• 79' Ματίας Ιγκλέσιας
  • 13' Φραν Βέλεθ
  • 65' Ντάνιελ Λάρσον
  • 71' Μπρούνο Γκάμα

Για τον Αστέρα Τρίπολης το σημερινό παιχνίδι ήταν «must win». Το τρίποντο, θα έβαζε για πρώτη φορά την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, εντός εξάδας (μαζί με ΟΦΗ και Ξάνθη). Για τον Αρη, ένα τρίποντο θα χάριζε από τώρα στην ομάδα του Μίχαελ Ενινγκ, την εξασφάλιση μιας θέσης στα πλέι οφ. Το τελικό 1-1, δεν άφησε ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες, με τους Κίτρινους να για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι να αποτυγχάνουν να «αποδράσουν» με τρίποντο (έχει μία μόλις νίκη μακριά από το «Κλεάνθης Βικελίδης»).

Ο Γερμανός τεχνικός, σε ένα ακόμα παιχνίδι, δεν πήγε σε αλλαγές. Χρησιμοποίησε ίδια ενδεκάδα, με τον Αρη να ξεκινάει πολύ καλά το παιχνίδι, βρίσκοντας γκολ νωρίς στο 13' με τον Φραν Βέλεθ, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Ροζ. Μέχρι και το 25' οι Κίτρινοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι, όμως μια αδράνεια στην άμυνά τους και ένα σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ που βρήκε... δίχτυα, άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Μέχρι και το 60' ο Αστέρας, είχε τα ηνία μη μπορώντας όμως να απειλήσει την εστία του Κουέστα.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, ο Αρης πάτησε... γκάζι, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Φετφατζίδη, ωστόσο, κάτι του έλειπε στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να μην βγάλει τις φάσεις που θα μπορούσε.

Το 1-1 έφερε τους Κίτρινους στους 33 βαθμούς και τον Αστέρα στους 26, τρεις στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

• 30

Χωρίς αλλαγές συγκριτικά με την πρόσφατη αναμέτρηση του κυπέλλου επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του ο Μίχαελ Ένινγκ. Ο Άρης για ακόμα μια αγωνιστική αγωνίσθηκε με σχηματισμό 4-4-1-1, δείχνοντας μεγάλη διάθεση από το πρώτο λεπτό σταδιακά όμως ο Αστέρας ισορρόπησε και πήρε τον έλεγχο της μπάλας στα πόδια του.

• 7

Ο Μίλος Ράσταβατς επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 4-4-2, δίνοντας χώρο στα πρώτο λεπτά στον Άρη με αποτέλεσμα να βρεθεί και πίσω στο σκορ. Ωστόσο όσο πέρναγε η ώρα ο Αστέρας ανέβασε «στροφές» και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ισοφαρίζοντας στο 26ο λεπτό.

26'

Μια αδράνεια της άμυνας και ένα εξαιρετικό τελείωμα του Μαρκ Φερνάντεθ, αρκούσε στον Αστέρα για να ισοφαρίσει τον Αρη και να πάρει τον βαθμό σε ένα παιχνίδι που για τους γηπεδούχους δεν είχε πολλές ευκαιρίες.

• 4’

Συρτό σουτ του Ματίγια έξω από την περιοχή του Παπαδόπουλου, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

• 13’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Φετφατζίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά με τον Ρόουζ να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και τον Βέλεθ να σκοράρει με κεφαλιά.

• 20’

Ο Κόρχουτ έκανε το σουτ από μακριά, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει σταθερά.

• 26’

ΓΚΟΛ για τον Αστέρα! Ο Ιγκλέσιας έκανε το γύρισμα για τον Μαρκ Φερνάντεθ, με τον Ισπανό άσο να σουτάρει μέσα από την περιοχή του Άρη και να πετυχαίνει το 1-1.

• 32’

Μακρινό σουτ από τον Μαρκ Φερνάντεθ με την μπάλα να σταματά στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κουέστα.

• 53’

Ο Μπαράλες πήρε την καρφωτή κεφαλιά, με τον Κουέστα να μπλοκάρει σταθερά

• 57’

Λάρσον γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία του Παπαδόπουλου με στόχο τον Ντιγκινί αλλά ο Σουάρεθ, πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ.

• 72’

Ο Μαρκ Φερνάντεθ έκανε το σουτ μετά από ωραία σέντρα του Ντέλετιτς, αλλά η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Ρόουζ και έφυγε άουτ.

• 79’

Ο Φετφατζίδης με ωραία ενέργεια έβγαλε τον Άρη στην αντεπίθεση, μοίρασε τη μπάλα στον Λάρσον αλλά το σουτ του Σουηδού κόντραρε και έφυγε άουτ.

• 85’

Ο Μαρκ Φερνάντεθ βρέθηκε στην περιοχή μετά το λάθος του Κόρχουτ έκανε το σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

• 1

Με «όπλο» την συνοχή και τον ρυθμό από τα συνεχή ματς ο Αρης αιφνιδίασε πλήρως τον Αστέρα στο πρώτο μισό του ημιχρόνου. Σε εκείνο το διάστημα βρήκε και το γκολ.

• 2

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Ενινγκ προτίμησε το δίδυμο Λάρσον-Ντιγκινί, κάτι που και πάλι δεν απέδωσε, αφού είναι φανερό πως οι δυο τους δεν μπορούν να συνεργαστούν. Η είσοδος του Ντουρμισάι έκανε πιο επικίνδυνο τον Αρη.

• 3

H ατομική ποιότητα των Μαρκ Φερνάντεθ από τη μία και του Γιάννη Φετφατζίδη από την άλλη ήταν εμφανής. Οι δυο τους ουσιαστικά έκαναν τα πάντα για τις δύο ομάδες, χωρίς όμως κανείς τους να καταφέρει να χαμογελάσει στο τέλος. Ισως λίγο περισσότερο ο Ισπανός λόγω και του γκολ που πέτυχε.

28
Γιάννης Φετφατζίδης
Ο Γιάννης Φετφατζίδης ήταν ο κινητήριος μοχλός της επιθετικής γραμμής του Άρη με τις ενέργειες του «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Αστέρα και έδωσε τον χώρο στους συμπαίκτες του. Στις περισσότερες επιθέσεις των «κιτρινόμαυρων» ήταν αυτός που αναλάμβανε να οργανώσει, ενώ από την δική του εκτέλεση κόρνερ προήλθε και το γκολ του Βέλεθ.

7
Νικολά Ντιγκινί
Ο Νικολά Ντιγκινί έμεινε μακριά από τις καλές του εμφανίσεις, αγωνίσθηκε στην κορυφή της επίθεσης για τον Άρη λόγω της απουσίας του Μπράουν Ιντέγε ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Το αμυντικό δίδυμο του Αστέρα δεν ταλαιπωρήθηκε από τον Γάλλο επιθετικό που αντικαταστήθηκε στο 68ο λεπτό από τον προπονητή του.

7
Μαρκ Φερνάντεθ
Ο Μαρκ Φερνάντεθ είχε την απάντηση του Αστέρα στο γκολ του Άρη, με ωραίο σουτ πέτυχε το 1-1 για την ομάδα του και έφερε στα ίσια το παιχνίδι. Επιπλέον ο Ισπανός μεσοεπιθετικός βοήθησε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, έχοντας καλές μεταβιβάσεις και ενέργειες που απασχόλησαν του αμυντικούς του Άρη.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τσαμούρη και των βοηθών του. Σωστές σχεδόν όλες οι υποδείξεις του σε ένα παιχνίδι που δεν είχε δύσκολες φάσεις. Δεν προέβη σε on field review το VAR.

Εγκληματική οργάνωση διερευνά ο εισαγγελέας για τον παράνομο στοιχηματισμό

0

Ντέμης: «Τιμητικό ότι είμαι μικρό κομμάτι της ιστορίας της ΑΕΚ» - Τι είπε για το ματς με τον Άρη