• 90+3' Μοχάμεντ Σαλάχ
  • 8' Νεμάνια Μάτιτς
  • 26' Νταβίντ Ντε Χέα
  • 72' Λουκ Σο

Ηταν η μοναδική ομάδα που δεν είχε νικήσει η Λίβερπουλ. Η μοναδική που της είχε κόψει βαθμούς. Και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όμως γνώρισε την οργή της τρομακτικής μηχανής του Γίργκεν Κλοπ, η οποία επικράτησε 2-0 και συνέχισε το κορυφαίο σερί που έχει δει ποτέ το top-level του αθλήματος. Οι Reds πήγαν τη διαφορά από την ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ στο εντυπωσιακό +30 και πλέον έχουν 64 πόντους έπειτα από 22 αναμετήσεις. Πολύ απλά, δεν υπάρχει ομάδα στην Premier League που δεν έχει χάσει από αυτή τη μυθική Λίβερπουλ, η οποία πολύ απλά, δεν έχει αντίπαλο.

Ο Σόλσκιερ επέλεξε να κατέβει με 3-5-2 όπως είχε κάνει νωρίτερα στη σεζόν ο Μουρίνιο με την Τότεναμ, όμως αν ο Μανέ και ο Σαλάχ ήταν καλύτεροι στα τελειώματα, το αποτέλεσμα θα μπορούσε να έχει κλειδώσει πολύ νωρίτερα και το σκορ να είναι πολύ μεγαλύτερο.

Οι Μέρσεϊσαϊντερς μπήκαν από όπως συνηθίζουν πολύ δυνατά και αφού άνοιξαν το σκορ νωρίς με τον Φαν Ντάικ συνέχισαν να βομβαρδίζουν την περιοχή του Ντε Χέα. Δύο γκολ ακυρώθηκαν σωστά στην ομάδα του Κλοπ, που με απίστευτα τρεξίματα και πίεση έδειχνε κλάση και ταχύτητα πάνω από την αντίπαλό της. Η Γιουνάιτεντ μπόρεσε στο πρώτο μέρος να κρατήσει τη διαφορά στο ένα γκολ και παίζοντας καλύτερα στο τελευταίο 10λεπτο, είχε εκπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα, όμως τίποτα δεν γίνεται φέτος κόντρα σε αυτή τη Λίβερπουλ.

Στην επανάληψη είχαμε μία από τα ίδια στο Anfield. Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά και είχε φάσεις και δοκάρι και οι Κόκκινοι Διάβολοι δεν μπορούσαν να διαχειριστούν την ορμή και την άμεση πίεση, χάνοντας άμεσα την μπάλα. Η Γιουνάιτεντ κατάφερε και σε αυτό το 45λεπτο να κρατηθεί ζωντανή και να πάει για το... θαύμα στο φινάλε, όμως στο φινάλε του ματς ο Σαλάχ πήρε την μπαλιά του του Αλισον και αυτή τη φορά δεν συγχώρεσε κλειδώνοντας το αποτέλεσμα για την ομάδα του Κλοπ.

• 11

Σχεδόν ποτέ δεν αλλάζει το 4-3-3 ο Γίργκεν Κλοπ, ο οποίος το επέλεξε και με την Γιουνάιτεντ. Μπροστά από τον Αλισον ήταν η 4άδα Φαν Ντάικ, Τζο Γκόμες, Ρόμπερτσον, Αρνολντ και στο κέντρο είχε την 3άδα Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Τσάμπερλεϊν. Στην επίθεση δεν γινόταν να υπάρχει έκπληξη, με τους Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο να παίρνουν θέση. Ο Γερμανός χρησιμοποίησε για 30 λεπτά τον ήρωα του πρώτου ματς, Λαλάνα, ενώ έκλεισε τις αλλαγές σε προχωρημένο σημείο στο ματς.

• 9

Να πάει με ενισχυμένη άμυνα επέλεξε ο Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ, οποίος προτίμησε το 3-5-2. Ο Νορβηγός έβαλε τον Λουκ Σο τρίτο σέντερ-μπακ μαζί με τους Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, αριστερά πήγε ο Γουίλιαμς, δεξιά ήταν ο Μπισάκα και μαζί τους στο κέντρο οι Μάτιτς, Φρεντ, Αντρέας Περέιρα. Ο Μαρσιάλ ήταν ο πιο προωθημένος και είχε στήριγμα τον εξτρέμ, Τζέιμς. Στην επανάληψη θέλησε να ρίξει ποιότητα με τον Μάτα, όμως το σχέδιο δεν ήταν δυνατόν να έχει αποτέλεσμα.

93

Ενας τερματοφύλακας να δίνει ασίστ, είναι κάτι που δεν το βλέπουμε συχνά. Ο Αλισον έκανε μπαλιά 50-60 μέτρων για τον Σαλάχ, ο οποίος είχε πολλές δυνάμεις, έφυγε στην κόντρα, πήρε μαζί του τον Τζέιμς και πλάσαρε κάτω από τα πόδια τον Ντε Χέα βάζοντας φωτιά στο Anfield...

• 8’

Εξω έφυγε η κεφαλιά του Μανέ μετά το φάουλ του Αλεξάντερ-Αρνολντ

• 14’

ΓΚΟΛ! 1-0! Η Λίβερπουλ ανοίγει το σκορ με επιβλητικό άλμα και κεφαλιά του Φαν Ντάικ έπειτα από κόρνερ του του Αλεξάντερ-Αρνολντ

• 24’

Μόνος μέσα στην περιοχή ο Μανέ μετά την πάσα του Φιρμίνο, άργησε να εκτελέσει και τον έκοψε ο Σο

• 25’

Σωστά ακυρώθηκε γκολ του Φιρμίνο μέσω VAR για φάουλ του Φαν Ντάικ στον Ντε Χέα

• 27’

Ο Σαλάχ έφυγε από δεξιά και έκοψε στο πέναλτι στον Φιρμίνο, ο οποίος στην κίνηση πλάσαρε άουτ

• 40’

Πρώτη φάση για την Γιουνάιτεντ, με το σουτ του Μαρσιάλ να φεύγει έξω

• 41’

Μεγάλη ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ όταν ο Μαρσιάλ βρήκε τον Γουάν-Μπισάκα στα δεξιά και εκείνος γύρισε στον Αντρέας Περέιρα, ο οποίος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στο κενό τέρμα!

• 44’

Μεγάλη ευκαιρία για την Λίβερπουλ! Ο Σαλάχ έβγαλε μόνο τον Μανέ, τον οποίο στο τετ-α-τετ νίκησε ο Ντε Χέα με τα πόδια!

• 46’

Αδιανόητη ευκαιρία για την Λίβερπουλ! Ο Ρόμπερτσον γύρισε τέλεια στον Σαλάχ αλλά ο Αιγύπτιος ολομόναχος έστειλε την μπάλα άουτ!

• 49’

Δοκάρι για την Λίβερπουλ! Από το όριο της περιοχής το αριστερό του Χέντερσον πήγε στο σίδερο!

• 57’

Εκλεψε, έκανε την κούρσα και εκτέλεσε ο Φρεντ, έξω η μπάλα

• 59’

Απίστευτη ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ με τον Μαρσιάλ να παίζει το '1-2' με τον Περέιρα αλλά ο Γάλλος θέλησε να 'σκοτώσει' τον Αλισον και έστειλε την μπάλα ψηλά!

• 63’

Στην κόντρα ο Μανέ, αδύναμο το διαγώνιο αριστερό, έξω

• 93’

ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Αλισον έκανε μπαλιά 60 μέτρων που έγινε ασίστ για τον Σαλάχ ο οποίος πήρε... μαζί του τον Τζέιμς και πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ντε Χέα!

Σαλάχ και Αλισον συνεργάστηκαν (!) στο δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ και πανηγύρισαν έξαλλα μαζί την μεγάλη νίκη στο Anfield

4
Βίρτζιλ Φαν Ντάικ
Ο 'big man' που λένε και οι Αγγλοι, ήταν καθοριστικός για ακόμα μια φορά. Απλά τώρα το έκανε και στις δύο άκρες του γηπέδου. Ο επιβλητικός Ολλανδός διέλυσε στον αέρα την άμυνα της Γιουνάιτεντ ανοίγοντας το σκορ νωρίς και ολοκλήρωσε τη δουλειά με την εμφάνιση στην άμυνα για να κρατήσει ένα ακόμα clean-sheet για τους Reds.

9
Αντονί Μαρσιάλ
Ο επιθετικός της Γιουνάιτεντ είχε την καλύτερη φάση για την ομάδα του έπειτα από ωραίο '1-2' με τον Αντρέας Περέιρα στο δεύτερο μέρος, όμως προσπάθησε να διαλύσει το τέρμα του Αλισον και το βολέ του έφυγε πολύ ψηλά άουτ. Ο Γάλλος εκτός από την τεράστια ευκαιρία που έχασε, δεν κατάφερε να κάνει την άμυνα της Λίβερπουλ να ιδρώσει.

14
Τζόρνταν Χέντερσον
Μπορεί ο Σαλάχ να κλείδωσε το ματς, όμως εδώ αξίζει θέση ο captain της Λίβερπουλ. O Αγγλος μέσος ήταν πιο καθοριστικός, κέρδισε 9/11 μονομαχίες, είχε δοκάρι, έκανε επιτυχημένα 5 τάκλιν, έτρεξε σχεδόν 12 χιλιόμετρα και κέρδισε πίσω την κατοχή 8 φορές. Το σπριντ που κάνει στο 90' για να βγάλει τους Reds στην κόντρα ήταν απλά συγκλονιστικό.