• 58' Λημνιός
  • 66' Ελ-Καντουρί
Κοκκινες καρτες
  • 93 Ελ-Καντουρί

Ένα ακόμη νικηφόρο ντέρμπι για τον Ολυμπιακό επί του ΠΑΟΚ και μια μεγάλη πρόκριση για τους «ερυθρόλευκους» στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς νίκησε 2-0 αυτή του Αμπέλ Φερέιρα με σκόρερ τους Μασούρα και Καμαρά και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο του νταμπλ. Καλύτεροι οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Φερέιρα να μπερδεύει την ομάδα του και να χαλάει την εξαιρετική εικόνα του πρώτου μέρους όταν είχε την υπεροχή στο γήπεδο και κρατούσε το αποτέλεσμα πρόκρισης.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο Καραϊσκάκη πιέζοντας από νωρίς πολύ ψηλά, έχοντας έως και 6 παίκτες πάνω από τη σέντρα όποτε υπήρχε η δυνατότητα. Στο ξεκίνημα η αντίστοιχα καλή κυκλοφορία του Ολυμπιακού έσπαγε σχετικά εύκολα την αντίπαλη πίεση στα χαφ, ωστόσο από εκεί και μπροστά οι «ερυθρόλευκοι» δεν θα έβρισκαν λύσεις για πάρα πολλή ώρα.

Γενικότερα ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν πολλά πράγματα στο επιθετικό κομμάτι, αφού ο μεν ΠΑΟΚ δεν είχε λόγο να το κάνει ενώ ο δε Ολυμπιακός χρειαζόταν μόνο ένα γκολ για να βρει σκορ πρόκρισης. Αντίθετα, αυτά που... έλαμψαν ήταν τα δυνατά μαρκαρίσματα και τάκλιν και οι πολλές προσωπικές μονομαχίες γύρω από τη μεσαία γραμμή κυρίως.

Η κατοχή μπάλας ήταν για την πλευρά του Ολυμπιακού που προσπαθούσε να κυριαρχήσει κάνοντας το παιχνίδι του, όμως αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ ήταν καλά διαβασμένος. Καλά κλεισμένη στην άμυνά της η ομάδα του Φερέιρα, απέφυγε τα ατομικά λάθη, είχε πολύ σωστές αλληλοκαλύψεις και καλά τρεξίματα αλλά αντίστοιχα είχε πάρα πολλά λάθη από τη μέση και μπροστά. Σαν συνέπεια όλων των παραπάνω, ήταν ένα πρώτο μισάωρο χωρίς καν υποψία φάσης μπροστά από τις δύο εστίες και φυσικά ένα στρογγυλό 0 στις τελικές προσπάθειες!

Ο ΠΑΟΚ βεβαίως έχοντας το υπέρ του 3-2 έκανε έτσι τη δουλειά του. Έκλεινε σωστά όλους τους χώρους σε άμυνα και μεσαία γραμμή, χωρίς να επιτρέπει στον Ολυμπιακό να βρει ρυθμό και να κυκλοφορήσει γρήγορα τη μπάλα, ειδικά όταν έχει κενούς χώρους μπροστά του. Παράλληλα, σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά -σε αντίθεση με τα προηγούμενα φετινά ντέρμπι με τους Πειραιώτες- πήγαιναν πάντα με πολλή δύναμη και πάθος στις διεκδικούμενες μπάλες. Το αποτέλεσμα της σωστής τακτικής, της έλλειψης ατομικών λαθών και του δυναμισμού των παικτών του ΠΑΟΚ, ήταν να μείνει ο Ολυμπιακός χωρίς τελική ως το 40!

Κάπου εκεί, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Πέδρο Μαρ΄τινς αποφάσισε να παρέμβει στο παιχνίδι τακτικά βάζοντας στο ματς τον Φορτούνη αντί του Μπουχαλάκη και αλλάζοντας το 4-3-3 σε 4-2-3-1. Κάπως έτσι «ζωντάνεψε» και η ομάδα του επιθετικά αλλά και το ματς συνολικά, αφού στα τελευταία 7-8 λεπτά υπήρξαν περισσότερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες από όλο το προηγούμενο διάστημα. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και μια κλασική ευκαιρία όμως ο Μασούρας ήταν αυτός που τη σπατάλησε, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η ελαφρά υπεροχή του Ολυμπιακού στο φινάλε του πρώτου μέρους έγινε ακόμη πιο ξεκάθαρη στο δεύτερο ημίχρονο. Η νέα αλλαγή του Μαρτίνς με τον Ραντζέλοβιτς αντί του Λοβέρα έκανε ακόμη πιο κινητική την ομάδα του που είχε ένα δεκάλεπτο έντονης πίεσης με τρεις τελικές. Ο Πασχαλάκης έσωσε και την κλασική ευκαιρία του 59', όμως όχι και την επόμενη. Ο Φερέιρα αποφάσισε να κάνει τρεις αλλαγές μαζεμένες που περισσότερο μπέρδεψαν την ομάδα του παρά τη βοήθησαν και στην πρώτη φάση μετά από αυτές, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το γκολ στο 65' με τον Μασούρα, έπειτα από σέντρα του Καμαρά.

Ως το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε μάλλον εύκολα το παιχνίδι, κρατώντας τη μπάλα στο μεγαλύτερο διάστημα και τον αντίπαλο μακριά από τα καρέ του Σα. Από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ μάλιστα αστόχησε στη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι με τον Βαρέλα, λίγο μετά ήρθε και το 2-0 με τον Μαντί Καμαρά που καθάρισε το ματς και την πρόκριση για τους «ερυθρόλευκους».

• 19

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε και πάλι την ομάδα του με αυτό το 4-3-3 με τρεις κεντρικούς χαφ σε ευθεία και το δίδυμο Λοβέρα – Μασούρα στις πτέρυγες. Ο αντίπαλος ήταν όμως διαβασμένος αυτή τη φορά, με τον Φερέιρα να προσπαθεί να «ματσάρει» ακριβώς όσα θα δοκίμαζαν οι «ερυθρόλευκοι». Ο Πορτογάλος είδε γρήγορα ότι αν συνέχιζε με το σταθερό πλάνο του δεν θα έβλεπε αποτέλεσμα και παρενέβη νωρίς στο ματς. Απέναντι στους 3 χαφ του ΠΑΟΚ, έβγαλε τον Μπουχαλάκη και έβαλε τον Φορτούνη πριν το ημίχρονο με το 4-3-3 να γίνεται 4-2-3-1. Το οποίο και σαφώς απέδωσε πολύ καλύτερα. Ειδικά μετά και την αλλαγή του Ραντζέλοβιτς, ο Ολυμπιακός κέρδισε ακόμη περισσότερα μέτρα, κυκλοφόρησε πολύ καλύτερα τη μπάλα και όταν βρήκε τις ευκαιρίες του δεν συγχώρησε.

• 18

Για 62 λεπτά φαινόταν πως ο Αμπέλ Φερέιρα είχε διαβάσει εξαιρετικά τον αντίπαλό του, έχοντας ένα πιο αμυντικό προσανατολισμό βάσει του αποτελέσματος που κρατούσε από το πρώτο παιχνίδι, επιλέγοντας για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν να παρατάξει τον ΠΑΟΚ με ένα 4-3-3, ενισχύοντας τον άξονα με τον Εσίτι ως καθαρόαιμο αμυντικό μέσο με δίδυμο τους Καντουρί - Μαουρίσιο. Κολύμπι στα... βαθιά για τον Τζόλη που πήρε θέση βασικού στο δεξί άκρο της επίθεσης, δικαιώνοντας -για όσο αγωνίστηκε- τον προπονητή του. Οι τρεις μαζεμένες αλλαγές μάλλον μπέρδεψαν το σύνολό του ενώ η είσοδος Στοχ - Μπίσεσβαρ έδειξε... φουλ επίθεση χωρίς όμως αποτέλεσμα.

65'

Ένα και να... προκρίνεσαι! Ο Μασούρας με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 και τον Ολυμπιακό στον τελικό. Άσχημη αντίδραση του Ίνγκασον σε συνδυασμό με την απραξία του Μάτος στη φάση που έκρινε το ματς!

• 30’

Πρώτη φάση στο ματς! Μάτος και Τζόλης συνδυάζονται από τα δεξιά σε μια γρήγορη αντεπίθεση, το γύρισμα του τελευταίου βρίσκει τον Λημνιό στην περιοχή όμως το σουτ είναι άστοχο, πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 34’

Πρώτη καλή στιγμή και για τον Ολυμπιακό. Ο Ομάρ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και πήρε την κεφαλιά όμως ο Ίγνκασον έβαλε σωστά την κόντρα.

• 43’

Μακρινό πολύ δυνατό σουτ του Καμαρά, ο Πασχαλάκης πέφτει στη γωνία του και διώχνει.

• 43’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης τροφοδοτεί κάθετα τον Τσιμίκα, γύρισμα αυτού προς τον Μασούρα ο οποίος απέναντι στον Πασχαλάκη με το αριστερό πόδι πλάσαρε πάρα πολλά μέτρα άουτ.

• 45’

Δυνατό σουτ του Τζόλη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα 3-4 μέτρα άουτ.

• 45+3’

Έξοχη ατομική προσπάθεια του Τζόλη που μπαίνει στην περιοχή, «αδειάζει» τον Τσιμίκα, όμως το γύρισμά του δεν είναι καλό και κόβεται.

• 47’

Κόρνερ του Φορτούνη και κεφαλιά του Μπα, η μπάλα περνάει παράλληλα όμως από την εστία του Πασχαλάκη.

• 52’

Ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα από τον Εσίτι, ο Ελ Αραμπί έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το δυνατό αριστερό σουτ όμως η κόντρα του Ίνγκασον ήταν σωτήρια.

• 54’

Καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους». Ο Μασούρας υποδέχθηκε γέμισμα στην περιοχή και έκανε το γυριστό σουτ, όμως ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά.

• 59’

Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Ομάρ και κεφαλιά του Ελ Αραμπί από το σημείο του πέναλτι που σώζει ο Πασχαλάκης, ο οποίος μετά αποκρούει και το γύρισμα του Μασούρα.

• 61’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαουρίτσιο, η μπάλα λίγο άουτ.

• 65’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ! Έξοχη σέντρα του Καμαρά από τα δεξιά, η μπάλα περνάει από Ίνγκασον και Ελ Αραμπί και ο Μασούρας που ήταν μόνος στο πίσω δοκάρι νικά με κεφαλιά τον Πασχαλάκη.

• 80’

Σέντρα-σουτ του Σφιντέρσκι, ο Σα δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου και παραχωρεί κόρνερ

• 83’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Εκτέλεση φάουλ του Στοχ, κεφαλιά του αμαρκάριστου Βαρέλα και σωτήρια ενστικτώδης επέμβαση του Σα.

• 83’

Σπουδαία ευκαιρία και για τον Ολυμπιακό! Στην αντεπίθεση, ο Ραντζέλοβιτς βρίσκει τον Ελ Αραμπί που είναι μόνος απέναντι στον Πασχαλάκη, όμως κάνει «τσαφ» στην προσπάθεια να σουτάρει.

• 85’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0! Ο Φορτούνης βγάζει από δεξιά με τη μία στον Καμαρά, αυτός μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, μένει όρθιος παρά τα μαρκαρίσματα των Μαουρίσιο και Γιαννούλη και με δεξί πλασέ νικά τον Πασχαλάκη.

• 90+1’

Ο Στοχ έκανε το γύρισμα, με τον Ελ Καντουρί να κάνει το πλασέ στην κίνηση αλλά να μην σημαδεύει σωστά από το ύψος της περιοχής.

• 1

Η τριπλή αλλαγή του Φερέιρα αποδιοργάνωσε πλήρως τον ΠΑΟΚ που έγινε πιο αμυντικογενής, αφού μέχρι να καταλάβει η νέα ενδεκάδα τι πρέπει να κάνει, δύο «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μόνοι μέσα στην μικρή περιοχή του Πασχαλάκη στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού.

• 2

Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Βαρέλα στο 83' με το σκορ στο 1-0, σημαίνει ότι ο ΠΑΟΚ δεν βρίσκει σκορ πρόκρισης λίγο πριν το φινάλε και στη συνέχεια έρχεται και το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού που σφραγίζει την πρόκριση των γηπεδούχων.

• 3

Η στιγμή που ο Τάσος Παπαπέτρου δίνει την ευκαιρία στον Κώστα Φορτούνη να επιστρέψει στο ματς μετά από τραυματισμό του και ενώ το ματς παίζεται, δίνει στον Τρικαλινό την ευκαιρία να κλέψει τη μπάλα και στον Ολυμπιακό να... καθαρίσει.

«Λιγόστεψαν οι αρσενικοί. Καλό ταξίδι κυρ Νίκο.Θύρα 7». Ένα ξεχωριστό πανό, ιδιαίτερο. Αφιερωμένο από τον Πειραιά σε εκείνον που ταξιδεύει -πια- σε θάλασσες αιώνιες.

4
Μαντί Καμαρά
Ο νεαρός χαφ του Ολυμπιακού συνεχίζει τις πολύ υψηλές φετινές πτήσεις του. Πέρα από τον σκόρερ Ελ Αραμπί και τον δημιουργό Βαλμπουενά, ο μέσος από τη Γουϊνέα είναι για τον φετινό Ολυμπιακό το συστατικό που δένει τα πάντα. Και αυτό γιατί κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο όπως και σε αυτό το ντέρμπι. Ατελείωτο τρέξιμο, σωστά μαρκαρίσματα και καλύψεις, πολλές μάχες στα χαφ, μια ασίστ που άνοιξε το δρόμο της πρόκρισης και ένα... σεντερφορίσιο γκολ που τη σφράγισε.

4
Ίνγκι Ίνγκασον
Πολύ κακό ματς από τον Ισλανδό στόπερ, ο οποίος ήταν μέσα ως αρνητικός πρωταγωνιστής σε πολλές φάσεις του Ολυμπιακού. Σημαντικό λάθος πριν το 1-0 αφού έκανε «τσαφ» στην προσπάθειά του να διώξει τη σέντρα του Καμαρά.

19
Γιώργος Μασούρας
Ένα ακόμη κρισιμότατο γκολ από τον Έλληνα εξτρέμ για τον φετινό Ολυμπιακό. Ο διεθνής «ερυθρόλευκος» μεσοεπιθετικός είναι «παίκτης προπονητή», ο Μαρτίνς συνεχίζει να τον εμπιστεύεται και φυσικά αυτός του ανταποδίδει με πολύ καλές εμφανίσεις. Πέρα από το γκολ που άνοιξε το δρόμο της πρόκρισης, βοήθησε πολύ την ομάδα του ανασταλτικά αλλά και στην καλή κυκλοφορία του β' μέρους, ενώ είχε και χαμένες ευκαιρίες.

Ο Μπγιόρν Κάιπερς και οι βοηθοί του Σάντερ Φαν Ρέκελ και Έρβιν Ζέινστρα στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων ενός σπουδαίου παιχνιδιού στο «Γ.Καραϊσκάκης». Ίδια μέτρα και σταθμά στις αποφάσεις του ο Ολλανδός, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στον πειθαρχικό έλεγχο παρά το σκληρό παιχνίδι. Απίστευτη γκάφα, ωστόσο, από τον τέταρτο της αναμέτρησης, Αναστάσιο Παπαπέτρου, που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα στο 2-0, επαναφέροντας τον Φορτούνη αντικανονικά στο παιχνίδι, όντας εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Καμαρά για να σκοράρει...

Στενεύουν τα περιθώρια για τελικό Κυπέλλου με κόσμο - Κεκλεισμένων και το Βόλος-Πανσερραϊκός

0

Προβληματισμός στην ΕΠΟ για τον τελικό - Πιθανή ημερομηνία η Πέμπτη 23/5

0

Αντιπρόεδρος ΕΠΟ: «Μπορεί να γίνει τελικός με 20 χιλιάδες κόσμο στο Πανθεσσαλικό!»