Η λανθασμένη αποβολή του Ρόμανιτς και μια σειρά λαθών του διαιτητή σε βάρος της Λαμίας (λόγω ελλείψεων χρησιμοποίησε παίκτες από την Κ 19), έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχος να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ από το α΄ ημίχρονο (0-1) και να προκριθούν στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Μάλλον διαιτησίες όπως του Κουτσιαύτη έχουν στο μυαλό τους στον Ολυμπιακό, όταν μιλούν για κανονικότητα. Δεν μπορώ να ξέρω αν έπαιξε ρόλο στην απόδοση του Κουτσιαύτη, η επίσκεψη του Βαγγέλη Μαρινάκη στα αποδυτήρια των διαιτητών κατά την διάρκεια του ημιχρόνου.

Αυτό που σίγουρα ξέρω και διαπίστωσαν όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι, είναι η τεράστια διαφορά στην απόδοση του ρέφερι, στα δυο ημίχρονα του αγώνα. Με λίγα λόγια, ο Ολυμπιακός χωρίς τις λανθασμένες σε βάρος της Λαμίας υποδείξεις, σήμερα θα ήταν εκτός Κυπέλλου. Με ακόμα λιγότερα λόγια, με ξένο διαιτητή, η Λαμία σήμερα θα ήταν μια από τις 4 ομάδες της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η κανονικότητα όπως αυτοί την εννοούν, προβλέπει νίκες, προκρίσεις και διακρίσεις, ανεξάρτητα από την απόδοση της ομάδας τους. Η κανονικότητα όπως αυτοί την εννοούν, σημαίνει ισοπέδωση των πάντων, προς όφελος του Ολυμπιακού.

Αν η κυβέρνηση σκοπεύει να βάλει πλάτη, στην προσπάθεια του Ολυμπιακού να επαναφέρει την… κανονικότητα στο ποδόσφαιρο, οφείλει να μας ενημερώσει. Αν πρόκειται να ξαναζήσουμε στιγμές «παράγκας» για την εξυπηρέτηση μιας και μόνο ομάδας σε βάρος όλων των υπολοίπων με κυβερνητική σφραγίδα, καλά είναι να το γνωρίζουμε.

Αν δεν μπορεί ο Ολυμπιακός να παίξει ποδόσφαιρο στα ίσα με τις υπόλοιπες ομάδας, καλύτερα να αποχωρήσει, όπως άλλωστε «απείλησε» ότι θα κάνει, τον περασμένο Νοέμβριο. Σε διαφορετική περίπτωση, θα ήταν μια καλή ιδέα να αποχωρήσουν οι υπόλοιπες ομάδες για να παίζει μπάλα ο Ολυμπιακός μόνος του και να κερδίζει πρωταθλήματα και Κύπελλα χωρίς άγχος και χωρίς επισκέψεις στα αποδυτήρια των διαιτητών στην διάρκεια των ημιχρόνων.

Επέλεξα να ξεκινήσω σήμερα με όσα συνέβησαν στο Καραϊσκάκης, διότι μου έφεραν στο μυαλό άλλες εποχές… Μέρες που κανένας φίλαθλος δεν είναι διατεθειμένος να ζήσει ξανά. Κάτι που πρέπει να το γνωρίζουν τα στελέχη της κυβέρνησης.

Όποια παρέμβαση επιχειρηθεί στο ποδόσφαιρο, πρέπει να έχει μια και μόνο κατεύθυνση. Να κρίνονται οι αγώνες με βάση την απόδοση των ομάδων, ανεξάρτητα από τα χρώματα της φανέλας. Αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος που κλήθηκαν να διευθύνουν τους αγώνες ξένοι διαιτητές και εγκαταστάθηκε το VAR.

Αποφάσεις που πολεμήθηκαν από τον οργανισμό του Ολυμπιακό, γιατί προφανώς και δεν εξυπηρετούν τις… ορέξεις τους.

Πάμε παρακάτω. Η εμφάνιση του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναικό, επιβεβαίωσε ότι στον Δικέφαλο, παίκτες και προπονητής, γύρισαν το κουμπί. Η ομάδα του Αμπελ Φερέιρα, προκρίθηκε με δυο νίκες επί του αντιπάλου της, σήμα κατατεθέν της ποιότητας και της ανωτερότητας της.

Το τελικό 0-1, δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Το γρήγορο γκολ από τον Σφιντέρσκι, απάλλαξε τον ΠΑΟΚ από όποιο άγχος μπορεί να είχε στην έναρξη του αγώνα και του έδωσε τη δυνατότητα να παίξει ελεύθερα και να δημιουργήσει συνθήκες για μεγαλύτερο σκορ.

Το πάθος των γηπεδούχων για ανατροπή του εις βάρος τους σκορ από το παιχνίδι της Τούμπας, μειώθηκε στο ελάχιστο πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Το γκολ του Πολωνού στράικερ του ΠΑΟΚ, εξάντλησε τα οποία ψυχικά αποθέματα μπορεί να είχαν οι «πράσινοι» για να πιστέψουν στην ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ δείχνει να επιστρέφει σε φυσικά επίπεδα απόδοσης, τώρα που η μπάλα θα αρχίσει να… καίει. Το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, οι ημιτελικοί του Κυπέλλου και ακολούθως τα πλει οφ, θα κρίνουν τους δυο εγχώριος τίτλους.