Θεσπρωτός – Βέροια 2-4

Παιχνίδι με πολλά γκολ και έντονες συγκινήσεις έγινε στην Ηγουμενίτσα, με την Βέροια να πετυχαίνει την τέταρτη της νίκη μακριά από την έδρα της. Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς και μόλις στο 2΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του Πασά. Στο 11΄ η «Βασίλισσα του Βορρά» κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματα της, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πόζογλου.

Από το 20΄ κι έπειτα η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα ανέβασε την απόδοση της και πίεσε προκειμένου να φτάσει στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην φάση του 38΄, η προσπάθεια όμως του Ραμίρεζ δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι Ηπειρώτες σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 42΄ με κεφαλιά του Κόλλα, ο ποίος έκανε το 1-2…

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 47΄ ο Θεσπρωτός ισοφάρισε σε 2-2, με το πέναλτι του Κόλλα. Η εξέλιξη αυτή αφύπνισε την ομάδα της Ημαθίας, η οποία είχε δοκάρι στο 56΄ με τον Σιμόνι. Με το πέρας της ώρας οι «κυανέρυθροι» ενέτειναν την πίεση τους, η οποία τελικά καρποφόρησε στο 72΄ με το σουτ του Μπλέτσα να καταλήγει στα δίχτυα του Κίναλη για το 2-3. Το τελικό 2-4 έκανε στο 94΄ ο Σιμόνι από κοντά δίνοντας με τον τρόπο αυτό διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Αιγάλεω – Τρίκαλα 1-0

Σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πέτυχε το Αιγάλεω, απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΑΟ Τρίκαλα. Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις, η ομάδα του Θωμά Γράφα ήταν αυτή, η οποία μπήκε καλύτερα στο ματς, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Ζαρόπουλου.

Όλα αυτά μέχρι το 34΄ όταν το σουτ του Γκότοβου πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ζαρόπουλου. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, κάτι που είχε σαν συνέπεια να πέσει ο ρυθμός του αγώνα, με το στείρο 0-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο β΄ μέρος και για την ακρίβεια στο 61΄το «Σίτι» άνοιξε το σκορ με τέρμα του Πάολο Φρινόλα.

Από το σημείο εκείνο και μετά το Αιγάλεω πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 66΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, ο Καπός όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζαρόπουλο… Στα λεπτά που ακολούθησαν ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του ματς.

Καλαμάτα – Καβάλα 0-1

Την θηλιά γύρω από το λαιμό της Καλαμάτας έσφιξε η Καβάλα, η οποία πανηγύρισε την τρίτη της νίκη μακριά από την έδρα της… Όσον αφορά το παιχνίδι η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση.

Από την πλευρά τους οι «αργοναύτες» από το 30΄ και μετά ανέβασαν την απόδοση τους και στο 36΄ έφτασαν κοντά στο 0-1, ο Τριποτσέρης όμως πρόλαβε τον Ορφανίδη, προτού γίνει επικίνδυνος για την εστία του Στεφανάκου. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Καβάλα είχε νέα ευκαιρία με τον Γαβριηλίδη, ωστόσο το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που ο ίδιος θα ήθελε… Με την έναρξη της επανάληψης η «Ελαφρά Ταξιαρχία του Βορρά» μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 47΄ άγγιξε το γκολ, η κεφαλιά όμως του Μαρκόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Στεφανάκου.

Αυτό που δεν μπόρεσε να πετύχει ο ίδιος σε εκείνο το χρονικό σημείο,το πέτυχε στο 49΄ ο Μαϊδανός με εντυπωσιακό σουτ. Η Καλαμάτα μετά την εξέλιξη αυτή πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτή θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 88΄, με την εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου, ο Δήμιζας έστω και με δυσκολία απέκρουσε σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι την λήξη του ματς.