• 50' Μπουχαλάκης
  • 91' Μπα
  • 81' Λακαζέτ
  • 71' Μουστάφι

Για την περισσότερη ώρα του πρώτου αγώνα της φάσης των «32» του Europa League στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός, έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε να κάνει απέναντι σε μια κορυφαία αγγλική ομάδα, έστω κι αν αυτή δεν βρίσκεται στην καλύτερη εποχή της. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάθος, είχαν ένταση, έτρεξαν, πάλεψαν, δημιούργησαν τις φάσεις που μπορούσαν, όμως στο φινάλε, σε ένα ματς που φάνηκε ότι θα κρινόταν στη μια στιγμή, η ποιότητα και οι... αγγλικές αντοχές της Άρσεναλ φάνηκαν στο φινάλε, με την ομάδα του Αρτέτα να φεύγει με τη νίκη (0-1) χάρη στο γκολ του Λακαζέτ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, από νωρίς ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος -ειδικά για... ελληνικά δεδομένα- με τον Ολυμπιακό να κάνει πολύ δυνατό ξεκίνημα, πιέζοντας τρομερά την άμυνα και τη μεσαία γραμμή της Άρσεναλ, η οποία φέτος, τουλάχιστον στην προ-Αρτέτα εποχή, είχε σταθερά και πολλά προβλήματα. Ως το 20λεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη, με ορισμένες ωραίες συνεργασίες, 2-3 πολύ καλές φάσεις και με πάρα πολύ πάθος και υψηλή ένταση στις προσωπικές μονομαχίες από τις οποίες οι παίκτες του Μαρτίνς έβγαιναν σταθερά κερδισμένοι. Σε αυτό το πρώτο μισό του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός έπαιξε το ματς σε... αγγλικό στυλ και κυριάρχησε επί της Άρσεναλ, όμως δεν βρήκε την καλή τελική πάσα ή το τελείωμα που θα χρειαζόταν για να ξεκλειδώσει το ματς. Κατάφερε πάντως να κάνει κατοχή μπάλας και να σπάει σταθερά το πρέσινγκ των Άγγλων που επίσης ήταν πολύ έντονο.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Αρτέτα (σ.σ. έκανε το ντεμπούτο του σε ευρωπαϊκό ματς) έδειξε την ποιότητά της σε ορισμένες αστραπιαίες αντεπιθέσεις και με μια μεγάλη ευκαιρία στο 20'. Από το 20'-25' και μετά οι Άγγλοι ήταν αυτοί που είχαν την μπάλα στα πόδια, όμως απέναντί τους βρήκαν και αυτοί έναν καλά οργανωμένο στην άμυνά του αντίπαλο, με τις γραμμές πολύ κοντά μεταξύ τους και τους τρεις της επίθεσης να πιέζουν ασφυκτικά τη μπάλα. Η συνέπεια όλων των παραπάνω ήταν ένα πρώτο ημίχρονο με υψηλή ένταση και γρήγορο ρυθμό, πολλά δυνατά μαρκαρίσματα αλλά και λίγες μεγάλες φάσεις, Με το ματς να έχει συνολικά μια εικόνα που έδειχνε ότι όποιος θα έβαζε πρώτος γκολ, θα γινόταν το απόλυτο αφεντικό.

Μοιρασμένο ήταν το ματς στην επανάληψη, με τον Ολυμπιακό πιο κινητικό κοντά στην αντίπαλη περιοχή αλλά και τις δύο άμυνες να πρωταγωνιστούν με... διαφορά. Τα ατομικά λάθη έλειψαν, οι δύο ομάδες ήταν άριστες στο τακτικό κομμάτι, οπότε μοιραία αμφότερες έκαναν... υπομονή, ώστε να βρουν τη μία φάση και να πάρουν το ματς. Αυτή η μία φάση, στη μοναδική στην κυριολεξία φάση που έβαλε με αξιώσεις τη μπάλα κάτω και ο αντίπαλος δεν αντέδρασε γρήγορα στην άμυνα, ήρθε για την πλευρά της Άρσεναλ. Οι Λονδρέζοι βρήκαν το εκτός έδρας γκολ στο 81', ενώ με τον Ολυμπιακό όλο μπροστά στη συνέχεια είχαν και δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Τίποτα δεν άλλαξε ωστόσο ως το φινάλε, με τους «κανονιέρηδες» να... δραπετεύουν από το Καραϊσκάκη με σκορ πρόκρισης και τον Ολυμπιακό να στρέφει ήδη την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι της Τούμπας!

• 19

Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν έβαλε σε δεύτερο πλάνο το ματς με την Άρσεναλ ενόψει Τούμπας και αυτό φάνηκε από το ανελέητο πρέσινγκ της πρώτης μισής ώρας. Η ομάδα του έκανε αυτά που μπορεί να μπορεί να κάνει στο γήπεδο, όλα όσα δηλαδή έχει δείξει επί Μαρτίνς, με εξαίρεση όμως το τελευταίο σκέλος του παιχνιδιού, δηλαδή την τελική πάσα και την εκτέλεση. Εκεί, κυρίως λόγω και της άριστης αμυντικής αντίδρασης των Άγγλων, υστέρησε, όμως δεν μπορεί ο Μαρτίνς να ζητά πολλά παραπάνω από την ομάδα του απέναντι σε μια αγγλική ομάδα. Το πάλεψε και στο β' ο Πορτογάλος με το 4-2-3-1 και την αλλαγή του Μπουχαλάκη με τον Φορτούνη, όμως η Άρσεναλ και πάλι αντέδρασε σωστά.

• 9

Ο Μικέλ Αρτέτα είχε προγραμματίσει ένα ματς με «μηδέν» στην άμυνα και μίνιμουμ ένα γκολ εκτός έδρας. Προφανώς, η εξέλιξη του αγώνα δικαίωσε πλήρως τον Ισπανό τεχνικό που παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα του, σεβόμενος πλήρως τις δυνατότητες και την έδρα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του δεν έκανε το κλασικό παιχνίδι κυριαρχίας και κατοχής μπάλας που θέλει να βλέπει ο... ποδοσφαιρικός γιος του Πεπ Γκουαρδιόλα, όμως αντίθετα εδώ πρέπει να πιστωθεί και το έξοχο ματς του Ολυμπιακού στη μεσαία γραμμή. Η Άρσεναλ στο φινάλε ήταν λίγο πιο τυχερή, πιο ποιοτική στην επίθεσή της και γι αυτό πήρε το ματς.

81'

Σε μια χρονική στιγμή που όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός μπορεί να κρατήσει τουλάχιστον το μηδέν σε αμυντικό επίπεδο, ο Λακαζέτ σκόραρε έπειτα από καταπληκτικά εκδηλωμένη επίθεση της Άρσεναλ και ολόκληρο το μομέντουμ άλλαξε.

• 3’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Διαγώνιο γέμισμα του Ελ Αραμπί στην περιοχή, ο Βαλμπουενά βρίσκεται σε καλή θέση στα αριστερά και κάνει το μονοκόμματο σουτ, με τον Λένο να διώχνει πολύ δύσκολα.

• 8’

Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη της Άρσεναλ στα καρέ του Σα, με τον Ομπαμεγιάνγκ να κάνει το γύρισμα και τη μπάλα να περνά από Λακαζέτ και Μαρτινέλι.

• 17’

Άψογη συνεργασία για τον Ολυμπιακό με Βαλμπουενά και Τσιμίκα, επικίνδυνο γύρισμα του τελευταίο και οριακή άμυνα της Άρσεναλ στη μικρή περιοχή.

• 20’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Άρσεναλ στο ματς. Οι «κανονιέρηδες» κυκλοφορούν αστραπιαία τη μπάλα και μετά από γύρισμα του Μαρτινέλι, ο Λακαζέτ σούταρε ελάχιστα άουτ από εξαιρετική θέση.

• 26’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Γρήγορη αντεπίθεση με τον Καμαρά που ανοίγει δεξιά στον Μασούρα, αυτός κάνει το γύρισμα, ο Νταβίντ Λουίζ βάζει άτσαλα το πόδι και ο Λένο σώζει το 1-0 ενστικτωδώς.

• 28’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάκα, η μπάλα κοντράρει και αλλάζει πορεία, όμως ο Σα πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

• 29’

Μακρινό, δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 42’

Δυνατό σουτ του Λακαζέτ από το ύψος της περιοχής, ο Μπα βάζει σωτήρια την κόντρα στη μπάλα.

• 51’

Μακρινή, δυνατή εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Λουίζ, η μπάλα άουτ με τον Σα να ελέγχει την πορεία της.

• 58’

Ατομική προσπάθεια του Νταβίντ Λουίζ και άτσαλο σουτ του Βραζιλιάνου, άουτ.

• 63’

Σέντρα του Τζάκα από αριστερά και κεφαλιά του Λακαζέτ στην κίνηση, άουτ.

• 74’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Λένο πέφτει στη γωνία του και μαζεύει δύσκολα.

• 79’

Καλό σουτ του Λοβέρα στην κόντρα, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

• 80’

Ατομική προσπάθεια και σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, η μπάλα άουτ.

• 81’

ΓΚΟΛ! Η Άρσεναλ κάνει το 0-1 με την κοντινή προβολή του Λακαζέτ, έπειτα από γύρισμα του Σακά από αριστερά.

• 85’

Αντεπίθεση για την Άρσεναλ και εξαιρετική επέμβαση του Σα σε σουτ του Λακαζέτ, γλιτώνοντας τον Ολυμπιακό από το 0-2.

• 86’

Δοκάρι για την Άρσεναλ με την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ.

• 1

Προφανώς η στιγμή που η Άρσεναλ βρίσκει το εκτός έδρας γκολ στο 81' είναι ίσως και ολόκληρη η πρόκριση, αφού το 0-1 της δίνει το τεράστιο αβαντάζ ενόψει της ρεβάνς του Λονδίνου.

• 2

Η τακτική αρτιότητα των δύο ομάδων φάνηκε σχεδόν για ένα ολόκληρο 90λεπτο, αφού η μία εξουδετέρωνε την άλλη σε άμυνα και μεσαία γραμμή. Έτσι κύλησε όλο το ματς το οποίο έκανε «μπαμ» πως θα κριθεί σε μια στιγμή.

• 3

Η γενναία απόφαση του Μαρτίνς να αλλάξει τον Μπουχαλάκη με τον Φορτούνη μπορεί να μην του βγήκε, όμως αφενός δείχνει τη φιλοσοφία του Πορτογάλου, αφετέρου έδωσε και στην Άρσεναλ την ευκαιρία να βρει τον ελάχιστο παραπάνω χώρο που χρειαζόταν στη φάση του γκολ ώστε να «ξεδιπλωθεί» στην επίθεση.

Ανεξάρτητα από την εξέλιξη της αναμέτρησης, ένα ήταν το δεδομένο στο παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ: το «Καραϊσκάκης» θα φορούσε τα γιορτινά του και αποτέλεσμα σε οπτικό επίπεδο θα ήταν εντυπωσιακό...

23
Νταβίντ Λουίζ
Απροσπέλαστος και ηγετικός στην αμυντική γραμμή της Άρσεναλ, ο Νταβίντ Λουίζ με την καταπληκτική του εμφάνιση υπήρξε ο βασικός λόγος που ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

19
Γιώργος Μασούρας
Σε ένα παιχνίδι που παρά την ήττα του Ολυμπιακού, δύσκολα μπορεί κανείς να βρει κακή εμφάνιση ποδοσφαιριστή, ο Μασούρας υπήρξε τρανταχτή εξαίρεση και για τα 75 λεπτά που αγωνίστηκε έκανε πολλές επιπόλαιες και λανθασμένες ενέργειες.

24
Ουσεϊνού Μπα
O 25χρονος στόπερ έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση καθώς δεν έχανε προσωπική μονομαχία και διεκδικήσεις μπάλας ούτε με αίτηση. Εκτέθηκε από την ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του ωστόσο στο γκολ του Λακαζέτ.

Καταπληκτική διαιτησία από τον Φέλιξ Τσβάιερ, που ήταν οριακά αλάνθαστος στις αποφάσεις του, άφησε το παιχνίδι να παιχτεί και να αποκτήσει ρυθμό ενώ έκανε και εξαιρετικά ορθή χρήση καρτών.

Το κουίζ της UEFA με πρωταγωνιστή τον Χαριστέα (pic)