Αναλυτικά όλα όσα σημείωσε στην ιστοσελίδα του ο Δικέφαλος:

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από πολλές δύσκολες φάσεις για τους διαιτητές και εκτεταμένη χρήση του VAR, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο της Τούμπας για την 19η αγωνιστική της Super League 2019-20.

Ο Δικέφαλος είχε να αντιμετωπίσει δύο σοβαρά θέματα. Αφενός τον ανανεωμένο Αστέρα του Μίλαν Ράσταβατς, αφετέρου τις πολλές και σημαντικές απουσίες. Εν τέλει ο ΠΑΟΚ είχε την ουσία και την ποιότητα να φτάσει σε μία νίκη, σε ένα παιχνίδι που έδειξε πόσο σημαντική είναι η παρουσία του VAR στο ποδόσφαιρο.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες μόλις στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα με Λημνιό και Μαουρίσιο , πίεσε μέχρι το πρώτο 20λεπτο και προσπάθησε να βρει το γρήγορο γκολ, αλλά δεν βρήκε τρόπο να νικήσει τον Παπαδόπουλο. Πάνω όμως που ο Αστέρας άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να ισορροπεί κάπως την αναμέτρηση, ο Δικέφαλος βρήκε το γκολ στο 30′ όταν ο Βιεϊρίνια έκανε μία μπαλιά, μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Σφιντέρσκι ο οποίος έκανε για μία ακόμα φορά αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η φάση μάλιστα εξετάστηκε για τέσσερα λεπτά από το VAR και ο διαιτητής Σκουλάς έδειξε σέντρα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν άμεσα την ισοφάριση και πίεσε, με το 1-0 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε περίπου 10 λεπτά για να απειλήσει με τον Πέλκα να παίρνει το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Παπαδόπουλου σε προσπάθεια του Λημνιού . Ο ΠΑΟΚ εν τέλει βρήκε γκολ στο 60′ όταν μετά από σουτ του Μαουρίσιο , η μπάλα έφτασε στον The Joker ο οποίος σκόραρε, και αφού περίμενε να εξεταστεί η φάση στο VAR για αρκετά λεπτά πανηγύρισε το τέρμα του.

Στο 66′ ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Στο 79′ ο Λάμπρου πήρε την ασίστ από τον Μίσιτς και έγραψε το 3-0, με τον Αστέρα να μειώνει στο 85′ με τον Μαρκ Φερνάντεθ.

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν πήρε ένα ακόμα τρίποντο και περιμένει το τελικό αποτέλεσμα του Ολυμπιακός-Άρης για να μάθει αν θα παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: ( Αμπέλ Φερέιρα ):  Ζίβκοβιτς , Μάτος , Ίνγκασον , Βαρέλα , Βιεϊρίνια , Αουγκούστο , Μαουρίσιο (80’ Εσίτι ), Λημνιός , Μίσιτς , Πέλκας (61’ Λάμπρου ), Σφιντέρσκι (69’ Άκπομ ).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Σίτο (59’ Ριέρα), Μπόρχα Φερνάντεθ (77’ Μπελόκ), Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ (69’ Πασαλίδης), Χαουρέγκι.

ΠΑΟΚ: «Έδειξε πόσο σημαντική είναι η παρουσία του VAR στο ποδόσφαιρο»