• 65' Ούφε Μπεκ
  • 68' Γκαγιάς Ζαχίντ
  • 85' Χρήστος Δώνης
  • 90+4' Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα στην Ξάνθη ο Παναθηναϊκός, για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, δείχνοντας χαρακτήρα και φτάνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το τριφύλλι, παρά τις απουσίες των Κουρμπέλη και Μπουζούκη, ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και χάρη στο γκολ του Φεντερίκο Μακέντα στο 50’ από έξοχη ασίστ του Ζαχίντ πανηγύρισε δίκαια ένα τρίποντο που είναι ευεργετικό από πάσα άποψη (βαθμολογική/ψυχολογική) και ήρθε ως συνέχεια της πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Η Ξάνθη μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς και προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στη φάση ανάπτυξης του Παναθηναϊκού με το πρέσινγκ της στο αμυντικό τρίτο των «πράσινων».

Παρά τα ατομικά λάθη των φιλοξενούμενων και δη του Γιόχανσον, δεν κατάφερε να δημιουργήσει απειλές σε ροή αγώνα, με εξαίρεση μία στημένη μπάλα στο 4’ όπου ο Κασάδο δεν βρήκε καλά τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ενώ ο Παναθηναϊκός απέκτησε τον πλήρη έλεγχο μετά το 10λεπτο και ειδικά ύστερα από τη διπλή χαμένη ευκαιρία του 13’, αρχικά με τον Μακέντα και εν συνεχεία με το σουτ του Χατζηγιοβάνη που βρήκε στον Πούγγουρα και πέρασε άουτ.

Το «τριφύλλι» είχε επιβάλλει το ρυθμό του μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δημιουργούσε ρήγματα κυρίως από την πλευρά του Χατζηγιοβάνη και έφτανε με καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή του Αμπάντ, πλην όμως δεν είχε στο ενεργητικό του τη σωστή τελική πάσα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τον Παναθηναϊκό να πατάει συνολικά καλύτερα στο γήπεδο σε σχέση με την Ξάνθη (από μία οι τελικές στο στόχο, 75%-25% η κατοχή υπέρ των «πράσινων»).

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι πράσινοι μπήκαν με περισσότερη αποφασιστικότητα και με μία εξαιρετική έμπνευση του Ζαχίντ που μετουσίωσε σε γκολ με ιδανικό πλασέ ο Μακέντα (50’) άνοιξαν το σκορ (0-1).

Το γκολ αυτό έφερε αυτοπεποίθηση στον Παναθηναϊκό και στο 67’ ο Ανουάρ λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της αγωνιστικής στο ντεμπούτο του αλλά ο Αμπάντ έδιωξε φανταστικά σε κόρνερ.

Επιπλέον, η Ξάνθη υποχρεώθηκε να πάρει περισσότερα ρίσκα, με τον Παράσχο να κάνει μαζεμένα δύο αλλαγές και να τις ολοκληρώνει στο 72’ αλλάζοντας το σχηματισμό σε 4-4-2.

Παρά ταύτα οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν την εστία του Διούδη, ενώ έμειναν και με δέκα παίκτες στο 89’.

• 87

Γιώργος Παράσχος Ο προπονητής της Ξάνθης παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1, επιλέγοντας να έχει αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές στα δύο «φτερά» (Στάρτζεον-Σόσα) για μεγαλύτερη συνοχή στα άκρα. Η στρατηγική του ήταν να χαλάσει το χτίσιμο του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού, με στοχευμένο πρέσινγκ ψηλά ή στη μεσαία ζώνη και να βγει με μεγάλες μπάλες στο τρανζίσιον, έχοντας ως «target man» τον Κάστρο. Μετά το γκολ του Παναθηναϊκού ρίσκαρε, ο σχηματισμός έγινε 4-4-2, αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να απειλήσει.

• 9

Γιώργος Δώνης Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας για πρώτη φορά στην ενδεκάδα τον Ανουάρ σε θέση «6» και τον Μπεκ στο δεξί «φτερό». Το πλάνο του δεν είχε διαφοροποιήσεις από τα προηγούμενα ματς και εμπεριείχε την κατοχή της μπάλας και την ανάπτυξη από το αμυντικό τρίτο, καθώς και τις συχνές αλλαγές παιχνιδιού στις δύο πλευρές. Πολύ καλή η διαχείριση του ματς, τόσο σε επίπεδο προσώπων, όσο και στην τροποποίηση του σχηματισμού σε 5-4-1 στο 88'.

50'

Το γκολ με το οποίο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ξάνθης στα Πηγάδια από τον Κίκο Μακέντα. Ο Ιταλός μετά από ωραία κάθετη του Ζαχίντ πλάσαρε άψογα τον Αμπάτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

• 4’

Εκτέλεση φάουλ του Εντουάρντο, ο Κασάδο βρίσκει τη μπάλα με το γόνατο στο δεύτερο δοκάρι και αυτή καταλήγει άουτ.

• 13’

Περίτεχνη ενέργεια του Μακέντα που απελευθερώνεται από τον Κασάδο, συγκλίνει προς την περιοχή και σουτάρει, αλλά ο Αμπάντ παραχωρεί κόρνερ.

• 13’

Ο Ζαχίντ εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Χατζηγιοβάνη που σουτάρει, βρίσκει στον Πούγγουρα και περνάει ελάχιστα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι.

• 50’

ΓΚΟΛ! Τρομερή ενέργεια Ζαχίντ που κλέβει και βγάζει έξοχη κάθετη πάσα στον Μακέντα που πλασάρει διαγώνια τον Αμπάντ και στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα (0-1).

• 55’

Βαθιά μπαλιά του Δώνη στον Μπεκ που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας από πλάγια θέση και σουτάρει, αλλά ο Αμπάντ αποκρούει και κατόπιν βρίσκει στο χέρι του Μακέντα.

• 67’

Τρομερό σουτ του Ανουάρ στο όριο της περιοχής, ο Αμπάντ «απογειώνεται» και παραχωρεί κόρνερ.

• 90+3’

Ο Νάγκι βγαίνει μόνος του στην αντεπίθεση, περνάει τον Αμπάντ, αλλά βγαίνει πλάγια δεξιά και πλασάρει, με τον Μαλεζά να σώζει πάνω στη γραμμή την Ξάνθη.

• 1

Το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής παρά τις απουσίες των Κουρμπέλη και Μπουζούκη. Κάτι που πιστώνεται και στον Ανουάρ, που έκανε το ντεμπούτο του αλλά έμοιαζε σαν να παίζει καιρό στην ομάδα.

• 2

Το ξεκίνημα των πράσινων στο δεύτερο ημίχρονο που είχε συνέπεια το γρήγορο γκολ (50') του Μακέντα και τις ευκαιρίες που ακολούθησαν μέχρι το 70' οπότε και έπεσε ο ρυθμός.

• 3

Η αμυντική συνοχή και οι γρήγορες επιστροφές των πράσινων, που πιστοποιείται από το ότι η Ξάνθη δεν κατάφερε σε ολόκληρο το 90λεπτο να δημιουργήσει ούτε μία κλασική ευκαιρία στο ματς.

Το δικό της μήνυμα κατά του ρατσισμού θέλησε να στείλει η Σούπερ Λιγκ σε όλα τα γήπεδα αυτή την αγωνιστική. Ο ρατσισμός δεν έχει θέση στο ποδόσφαιρο και σίγουρα αυτό έχει ξεχωριστή σημασία μετά και το ντροπιαστικό περιστατικό της περασμένης εβδομάδας στο ματς ανάμεσα σε ΑΕΛ και Άρη.

9
Φεντερίκο Μακέντα
Εχει πάρει και πάλι μπροστά ο Ιταλός επιθετικός, που έφτασε τα επτά τέρματα στο πρωτάθλημα και ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό στα Πηγάδια. Πέραν του γκολ που πέτυχε η απόδοσή του ήταν συνολικά σε υψηλά επίπεδα.

22
Χόρχε Κασάδο
Πηγή κινδύνων για τα μετόπισθεν της ακριτικής ομάδας ο Ισπανός αριστερός μπακ, έκανε πολλά λάθη, τα περισσότερα εξ αυτών αβίαστα και δεν μπόρεσε να κρατήσει τη συγκέντρωσή του στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς.

10
Γκίας Ζαχίντ
Η φανταστική κάθετη πάσα που βγάζει στο γκολ του Μακέντα είναι απ' αυτές που αποτελούν το σήμα κατατεθέν των προσόντων του. Μπορεί να μην κινήθηκε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης σε όλο το ματς, αλλά οι εμπνεύσεις του και η έφεσή του στις ασίστ είναι υπερπολύτιμες και έπαιξαν σημαίνοντα ρόλο στην έκβαση του ματς.

Καλή διαιτησία από τον Φωτιά στην αναμέτρηση της Ξάνθης με τον Παναθηναϊκό. Ο Έλληνας ρέφερι η αλήθεια είναι πως δεν χρειάστηκε να διαχειριστεί ιδιαίτερα δύσκολες φάσεις, όμως όπου χρειάστηκε ήταν σωστός. Ορθά ακύρωσε το γκολ του Σένκεφελντ στο πρώτο μέρος αφού ο Δώνης ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ σωστή ήταν και η απόφαση να δείξει δεύτερη κίτρινη στον Μπαριέντος και να τον στείλει στα αποδυτήρια.