Η ΑΕΚ είχε ένα ήσυχο απόγευμα στο ΟΑΚΑ αφού επικράτησε 3-0 της ΑΕΛ. Αυτό που σίγουρα θα μας μείνει από το παιχνίδι της Κυριακής (19/1) είναι το εντυπωσιακό τέρμα του Αντρέ Σιμόες, με το οποίο η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 45+2' απέναντι στους βυσσινί. Ο Νέλσον Ολιβέιρα έβγαλε μία σέντρα ακριβείας και ο Πορτογάλος χαφ «έκρυψε» την μπάλα σκοράροντας με ένα τρομερό τακουνάκι.

Σίγουρα, τα γκολ με τακουνάκι δεν φεύγουν εύκολα από τη μνήμη των φιλάθλων και συζητιούνται για αρκετά χρόνια. Το sdna με αφορμή τα χθεσινά καμώματα του Σιμόες θυμάται μερικά τακουνάκια που σημειώθηκαν σε Ελλάδα και εξωτερικό πρόσφατα, αλλά και πριν από πολύ καιρό.

Κάρολ Σφιντέρσκι (ΠΑΟΚ-Λαμία 3-0, 20/10/2019)

Τη φετινή σεζόν το γκολ του Σιμόες δεν ήταν το μοναδικό με τακουνάκι στη Superleague. Στο ματς της 7ης αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 της Λαμίας στην Τούμπα, με τον Κάρολ Σφιντέρσκι να πετυχαίνει τρομερό τέρμα, έπειτα από γύρισμα του Στοχ.

Φουρτάδο (ΟΦΗ-ΑΕΚ 2-1, 23/12/2012)

Γκολ με τακουνάκι για την ΑΕΚ έχει πετύχει και ο Φουρτάδο. Μπορεί ο επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι να πέρασε και να μην έκατσε σε μία καταστροφική χρονιά για την Ένωση, όμως στην ήττα από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο πανηγύρισε ένα πολύ όμορφο τέρμα.

Γιώργος Χριστοδούλου (ΑΕΚ-Ξάνθη 8-0, 10/12/1989)

Ο Γιώργος Χριστοδούλου πέτυχε ένα απίστευτο τέρμα σε ένα ματς-όνειρο απέναντι στην Ξάνθη, όπου σημείωσε χατ-τρικ, με την Ένωση να ολοκληρώνει το παιχνίδι έχοντας σκοράρει οκτώ φορές!

Γιάννης Γκαλίτσιος (Ολυμπιακός-ΑΕΛ 3-1, 1991/1992)

Ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει της ΑΕΛ με 3-1, όμως οι «βυσσινί» είχαν μειώσει με τρομερό τρόπο χάρη σε ένα τακουνάκι του Γιάννη Γκαλίτσιου.

Γιώργος Δεληκάρης (Ελλάδα-Δυτική Γερμανία 2-2, 20/11/1974)

Η Ελλάδα αντιμετώπιζε την εκπληκτική Δυτική Γερμανία των Μπένκενμπάουερ και Χάινκες για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Ευρώπης 1976. Ο Γιώργος Δεληκάρης στο 12ο λεπτό με ένα εναέριο τακουνάκι άνοιξε το σκορ, με το παιχνίδι να λήγει 2-2.

Τσόρι Ντομίνγκες (Ολυμπιακός-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0, 25/2/2014)

Ξεκάθαρο προβάδισμα είχε πάρει ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τη φάση των 16 του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει με 2-0, ενώ το σκορ άνοιξε ο Τσόρι Ντομίνγκες με τακουνάκι στο 38ο λεπτό.

Τα τακουνάκια του εξωτερικού

Λουίς Σουάρες (Μπαρτσελόνα-Μαγιόρκα 5-2, 7/12/2019)

Ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο γκολ, του 2019 πέτυχε ο Λουίς Σουάρες. Με ένα ασύλληπτο τακουνάκι άφησε άναυδους τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα της Μαγιόρκα

Τάμι Έιμπραχαμ (Τσέλσι-Λιλ 2-1, 10/12/2019)

Λίγες μέρες μετά το τρομερό τέρμα του Σουάρες, ο Τάμι Έιμπραχαμ τον μιμήθηκε στο ματς με τη Λιλ για τους ομίλους του Champions League. Στο 19ο λεπτό ο επιθετικός των «μπλε» σκόραρε ένα πάρα πολύ όμορφο γκολ με τακουνάκι.

Σάντιο Μανέ (Λίβερπουλ-Γουότφορντ, 27/2/2019)

Με 5-0 είχε «διαλύσει» την περσινή σεζόν η Λίβερπουλ τη Γουότφορντ στο Άνφιλντ. Στο 20ο λεπτό ο Σάντιο Μανέ έκανε τα... μαγικά του σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα για τους «κόκκινους».

Νταβίντ Βίγια (Ισπανία-Αυστραλία, 23/6/2014)

Στην τελευταία του εμφάνιση με τη φανέλα των «φούριος ρόχας» ο Νταβίντ Βίγια άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με τακουνάκι στην αναμέτρηση της Ισπανίας με την Αυστραλία για τους ομίλους του Μουντιάλ της Βραζιλίας το 2014.

Πάτρικ Κλάιφερτ (Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα 0-4, 21/12/2002)

Ο Λουίς Σουάρες πιθανότατα να είχε μιμηθεί το γκολ-τακουνάκι του Πάτρικ Κλάιφερτ το 2002. Το περίεργο της ιστορίας ήταν ότι οι Καταλανοί πέτυχαν παρόμοιο τέρμα ξανά με αντίπαλο την Μαγιόρκα.

Από τον Σιμόες στον Σουάρες ένα τακουνάκι... δρόμος (vids)