, σε μία φάση που είδαμε μόνο ένα ριπλέι στο οποίο φάνηκε να υπάρχει αντικανονικό μαρκάρισμα.