Ασπρόπυργος – Βέροια 2-2

Δύο σημαντικούς βαθμούς άφησε στον Ασπρόπυργο η Βέροια, η οποία δεν κατάφερε να νικήσει και να πλησιάσει την κορυφή. Όσον αφορά το ματς η Βέροια ήταν αυτή, η οποία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να έχει γίνει απειλητική για την εστία του Γκίνη.

Αυτό το οποίο δεν είχε καταφέρει μέχρι τότε η «Βασίλισσα του Βορρά», το πέτυχε το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα στο 21΄όταν ο Ζγκούρι με πλασέ έκανε το 1-0. Από το σημείο εκείνο και μετά οι παίκτες του Κώστα Γεωργιάδη πίεσαν και κατάφεραν στο 36΄ να φέρουν το ματς στα ίσα με γκολ του Πασά. Στα υπόλοιπα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και παρέμεινε ως είχε…

Στο β΄ ημίχρονο και για την ακρίβεια στο 59΄ οι γηπεδούχοι με τέρμα του Φράγκου πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο η απάντηση από την πλευρά της Βέροιας ήταν άμεση, καθώς στο 63΄ ο Βεργώνης με κεφαλιά έκανε το 2-2. Από το σημείο εκείνο και μετά οι Μακεδόνες πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ της νίκης, το υπάρχον σκορ όμως έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας):Γκίνης, Κότσεφ, Σταγάκης, Νικολάου, Φιλίποβιτς, Μπαξεβάνος, Γκατσολάρι, Κάκο, Σγκούρι (72' Μίλιτς), Πολέτο (57' Σρέτσκοβιτς), Φράγκος (88' Νικολακάκης).

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης):Βοσνιάδης, Μουχάλης, Λεφίδης, Μαραγκός, Στάμου, Βεργώνης, Πολύζος, Πέντα (92' Σιμόνι), Καραγιάννης (62' Παυλίδης), Πασάς, Κανούλας (81' Πόζογλου)

ΟΦ Ιεράπετρας – Ολυμπιακός Βόλου 1-3

Το τρίτο του τρίποντο μακριά από την έδρα του πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου, που έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές του από την Κρήτη και την έδρα της Ιεράπετρας. Σ΄ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και σε δύο περιπτώσεις στο 3΄ και στο 11΄ έφτασαν κοντά στο 1-0, χωρίς όμως να το πετύχουν.

Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν στις δύο αυτές περιπτώσεις οι παίκτες του Τίμου Καβακά, το πέτυχαν στο 12΄χάρη σε σουτ του Σκόνδρα. Οι Θεσσαλοί μετά το γκολ που δέχτηκαν ανέβασαν την απόδοση τους και στο 28΄ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πλασέ του Σκοπελίτη. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη μετά και τις αλλαγές που έκανε ο Λεωνίδας Βόκολος, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 59΄ κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέρι. Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός πίεσε για το 1-3… Αυτό έγινε στο 68΄ με την κεφαλιά του Τσίτα, ενώ στο 88΄ ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-4, με συνέπεια το σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Καραγκιολίδης, Σέχου, Σμίλτος, (58′ Βακράκος) Μάκας, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Βογιατζής, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Χύσι (56′ Παπαδόπουλος), Χαντί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Λεωνίδας Βόκολος): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Βοσνακίδης, Τσιάρας, Μπουτζίκος, Ράντι, Κόλα (55′ Βασιλούδης), Κέρι (85′ Ναβαλόν), Σκοπελίτης (77′ Ρόκας), Κουτσιανικούλης Τσίτας.

Νίκη Βόλου -Αιγάλεω 1-1

Την ευκαιρία να πετύχει την τρίτη σερί της νίκη και παράλληλα να πλησιάσει κι άλλο τις πρώτες θέσεις έχασε η Νίκη Βόλου, εν αντιθέσει με το Αιγάλεω που έβαλε στο σακούλι του έναν σημαντικό βαθμό… Σ΄ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι η Νίκη Βόλου ήταν αυτή, που στο 2΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαταγίνι για να ανοίξει το σκορ.

Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη, το πέτυχαν αυτοί του Θωμά Γράφα στο 17΄ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιλιγκίρη, πέναλτι που κέρδισε ο Γουερέ από τον Βοσκόπουλο. Έπειτα από το τέρμα που δέχτηκαν οι γηπεδούχοι πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο 1-1.

Στο 27΄ η Νίκη έφτασε κοντά στο γκολ, ο Συριόπουλος όμως έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση. Ότι δεν κατάφερε η ομάδα της Μαγνησίας σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχε στο 43΄την κεφαλιά του Κρουθ να φέρνει το ματς στα ίσα… Στο β΄ ημίχρονο η Νίκη μπήκε αποφασισμένα στο ματς και στο 52΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαταγίνι, για να κάνει το 2-1 με συνέπεια το υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ματς.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Κάρδαρης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπαλάφας, Καμπαγέρο (80’ Οικονομίκος), Ιορδανίδης (62’ Τσιώλης), Κρουθ, Μπαταγίνι, Ροχάνο.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Συριόπουλος, Παπανικόλας, Μαχαίρας, Γουερέ (85’ Τσαφταρίδης), Σταματάκης, Φαρινόλα (42’ λ. τρ. Μακρυγιάννης-87’ Καπός), Καλλέργης, Τσιλιγκίρης.