• Δημήτρης Νατσιόπουλος (Μακεδονίας)
  • Πέτρος Πάρτας (Μακεδονίας)
  • Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
  • 27' Τσιλούλης

Το παιχνίδι είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον με τους γηπεδούχους να΄ναι «αδιάφοροι» και τους Νεοσμυρνιώτες να «καίγονται» για τη νίκη στην προσπάθειά τους να διατηρήσουν σφυγμό στο κυνήγι της παραμονής.

Το βαθμολογικό κίνητρο του Πανιωνίου είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες του να εμφανιστούν πιο κεφάτοι και κυρίως και πάνω απ΄όλα, με…γυαλισμένο μάτι στο γήπεδο σε σχέση με τους (νωχελικούς) γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν για τις άγριες διαθέσεις τους, χάνοντας την πρώτη σημαντική ευκαιρία με τον Τσιλούλη στο 8΄.

Ο ίδιος παίκτης στο 22΄βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με άψογο πλασέ έπειτα από ασίστ – πάσα του δραστήριου Μαξίμοβιτς, ο οποίος έβγαλε τον σκόρερ απέναντι από τον τερματοφύλακα της Λαμίας (Επασί) και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Η Λαμία αδυνατούσε να βρει χώρους, να πατήσει περιοχή και να απειλήσει απ΄τον άξονα ή απ΄τα «φτερά». Ενδεικτικό της επιθετικής φτώχειας των γηπεδούχων, αποτελεί η μόλις μια τελική προσπάθεια (μια ακίνδυνη κεφαλιά του Μπεχαράνο στο 32΄) στο α΄ημίχρονο.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου οι Νεοσμυρνιώτες έδωσαν γήπεδο στη Λαμία, χωρίς ωστόσο οι παίκτες του Άκη Μάντζιου να απειλούν.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, ωστόσο είχαν μια ανούσια υπεροχή χωρίς να καρδιοχτυπούν την άμυνα των φιλοξενούμενων που εξακολουθούσε να λειτουργεί υποδειγματικά.

Με εξαίρεση ένα καλό σουτ από θέση βολής του Μπεχαράνο (84΄) που έδιωξε ο Κότνικ, από εκεί και πέρα οι Νεοσμυρνιώτες κράτησαν με άνεση το μηδέν στην άμυνα,.

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι ο Πανιώνιος, πήρε τεράστια ανάσα, έφτασε τους 18 πόντους και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την προτελευταία Ξάνθη (19 βαθμοί) αποκτώντας ξανά δυνατό σφυγμό στο κυνήγι της σωτηρίας.

Η Λαμία απογοήτευσε με την εμφάνισή της που υπήρξε μία απ΄τις χειρότερες της φετινής σεζόν και δίκαια ηττήθηκε από μια ομάδα που «καιγόταν» για τη νίκη.

• 9

Χωρίς εκπλήξεις το αρχικό σχήμα της Λαμίας και με τον Άκη Μάντζιο να ρίχνει στο ματς τους γηπεδούχους με το αγαπημένο του 4-2-3-1. H ομάδα του υπήρξε «φάντασμα» του καλού της εαυτού στο α΄ημίχρονο. Άχρωμη, άοσμη και ακίνδυνη με μία όλη κι όλη τελική προσπάθεια στο α΄ημίχρονο. Έτσι εξηγείται και η αλλαγή του κάκιστου Νιασέ στο 43΄ σε μια προσπάθεια να τονώσει την μεσαία γραμμή της ομάδας του. Στο β΄ημίχρονο η ομάδα του είχε μια ανούσια υπεροχή χωρίς επί της ουσίας να απειλήσει τον Πανιώνιο.

• 23

Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε ο Λεωνίδας Βόκολος τον Πανιώνιο και με τον Τσιλούλη στην κορυφή της επίθεσης έχοντας εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού τον Αραμπούλι. Η ομάδα του μπήκε σωστά διαβασμένη στο παιχνίδι και έκλεισε όλους τους χώρους μπροστά από την εστία του Κότνικ στο α΄ημίχρονο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κυνήγησε το γκολ στην κόντρα επίθεση και το πέτυχε. Μετά τον τραυματισμό του σκόρερ - Τσιλούλη και την είσοδο του Παπαγεωργίου στο παιχνίδι, έπαιξε με τον Οικονομίδη στην κορυφή της επίθεσης. Στην επανάληψη έδωσε χώρο στους γηπεδούχους θέλοντας να διαφυλάξει το πολύτιμο 1-0 και με υποδειγματική αμυντική λειτουργία το κατάφερε.

• 8’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Διαγώνιο σουτ του Τσιλούλη μέσα από την περιοχή η μπάλα λίγο έξω απ΄το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

• 27’

ΓΚΟΛ! Κάθετη - ασίστ πάσα του Μαξίμοβιτς, ο Τσιλούλης πλασάρει εύστοχα απέναντι από τον Επασί και δίνει το προβάδισμα στον Πανιώνιο (0-1).

• 32’

Πρώτη τελική για τη Λαμία στο παιχνίδι. Φάουλ του Βάντερσον, κεφαλιά του Μπεχαράνο ψηλά άουτ.

• 49’

Πρώτη φάση για τη Λαμία στο β΄ημιχρόνο. Ατομική προσπάθεια του Βιγάλμπα και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα άουτ.

• 69’

Σουτ του Βιγιάλμπα η μπάλα άουτ.

• 83’

Ευκαιρία για τη Λαμία. Ευθύβολο σουτ του Μπεχαράνο ο Κότνικ διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Ποιος κορωνοϊός; Το υγειονομικό πρωτόκολλο πήγε…περίπατο έπειτα απ΄το γκολ του Τσιλούλη που έβαλε μπροστά στο σκορ τον Πανιώνιο, με τον σκόρερ να «πνίγεται» στις αγκαλιές των συμπαικτών του. Συμβαίνουν κι αυτά.

23
Σωτήρης Τσιλούλης
Μπορεί να αγωνίστηκε μόλις 38 λεπτά και να έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού. ωστόσο απ΄το δικό του πόδι προήλθε το γκολ βγαλμένο από ατόφιο…χρυσάφι που έγειρε την πλάστιγγα της νίκης υπέρ του Πανιωνίου και κρατάει ζωντανή την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο «Survivor» της Super League.

6
Ιμπριχίμα Νιασέ
Τραγική εμφάνιση από τον Σενεγαλέζο μέσο. Από δική του ολιγωρία χάθηκε η μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής στην φάση απ΄την οποία προήλθε το γκολ του Πανιωνίου. Ο Μάντζιος τον αντικατέστησε στο 43΄ωστόσο θα μπορούσε να τον είχε βγάλει απ΄το γήπεδο πολύ νωρίτερα.

8
Νόβιτσα Μαξίμοβιτς
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σέρβο μέσο που φάνηκε πόσο πολύ έλειψε απ΄τον Πανιώνιο το διάστημα της απουσίας του λόγω του σοβαρού τραυματισμού που τον ταλαιπώρησε. Πιστώνεται την ασίστ – πάσα στο γκολ του Τσιλούλη, ενώ γενικότερα έκανε σπουδαία δουλειά στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Λανθασμένη η επιλογή του ρέφερι Παπαδόπουλου να σφυρίξει πέναλτι υπέρ της Λαμίας στο 59΄, αφού ο Ντομίνγκες έκοψε καθαρά τον Καραμάνο διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Το VAR διόρθωσε την…γκάφα του Μακεδόνα ρέφερι ο οποίος κατά τα άλλα δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

Transfer analysis: Το στυλ παιχνιδιού του Φράνκο Φεράρι (vid)