• 63' Ελ Καντουρί
  • 69' Δημήτρης Πέλκας
  • 37' Λαρίν
  • 11' Ν' Σακαλά

Μυθική βραδιά. Βγαλμένη από τα πιο... τρελά ασπρόμαυρα όνειρα ενός πιτσιρικά 18 ετών, έξι μηνών και 26 ημερών που πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε πιο κοντά στ΄αστέρια. Με δύο γκολ και μία ασίστ, ο ΠΑΟΚ μπορεί να φωνάζει περήφανα πως το μέλλον ανήκει στα παιδιά. Στα δικά του παιδιά. Εκείνα που δεν φοβήθηκαν να βγουν μπροστά στο πιο... do or die παιχνίδι των τελευταίων ετών.

Η Μπεσίκτας φάνταζε με «γρίφο». Το καλοκαίρι που μας πέρασε βρέθηκε σε μια δύσκολη καμπή της ιστορίας της, με απώλειες και μεταγραφές στο παρά πέντε, με το πόδι στο... γκάζι, έχοντας κυκλώσει το βράδυ της 25ης Αυγούστου για πολλούς λόγους. Πιεσμένη - από την πλευρά της - οικονομικά και αγωνιστικά. Ο ΠΑΟΚ γνώριζε καλά -όμως- πως είχε απέναντί του μία από τις παραδοσιακές δυνάμεις της Τουρκίας, ικανή να τον «πληγώσει» ανεπανόρθωτα!

Σοβαρός και απόλυτα προσηλωμένος στο πλάνο του, με τρομερή πίεση σε όλες τις γραμμές του, παρέδωσε σεμινάρια σε ένα εκπληκτικό ημίωρο με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζόλη. Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, το επίσημο ντεμπούτο του Σβαμπ συνδυάστηκε με μια υπέροχη πάσα στο κενό χώρο που αξιοποίησε εξαιρετικά ο Γιαννούλης και «τελείωσε» υποδειγματικά ο 18χρονος μεσοεπιθετικός.

Και αυτό ήταν μόνο η αρχή! Ψυχωμένος και με ποδοσφαιρικό θράσος, μέσα σε διάστημα μερικών λεπτών, ο Τζόλης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 μετά από... υπερπροσπάθεια του Άκπομ, «πελαγώνοντας» την Μπεσίκτας. Το μενού για τον πιτσιρικά, όμως, είχε και ασίστ. Στο 30΄ με εκπληκτική πάσα, βρήκε τον Πέλκα και ο αρχηγός του Δικεφάλου έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 3-0.

Η Μπεσίκτας έδειξε να βρίσκει σφυγμούς, μείωσε στο 37΄ με τον Λαρίν και αναθάρρησε αγωνιστικά (3-1) δεδομένου πως η αναμέτρηση είχε αρκετό δρόμο μπροστά της. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να βάλει -από το α΄ κιόλας ημίχρονο- τους τίτλους τέλους, ωστόσο, στο 40' ο Άκπομ δεν βρήκε δίχτυα από την άσπρη βούλα, με τον πορτιέρε της Μπεσίκτας να πέφτει σωστά και να κρατάει ζωντανή την ομάδα του.

Ήταν σαφές πως το β΄ημίχρονο θα εξελισσόταν σε... ροντέο. Σε μονό παιχνίδι, ήταν επιβεβλημένο για τη Μπεσίκτας να τα παίξει όλα γι΄όλα, να ρισκάρει, να βγει μπροστά, να ψάξει αποθέματα αντοχών για να μειώσει στο γκολ και να ρίξει το βάρος της πίεσης στους γηπεδούχους. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έπρεπε να διαχειριστεί έξυπνα τις δυνάμεις του και το... μαξιλαράκι ασφαλείας που του έδινε το προβάδισμα των δύο τερμάτων.

Οι «αετοί» της Κωνσταντινούπολης εμφανίστηκαν περισσότερο ορεξάτοι, έκαναν αίσθηση αλλά ο ΠΑΟΚ δεν ήταν διατειθειμένος να «πουλήσει» φθηνά όσα εξαργύρωσε σε ένα εκπληκτικό ημίχρονο που όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό για να του δώσει την πρόκριση και να τον φέρει στην επόμενη φάση. Ένα βήμα πιο κοντά στ΄αστέρια! Παρά τα αφελή λάθη, παρά τα σημάδια κούρασης και το άγχος της πρόκρισης, η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έμεινε όρθια, πανηγυρίζοντας στο φινάλε μια σπουδαία πρόκριση!

• 11

Πλάνο ενδεκάδας από τον Φερέιρα και επιλογές βάσει των όσων δοκίμασε στις προπονήσεις των προηγούμενων ημερών. Τριάδα αμυντικών με φουλ μπακ τους Ροντρίγκο (αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον Λημνιό) - Γιαννούλη και δίδυμο στα χαφ τους Σβαμπ - Καντουρί. Στον Πορτογάλο πιστώνεται αναμφίβολα η χρησιμοποίηση του 18χρονου Τζόλη που πραγματοποίησε ένα ονειρικό ευρωπαϊκό ντεμπούτο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Με τη Μπεσίκτας να τα παίζει όλα γι΄όλα, ο Πορτογάλος θέλησε να «θωρακίσει» τον άξονα με τον Εσίτι αντί του Πέλκα. Επανεμφάνιση στην ενδεκάδα και για Ζαμπά.

• 17

O Σερτζέν Γιαλτσίν παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 τοποθετώντας αναγκαστικά τον Λένς στο δεξί άκρο της άμυνας της Μπεσίκτας, με την απειρία του Ολλανδού μεσοεπιθετικού από την συγκεκριμένη θέση να αποτελεί το αδύναμο σημείο των Τούρκων, δεδομένο ότι και τα τρία γκολ του ΠΑΟΚ προήλθαν από την πλευρά του Λένς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο έμπειρος τεχνικός της Μπεσίκτας προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα με την είσοδο του Οζιακούπ, όμως τα τρία γκολ που δέχθηκε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο βάρυναν τα πόδια των παικτών του.

7'

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ. Μόλις στο 7', μια υπέροχη πάσα του Σβαμπ που αξιοποίησε εξαιρετικά ο Γιαννούλης ήταν αρκετή για να γραφτούν οι τίτλοι μιας μυθικής βραδιάς που είχε το όνομα του Χρήστου Τζόλη.

• 4’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Τζόλη μετά από κόντρες να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή της Μπεσίκτας όμως του σουτ του νεαρού επιθετικού ήταν χλιαρό και κατέληξε στην αγκαλιά του Ντεστάνογλου.

• 7’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Στέφαν Σβαμπ βγάζει υπέροχη πάσα στον κενό χώρο για τον Γιαννούλη, που έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στον επερχόμενο Τζόλη που με ωραίο φαλτσαριστό σουτ ανοίγει νωρίς το σκορ για τον Δικέφαλο

• 23’

Καλή στιγμή για την Μπεσίκτας, με τον Λενς να εκτελεί φάουλ απευθείας και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

• 24’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Χρήστος Τζόλης «χτυπάει» ξανά μετά από γύρισμα του Άκπομ και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα δίνει προβάδισμα δύο γκολ στον Δικέφαλο.

• 30’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Πολύ γρήγορη ανάπτυξη του Δικεφάλου στην αντεπίθεση, ο Τζόλης γίνεται κάτοχος της μπάλας και εκπληκτική πάσα βρίσκει τον Πέλκα που δεν δυσκολεύεται να διαμορφώσει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ!

• 37’

ΓΚΟΛ για την Μπεσίκτας! Σέντρα του Λενς από λάθος του Γιαννούλη και εξαιρετικό τελείωμα του Λαρίν, που μειώνει σε 3-1 για την τουρκική ομάδα.

• 40’

Χαμένο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Ουέλιτον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Άκπομ με τον Ντοβέρι να δείχνει το σημείο του πέναλτι, με τον Άγγλο επιθετικό να αναλαμβάνει την εκτέλεση, όμως ο Ντεστάνογλου έπεσε στην σωστή γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

• 49’

Μεγάλη ευκαιρία για την Μπεσίκτας! Ο Ενκούντου έκανε το πλασέ απέναντι στον Ζίβκοβιτς, αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ

• 56’

Eυκαιρία για την Μπεσίκτας, με τον Οζιακούπ να πιάνει το σουτ στο ύψος της περιοχής του ΠΑΟΚ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ για τους Τούρκους.

• 58’

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Λημνιό να βγαίνει στη πλάτη της άμυνας της Μπεσίκτας, όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Ντεστάνογλου, ενώ στη συνέχεια ο Τζόλης πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

• 67’

67' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σουτ του Τζόλη μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Λημνιού, έπεσε στη γωνία του ο Ερσίν Ντεστάνογλου και απέκρουσε με υπερένταση.

• 83’

Ευκαιρία για την Μπεσίκτας, με τον Ναγίρ να πιάνει το σουτ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως ο Ζίβκοβιτς με σωστή τοποθέτηση μπλόκαρε την μπάλα.

• 1

Από τον Άκπομ στο Σφιντέρσκι και πίσω. Ο ΠΑΟΚ ψαχνόταν, δυσκολευόταν στο γκολ. Ένα δικό του παιδί, από τα «σπλάχνα» της ομάδας, πραγματοποιώντας ονειρικό ευρωπαϊκό ντεμπούτο, του έδειξε το δρόμο. Βραδιά αφιερωμένη στο μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης με απολογισμό δύο τερμάτων και μίας ασίστ, Χρήστο Τζόλη.

• 2

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό ημίωρο και εξασφάλισε την υπεροχή του με τρία γκολ. Από εκεί και πέρα ήταν καθαρά θέμα διαχείρισης. Η Μπεσίκτας αιφνιδιάστηκε, αποδιοργανώθηκε αλλά έδειξε στο β΄πως έχει αποθέματα να κυνηγήσει μέχρι τέλους το ματς, αρκεί να της το επέτρεπε ο ΠΑΟΚ. Και ο Δικέφαλος κάθε άλλο παρά αφελής ήταν...

• 3

Η ενδεκάδα της Μπεσίκτας έμοιαζε με... γρίφο. Χωρίς φιλικά παιχνίδια, με κενά που έπρεπε να καλυφθούν εκ των έσω, η δεξιά πλευρά φάνταζε με πείραμα που απέτυχε και φυσικά εκμεταλλεύτηκε ο Δικέφαλος.

11
Χρήστος Τζόλης
Μαγική βραδιά για το νεαρό μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ που έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην πρόκριση του Δικεφάλου απέναντι στην Μπεσίκτας. Δύο γκολ, μια ασίστ και πολλές ατομικές ενέργειες συνέθεσαν την εκπληκτική παρουσία του Τζόλη στον αγωνιστικό χώρο, που αποτέλεσε μια μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Μπεσίκτας στην καλύτερη εμφάνισή του μέχρι τώρα ως παίκτης της πρώτης ομάδας των «ασπρόμαυρων».

77
Ζερμέν Λένς
Βρέθηκε κατά συνθήκη σε ρόλο δεξιού μπακ και η απειρία του στη θέση φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, με τον Ολλανδό μεσοεπιθετικό να χάνει τον Γιαννούλη στο πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ, αλλά και τον Άκπομ στο δεύτερο, σε μια κακή βραδιά για τον έμπειρο ποδοσφαιριστή της Μπεσίκτας, που θα ήθελε να την ξεχάσει πολύ γρήγορα.

10
Δημήτρης Πέλκας
Ο Δημήτρης Πέλκας επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ και έδωσε την απαραίτητη ένταση που έλειπε από τον Δικέφαλο με τον 27χρονο μεσοεπιθετικό να πραγματοποιεί μια μεστή και ουσιαστική εμφάνιση, «σφραγίζοντας» την καταλυτική του παρουσία με το γκολ που σημείωσε μετά από ασίστ του Χρήστου Τζόλη.

Παρά το γεγονός ότι το β΄ημίχρονο εξελίχθηκε σε... ροντέο, ο Ιταλός και οι βοηθοί του δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα στην Τούμπα, φέρνοντας εις πέρας με επιτυχία την αποστολή τους.

Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες από τον Φερέιρα (vid)