• 08' Τσιγκρίνσκι
  • 43' Ολιβέιρα
  • 94' Βέρντε
  • 59' Παουλίνιο

Η ΑΕΚ είχε την πίεση του αποτελέσματος στο αποψινό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και μετά τον ΟΦΗ και τις δύο σημαντικές νίκες στη Θεσσαλονίκη, πέρασε και από το ΟΑΚΑ με 3-1, κατακτώντας την τέταρτη σερί νίκη της ως φιλοξενούμενη στα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς και στην πρώτη της υποσχόμενη ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από σέντρα του Μάνταλου και κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι στο 8’ (0-1).

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει με πανομοιότυπο τρόπος, έχοντας ως πρωταγωνιστές τον Μπουζούκη που έδωσε την ασίστ και τον Κουρμπέλη που σκόραρε με εντυπωσιακή κεφαλιά στο 16’ φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Εκτοτε οι δύο ομάδες ήταν επικίνδυνες στο επιθετικό και ευάλωτες στο αμυντικό τους τρίτο, με συνέπεια να γίνονται φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, κυρίως ως απόρροια ατομικών λαθών.

Το τριφύλλι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ με το τετ α τετ του Καμπετσή στο 31’ που έσωσε ο Μπάρκας. Αντιθέτως, ο Ολιβέιρα δεν αστόχησε στο 43’ αφού πρώτα έκλεψε τη μπάλα από τον Κολοβέτσιο δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Ενωση (1-2) σε ένα καθοριστικό σημείο του ντέρμπι, λίγο πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Ενα πρώτο ημίχρονο που ήταν μοιρασμένο σε τελικές (από πέντε οι δύο ομάδες), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν οριακά την κατοχή της μπάλας (48-52%).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του ματς έπεσε με την ΑΕΚ να δίνει χώρο στον Παναθηναϊκό που τροποποίησε το σχηματισμό του για να γίνει περισσότερο επιθετικός.

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε απλώς η Ενωση πέτυχε και τρίτο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρντε στο 90+4' (1-2) και πανηγύρισε μία μεγάλης σημασίας νίκη στην προσπάθειά της για τη δεύτερη θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτη του ήττα ως γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ από τις 27 Οκτωβρίου 2019.

• 99

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού επέλεξε το 5-4-1 ως σχηματισμό της ομάδας του σε φάση άμυνας που γινόταν 3-4-2-1 σε φάση επίθεσης, έχοντας ανάλογη στρατηγική με αυτήν της Τούμπας. Οι Θεοχάρης και Ζαγαρίτης ήταν οι δύο φουλ μπακ, ο Κουρμπέλης επέστρεψε ως στόπερ και οι Μακέντα και Μπουζούκης ήταν πίσω από τον Καμπετσή. Ως φιλοσοφία επέλεξε την πίεση ψηλά και το άμεσο επιθετικό τρανζίσιον. Στο 55’ μετέτρεψε το σχηματισμό σε 4-4-2 με ρόμβο.

• 20

Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ΑΕΚ με 4-3-3 επιλέγοντας να βάλει τρία χαφ μπροστά από τα στόπερ και συγκεκριμένα τους Σιμόες, Σιμάνσκι και Κρίστιτσιτς. Ταυτόχρονα, οι Λιβάγια, Ολιβέιρα και Μάνταλος αποτέλεσαν την επιθετική τριπλέτα. Με αυτή τη διάταξη πορεύθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο το άλλαξε σε 3-6-1 βγάζοντας τον Λιβάγια από το γήπεδο και περνώντας τον Οικονόμου ως τρίτο στόπερ. Κατά τα άλλα, έκανε αλλαγές προσώπων που είχαν ως στόχο όχι κάποια τακτική αναπροσαρμογή.

31'

Με το ματς στο 1-1 ο Παναθηναϊκός απώλεσε τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να αλλάξει τον ρου του αγώνα, όταν ο Μπουζούκης έβγαλε τετ α τετ τον Καμπετσή με τον Μπάρκα, αλλά ο τελευταίος έδωσε την εστία του.

• 8’

ΓΚΟΛ! Εξαιρετική σέντρα του Μάνταλου από δεξιά στην καρδιά της μικρής περιοχής του Παναθηναϊκού εκεί όπου ο αμαρκάριστος Τσιγκρίνσκι με καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

• 15’

Κάθετη πάσα του Ανουάρ στον Καμπετσή που βγαίνει τετ α τετ από πλάγια αριστερά με τον Μπάρκα, ο οποίος αποκρούει σε κόρνερ.

• 16’

ΓΚΟΛ! Γλυκιά σέντρα του Μπουζούκη από δεξιά, ο Κουρμπέλης με γυριστή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπάρκα και ισοφαρίζει (1-1).

• 31’

Εξοχη κάθετη πάσα του Μπουζούκη στον Καμπετσή που βγαίνει μόνος του με τον Μπάρκα και πλασάρει αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ αποκρούει με το πόδι και σώζει την εστία του.

• 43’

ΓΚΟΛ! Τραγικό λάθος του Κολοβέτσιου που χάνει τη μπάλα από τον Ολιβέιρα ο οποίος βγαίνει μόνος του με τον Διούδη και δεν αστοχεί (1-2).

• 45’

Μακρινό σουτ του Μάνταλου η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά δίπλα απ' το δοκάρι του Διούδη.

• 48’

Διαγώνια σέντρα σουτ του Μπουζούκη από αριστερά, ο Μπάρκας αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

• 76’

Σέντρα του Λόπες από αριστερά ο Μάνταλος πιάνει γυριστή κεφαλιά την οποία μπλοκάρει ο Διούδης.

• 80’

Εξοχη πάσα του Λιβάια στον Σιμάνσκι που σουτάρει άουτ από το ύψος το πέναλτι.

• 90+3’

Ο Κουρμπέλης μαρκάρει τον Αραούχο που πέφτει στο έδαφος και ο διαιτητής δίνει πέναλτι.

• 90+4’

Ο Βέρντε αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-3).

Όταν ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός έχει να δει από κοντά την ομάδα του εδώ και 2,5 χρόνια είναι δεδομένο πως η εικόνα του στα επίσημα του άδειου ΟΑΚΑ αποτελεί αυτόματα το αναμφισβήτητο στιγμιότυπο της αναμέτρησης.

18
Νέλσον Ολιβέιρα
Ο Πορτογάλος επιθετικός έκανε τη ζωή των αμυντικών του Παναθηναϊκού δύσκολη απόψε στο ΟΑΚΑ και είχε καθοριστική συμβολή στο νικηφόρο αποτέλεσμα της ομάδας του, καθώς το δεύτερο γκολ έφερε από πάσα άποψη τη σφραγίδα του.

4
Δημήτρης Κολοβέτσιος
Ενα μόνο λάθος, αλλά μοιραίο έκανε ο Δημήτρης Κολοβέτσιος στο αποψινό ντέρμπι καθώς αντί να απομακρύνει τη μπάλα άμεσα έπεσε στην παγίδα του Ολιβέιρα στο γκολ που έκρινε το ματς. Αυτό δεν αναιρεί ωστόσο ότι πραγματοποιεί πολύ καλές εμφανίσεις σε όλη τη διαδικασία των πλέι οφ.

18
Γιάννης Μπουζούκης
Ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν απόψε ο Γιάννης Μπουζούκης έχοντας στο ενεργητικό του την ασίστ στον Κουρμπέλη και μία εξαιρετική πάσα στον Καμπετσή στο 31'. Γενικώς ήταν μέσα σε όλες τις καλές στιγμές της ομάδας του και πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση στα πλέι οφ.

Με λάθη η διαιτησία του Διαμαντόπουλου αλλά δίχως να επηρεάσει την έκβαση του αποψινού ματς. Τραβηγμένο το πέναλτι που έδωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στη φάση του Κουρμπέλη με τον Αραούχο. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι βοηθοί του.

ΑΕΚ: Επιβεβαίωση του SDNA – Παρών (Άλβες και Κουχάρσκι) στη Ρώμη για το φόρουμ του «TransferRoom»