• Φώτιος Φωτιάδης (Καστοριάς)
  • 53' Μουνιέ
  • 61' Ντάουντα
  • 77' Μουνιέ

Το παιχνίδι είχε τεράστια βαθμολογική σημασία για τους γηπεδούχους στην προσπάθειά τους να…σώσουν την παρτίδα της παραμονής, εν αντιθέσει με τους Θεσσαλούς που ήταν «αδιάφοροι» κι έπαιζαν για το γόητρο.

Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του παιχνιδιού, χωρίς όμως αυτό αποδειχτεί αρκετό για να διασπάσουν την καλά στημένη αμυντική γραμμή της ΑΕΛ.

Το ματς κύλησε χωρίς κάποια ουσιαστική ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο με τους Αγρινιώτες να΄χουν ελαφρά υπεροχή με κινητήριο μοχλό τον δραστήριο Ρόσα που ήταν ο πιο κεφάτος παίκτης του γηπέδου έχοντας κάποιες…ψιλοευκαιρίες για γκολ.

Ο Ντάουντα ήταν καλά κλεισμένος, το ίδιο και οι Μουνιέ – Άλβαρες που δεν βρήκαν τους διαδρόμους που θα ήθελαν ώστε να απειλήσουν τον Κρίστινσον και την άμυνα των Θεσσαλών.

Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει κυρίως μέσω των αντεπιθέσεων και παίζοντας κατά κύριο λόγο από τη δεξιά πλευρά με τον Τόρζε.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ στο α΄ημίχρονο ήρθε έπειτα από μια στατιστική φάση λίγο πριν απ΄το φινάλε με τον Μιχαήλ να μην μπορεί να κερδίσει από καλή θέση τον Φερνάντεθ.

Το α΄ημίχρονο υπήρξε κακό ποιοτικά, χωρίς ρυθμό με πολλά λάθη και μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού τις καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Με το…μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι με την έναρξη του β΄ημιχρόνου.

Με βελτιωμένη ανάπτυξη, ορθολογικό ποδόσφαιρο και τον Μουνιέ μεταμορφωμένο προς το καλύτερο ο Παναιτωλικός βρήκε δίχτυα με τον Γάλλο μεσοεπιθετικό στο 53΄και πήρε το προβάδισμα (1-0).

Γκολ το οποίο προήλθε από τραγικό λάθος του Μιχαήλ που έχασε το κοντρόλ της μπάλας και έδωσε την ευκαιρία στον Μουνιέ να κλέψει την μπάλα και να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της ΑΕΛ.

Το γκολ του Μουνιέ δεν…χαλάρωσε τον Παναιτωλικό. Οι παίκτες του Μάκη Χάβου συνέχισαν να πηγαίνουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι σημειώνοντας και δεύτερο γκολ αυτή την φορά με δράστη τον Ντάουντα στο 63΄ (2-0).

Στο σημείο αυτό και παρά το γεγονός πως απέμενε ακόμα αρκετός δρόμος μέχρι το φινάλε η σεμνή τελετή έλαβε επί της ουσίας τέλος με τον Μουνιέ να βάζει το…κερασάκι στην τούρτα της νίκης του Παναιτωλικού με ένα υπέροχο γκολ με ψιλοκρεμαστό πλασέ στο 77΄.

Η ΑΕΛ έδειξε αδύναμη να μπει ξανά στο παιχνίδι αντιμετωπίζοντας μεγάλη δυσκολία στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και πατώντας ελάχιστες φορές την αντίπαλη περιοχή στο β΄ημίχρονο.

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι ο Παναιτωλικός έφτασε στους 20 βαθμούς, προσπέρασε την Ξάνθη (18 βαθμούς) που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και βλέπει με άλλο…μάτι την συνέχεια του «Survivor» της Super League.

Η ΑΕΛ δεν έχασε τίποτα ούσα αδιάφορη βαθμολογικά, ωστόσο προβλημάτισε με την εμφάνισή της κυρίως στο β΄ημίχρονο όπου κινήθηκε σε πολύ χαμηλές στροφές και πελαγοδρομούσε στην άμυνα.

• 25

Χωρίς εκπλήξεις και με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε ο Μάκης Χάβος την ομάδα του Αγρινίου. Μόλις στο 12΄χρειάστηκε να κάνει την πρώτη αναγκαστική αλλαγή περνώντας στο ματς τον Τσιγγάρα αντί του τραυματία Τζανακάκη. Η ομάδα του «σπατάλησε» τα πρώτα 45 λεπτά, χωρίς ρυθμό και νεύρο στο παιχνίδι της. Στο β΄ημίχρονο οι παίκτες του ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και διέλυσαν την ΑΕΛ.

• 11

Με 4-2-3-1 κατέβασε την ΑΕΛ ο Μιχάλης Γρηγορίου με τον Μπούστος σε ρόλο «δεκαριού» πίσω απ΄τον Παπάζογλου. Στο α΄ημίχρονο η ομάδα του διακρίθηκε περισσότερο για την καλή αμυντική λειτουργία της, παρά για το επιθετικό πνεύμα που έβγαλε στο παιχνίδι έχοντας πάντως την κορυφαία ευκαιρία με τον Μιχαήλ. Στο β΄ημίχρονο η ΑΕΛ κατέρρευσε ολοκληρωτικά χάνοντας την αμυντική συνοχή της και την καλή λειτουργία της στο χώρο του κέντρου.

• 9’

Σουτ του Ντίας λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών της ΑΕΛ.

• 16’

Σουτ του Ντάλσιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Θεσσαλών.

• 22’

Ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του Ρόσα μέσα απ΄την περιοχή η μπάλα άουτ.

• 29’

Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Σουτ του Βινίσιους μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων μπλοκάρει ο Φερνάντες.

• 41’

Σέντρα του Ρόσα από τα αριστερά, απομάκρυνε ο Μούζεκ προ του Μουνιέ.

• 43’

Ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ του Ρόσα μέσα από την περιοχή η μπάλα φεύγει λίγο έξω απ΄το αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 45+1’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Φάουλ του Τόρζε, προβολή του Μιχαήλ μπλοκάρει εξ επαφής ο Μιχαήλ.

• 53’

53΄ΓΚΟΛ! Τραγικό λάθος του Μιχαήλ, ο Μουνιέλ κλέβει την μπάλα και από θέση τετ α τετ με τον Κρίστινσον πλασάρει εύστοχα δίνοντας το προβάδισμα στον Παναιτωλικό (1-0).

• 60’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Σουτ στην κίνηση του Μουνιέ μέσα από την περιοχή η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

• 77’

ΓΚΟΛ! Υπέροχο ψιλοκρεμαστό πλασέ του Μουνιέ η μπάλα στο «γάμα» του Κρίστινσον.

Μπορεί το πρωτάθλημα να πήρε πάλι μπροστά, ωστόσο οι μάσκες έχουν την τιμητική τους (και) στα γήπεδα της Super League. Μένουμε ασφαλείς!

17
Άντονι Μουνιέ
Η αντεπίθεση διαρκείας του Παναιτωλικού στο β΄ημίχρονο και η μεγάλη σε έκταση νίκη, έφερε φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του Γάλλου μεσοεπιθετικού. Με δύο γκολ (εκ των οποίων το δεύτερη ήταν αυτό που λέμε γκολάρα) διέλυσε τα αμυντικά συστήματα των φιλοξενούμενων και υπήρξε ο «σημαιοφόρος» της επιτυχίας των Αγρινιωτών.

5
Αλέξης Μιχαήλ
Από δικό του τραγικό – παιδαριώδες λάθος προήλθε το πρώτο γκολ του Παναιτωλικού που είχε ως αποτέλεσμα στη συνέχεια την ολική κατάρρευση της ΑΕΛ. Όσο κι αν το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι λαθών, ένας παίκτης της δικής του εμπειρίας δεν επιτρέπεται να πέφτει σε τέτοιες γκέλες.

25
Αμπιόλα Ντάουντα
Μπορεί να μην φάνηκε τρομερά στο ματς, ωστόσο ο Νιγηριανός επιθετικός ήταν και παραμένει «killer». Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική πάσα του Μουνιέ και με ιδανικό πλασέ ζευγάρωσε τα τέρματα του Παναιτωλικού σε ένα καίριο σημείο του αγώνα «κλειδώνοντας» επί της ουσίας τη νίκη των γηπεδούχων.

Εύκολη αποστολή για τον Σκουλά. Ο Θεσσαλός ρέφερι δεν είχε κανένα πρόβλημα κι έβγαλε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα το παιχνίδι.

Το «ευχαριστώ» του Αμπέλ Φερέιρα στον ΠΑΟΚ (vid)