• 76' Περέα
  • 79' Κατράνης
Κοκκινες καρτες
  • 32' Κιβρακίδης

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ατρόμητο με το χορταστικό 3-0 στο ΟΑΚΑ, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο και πιστοποιώντας ότι διανύει περίοδο φόρμας.

Το τριφύλλι όχι μόνο διατηρήθηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά έδειξε ότι έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης, μια και πέραν των τριών γκολ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, κυριάρχησε πλήρως και έπαιξε μονότερμα τους Περιστεριώτες, οι οποίοι αν δεν είχαν τον Μέγερι κάτω από τα δοκάρια τους, το σκορ θα έφτασε σε υψηλότερα επίπεδα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος από το πρώτο λεπτό του ματς και η γκολάρα του Κουρμπέλη στο 4ο λεπτό έφερε ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στους πράσινους, που μέχρι το 30 είχαν ένα ακόμη θαυμάσιο γκολ με τακουνάκι του Μακέντα (27’), που ακυρώθηκε για φάουλ του Ινσούα στο ξεκίνημα της φάσης, δύο χαμένα τετ α τετ (7’ Χατζηγιοβάνης - 8’ Μακέντα) και 5-0 τελικές προς την εστία με συντριπτική κατοχή της μπάλας!

Στο 29’ ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κιβρακίδη με απευθείας κόκκινη και το τριφύλλι συνέχισε τον επιθετικό του μονόλογο, αλλά σε χαμηλότερες στροφές σε σχέση με το πρώτο 20λεπτο, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ενός ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με 6-0 τελικές προς την εστία και με κατοχή 77%-23% υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι συνέχισε να παίζει μονότερμα τον αντίπαλο του και να κυριαρχεί πλήρως, με φυσική συνέπεια να αυξήσει το δείκτη του σκορ, βγάζοντας ταυτόχρονα πολύ ωραίες συνεργασίες και με τον Δώνη να ξεκουράζει παίκτες στο τελευταίο 25λεπτο.

Ο Σένκεφελντ έκανε το 2-0 στο 67’ με κεφαλιά δυναμίτη και ο Περέα το 3-0 στο 76’ μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Μακέντα.

Τα τελευταία λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με τους πράσινους να κάνουν και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του σαββατιάτικου εκτός έδρας ματς με τη Λάρισα.

• 9

Γιώργος Δώνης Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1 αλλά δίχως καθαρό εξτρέμ από δεξιά, χρησιμοποιώντας για πρώτη φορά στην ενδεκάδα τους Κουρμπέλη, Ανουάρ, Δώνη και Ζαχίντ. Το πλάνο του δεν είχε διαφοροποιήσεις από τα προηγούμενα ματς και εμπεριείχε την κατοχή της μπάλας και την ανάπτυξη από το αμυντικό τρίτο, καθώς και τις συχνές αλλαγές παιχνιδιού στις δύο πλευρές.

• 39

Σάββας Παντελίδης Ο προπονητής του Ατρόμητου παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 και έχοντας ως στρατηγική το άμεσο ποδόσφαιρο για να βγει στο επιθετικό τρανζίσιον, αλλά το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού και η αποβολή του Κιβρακίδη του άλλαξαν τα σχέδια. Μετά το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού η ομάδα του περιορίστηκε σε απολύτως παθητικό ρόλο και δεν απείλησε σε καμία στιγμή του ματς.

27'

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκρυψαν τη μπάλα με τον Χατζηγιοβάνη να δίνει στον Ζαχίντ κι αυτός να βγάζει συρτή σέντρα προς τον Μακέντα που με εντυπωσιακό τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε για φάουλ του Ινσούα στον Χαρίση στο ξεκίνημα της φάσης.

• 4’

ΓΚΟΛ! Τρομερός «κεραυνός» του Κουρμπέλη έξω από την περιοχή, η μπάλα πηγαίνει στο αριστερό «παραθυράκι» του Μέγερι και ο Παναθηναϊκός ανοίγει το σκορ (1-0).

• 7’

Ο Ζαχίντ τροφοδοτεί έξοχα τον Χατζηγιοβάνη που βγαίνει τετ α τετ από πλάγια θέση με τον Μέγερι αλλά ο τελευταίος αποκρούει.

• 8’

Νέα κάθετη πάσα του Ζαχίντ με την οποία βγάζει τετ α τετ τον Μακέντα που πλασάρει πάνω στον Μέγερι.

• 18’

Μονοκόμματο σουτ του Μανούσου έξω από την περιοχή η μπάλα περνάει πάνω απ’ το δοκάρι του Διούδη.

• 27’

Ο Ζαχίντ βγάζει συρτή σέντρα προς τον Μακέντα που με τακουνάκι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται για φάουλ του Ινσούα στον Χαρίση στο ξεκίνημα της φάσης.

• 40’

Σέντρα του Γιόχανσον από δεξιά, ο Χατζηγιοβάνης πιάνει αφύλαχτος την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 45’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δώνη η μπάλα περνάει δίπλα απ’ το δοκάρι του Μέγερι.

• 67’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, ο Σένκεφελντ με καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 69’

Ο Ινσούα βρίσκει τον Κουρμπέλη που σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μέγερι αποκρούσει σε κόρνερ.

• 76’

ΓΚΟΛ! Εντυπωσιακή ντρίμπλα του Μακέντα στον Γούτα και σέντρα... μισό γκολ στον Περέα που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 89’

Ωραία ενέργεια του Μακέντα και σουτ μέσα από την περιοχή, ο Μέγερι και πάλι αποκρούει τη μπάλα.

• 1

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του ματς. Πέραν του γκολ του Κουρμπέλη, οι πράσινοι είχαν δύο χαμένα τετ α τετ μέχρι το 10ο λεπτό και 5-0 τελικές προς την εστία έως το 22ο.

• 2

Η καθολική κατοχή της μπάλας και η άμεση ανάκτησή της από τους πράσινους, δεν επέτρεψε σε καμία στιγμή στον Ατρόμητο να φανεί επικίνδυνος στο επιθετικό τρανζίσιον.

• 3

Η αποβολή του Κιβρακίδη λίγο πριν το πρώτο ημίωρο του ματς (29') έκανε πολύ δύσκολη τη διαχείρισή του από πλευράς των φιλοξενούμενων που περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου.

Θα θυμάται για χρόνια ο πιτσιρικάς ball boy το αποψινό ματς στο ΟΑΚΑ, ο οποίος αγκαλιάζει περιχαρής τον Μπαρτ Σένκεφελντ δευτερόλεπτα αφότου ο Ολλανδός στόπερ έχει πετύχει το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού.

9
Φεντερίκο Μακέντα
Μπορεί να μην σκόραρε ο Ιταλός επιθετικός, αλλά έκανε εξαιρετικό ματς. Πέτυχε ένα τρομερό γκολ με τακουνάκι που δεν μέτρησε, έδωσε την ασίστ στο πιάτο στον Περέα και ήταν πρωταγωνιστής σε όλες τις καλές στιγμές των πράσινων.

19
Κυριάκος Κυβρακίδης
Μία κακή στιγμή στο 29' όταν πήγε με τις τάπες πάνω στο καλάμι του Χρήστου Δώνη, αρκούσε για να δημιουργήσει στην ομάδα του αριθμητικό μειονέκτημα και να την καταδικάσει σε ρόλο κομπάρσου μέχρι το φινάλε του αποψινού ματς στο ΟΑΚΑ.

10
Γκίας Ζαχίντ
Αλλο ένα ματς στο οποίο ο Νορβηγός μεσοεπιθετικός είχε εντυπωσιακές εμπνεύσεις, βγάζοντας την ασίστ στο γκολ του Σένκεφελντ, αλλά και σε δύο τετ α τετ τους Χατζηγιοβάνη και Μακέντα στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς.

Χωρίς το μεγάλο λάθος ο διαιτητής Κουμπαράκης, που είδε στο VAR το φάουλ του Ινσούα στον Χαρίστη στο ακυρωθέν γκολ του Μακέντα, αλλά και την προβολή με τις τάπες του Κιβρακίδη αλλάζοντας σωστά την κίτρινη, σε κόκκινη κάρτα.