• Αθανάσιος Τζήλος
  • Αντώνιος Δίπλαρης
  • Σπυρίδων Βασιλόπουλος
  • Δημήτριος Καραντώνης
  • 95' Ντάουντα (πεν.)
  • 34' Τζανακάκης
  • 59' Κέβιν
  • 43' Μπεχαράνο
  • 26' Μπεχαράνο

Με τον…αέρα της πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι και με αποκλειστικό στόχο τη δεύτερη νίκη στο φετινό μαραθώνιο του πρωταθλήματος.

Στην αντίπερα όχθη, η Λαμία πήγε στο Αγρίνιο φιλοδοξώντας να συνεχίσει την πορεία της προς την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο ματς οι παίκτες του Παναιτωλικού και με ξεκάθαρο στόχο να φτάσουν στην επίτευξη ενός γρήγορου γκολ.

Οι Αγρινιώτες «σφυροκόπησαν» την εστία της Λαμίας και «άγγιξαν» το γκολ μόλις στο 2΄με το δοκάρι να στερεί από τον Άλβαρες την σύνδεσή του με τα δίχτυα και το γρήγορο προβάδισμα στο σκορ για τον Παναιτωλικό.

Το δίδυμο Άλβαρες – Ρόσα δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα και περιορίστηκαν σε απόλυτα παθητικό ρόλο στα πρώτα λεπτά του ματς.

Ο δραστήριος Παναιτωλικός πίεζε συνεχώ κι έχασε κι άλλες ευκαιρίες (εκτός από το δοκάρι του Άλβαρες) μέχρι το 25΄.

Στο διάστημα που ακολούθησε οι παίκτες της Λαμίας άρχισαν σταδιακά να πατούν πιο καλά στο γήπεδο, να ισορροπούν το παιχνίδι και να βρίσκουν το γκολ με πρωταγωνιστή τον Ντάνι Μπεχαράνο στο 43΄ «παγώνοντας» τους γηπεδούχους.

Στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου η ομάδα του Μάκη Χάβου είχε την εδαφική υπεροχή, δεν μπορούσε όμως να βρει τους διαδρόμους που θα της επέτρεπαν να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Παναιτωλικός έδειχνε ανίκανος να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή της Λαμίας όπως συνέβη στο α΄ημίχρονο, χωρίς φαντασία και δημιουργία στο παιχνίδι του.

Οι Φθιώτες υπήρξαν πολύ πιο οργανωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα κι έψαξαν μέσω των αντεπιθέσεων το δεύτερο γκολ που λίγο έλειψε να πετύχουν με τον Βασιλόγιαννη στο 71΄.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η ζυγαριά της νίκης θα γείρει υπέρ των φιλοξενούμενων, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάουντα κέρδισε πέναλτι το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος και έδωσε το βαθμό στον Παναιτωλικό στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας του Αγρινίου.

Η Λαμία έχασε μέσα από τα χέρι της από τη νίκη που θα την έβγαζε στο...ξέφωτο των πλέι οφ και δικαιολογημένα αποχώρησε πικραμένη από το γήπεδο.

Ο (διπρόσωπος) Παναιτωλικός έσωσε στην τελευταία φάση του αγώνα την...παρτίδα, ωστόσο εξακολουθεί να΄χει ένα "βουνό" μπροστά του στη μάχη της παραμονής.

• 9

Με το γνώριμο 4-2-3-1 και χωρίς εκπλήξεις στην 11άδα παρέταξε ο Μάκης Χάβος τον Παναιτωλικό. Οι παίκτες του ξεκίνησαν με πολλά κέφια στο ματς και παίζοντας γρήγορο ποδόσφαιρο κατοχής είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο 25λεπτο. Το γκολ δεν ήρθε στο διάστημα της υπεροχής και η κακή αμυντική λειτουργία στον… αέρα λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στη Λαμία. Στο β΄ημίχρονο η ομάδα του κατέβασε στροφές, είχε φλύαρη κι ανούσια υπεροχή αδυνατώντας να εκμεταλλευτεί τις στατικές μπάλες.

• 9

Με 4-2-3-1 κατέβασε ο Άκης Μάντζιος τη Λαμία. Η ομάδα της Φθιώτιδας δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι κι είχε την τύχη με το μέρος της (στο δοκάρι του Άλβαρες) κι έναν πολύ καλό Θεοδωρόπουλο κάτω από τα δοκάρια που κράτησε το μηδέν. Μετά το 25 ΄ ισορρόπησε το ματς και πήρε το τιμόνι του αγώνα στα χέρια της με το γκολ του Μπεχαράνο (43΄). Στο β΄ημίχρονο οι Φθιώτες παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι στα αμυντικά καθήκοντά τους και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τους απειλήσουν, εκτός από την ολιγωρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων που έφερε το γκολ της ισόφάρισης.

• 2’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Σουτ του Άλβαρεζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

• 11’

Πρώτη τελική για τη Λαμία. Ευθύβολο σουτ του Σάλιακα μπλοκάρει ο Κνετ.

• 15’

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σκόνδρας στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα έπειτα από σέντρα των γηπεδούχων παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 17’

Ωραία ατομική προσπάθεια του Ρόσα και σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

• 18’

Διπλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Σουτ του Άλβαρες αποκρούει ο Θεοδωρόπουλος, νέο σουτ του Ρόσα μπλοκάρει ο πορτιέρο της Λαμίας.

• 43’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Ρόμανιτς ο Μπεχαράνο με καρφωτή κεφαλιά νικάει στον αέρα τους αμυντικούς των γηπεδούχων και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

• 45’

Ευθύβολο σουτ του Τζανακάκη ο Θεοδωρόπουλος διώχνει σε κόρνερ.

• 71’

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Σέντρα του Βάντερσον, κεφαλιά του Καραμάνου ο Βασιλόγιαννης από το ύψος της μικρής περιοχής δεν πιάνει σωστά την προβολή και κάνει κακό τελείωμα.

• 78’

Ο Ρόσα εκτελεί φάουλ, ο Σίεστεντ πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.

• 80’

Σουτ του Άλβαρεζ η μπάλα καταλήγει άουτ.

• 95’

ΓΚΟΛ! Ο Ντάουντα κερδίζει πέναλτι έπειτα από ανατροπή από τον Θεοδωρόπουλο. Από την άσπρη βούλα ο Νιγηριανός κερδίζει τον πορτιέρο της Λαμίας και ισοφαρίζει το σκορ (1-1).

Οι παίκτες του Παναιτωλικού δεν ξέχασαν τον 25χρονο αδικοχαμένο φίλο της ομάδας του Αγρινίου, Γιάννη Ξηροκώστα που έφυγε - προ ημερών - πρόωρα από τη ζωή.

25
Αμπιόλα Ντάουντα
Ο Νιγηριανός επιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 73΄και «μίλησε» στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Από δική του προσπάθεια οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος και έδωσε τον βαθμό στο Παναιτωλικό. Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ντεμπούτο του στην ομάδα του Αγρινίου.

5
Ιγκόρ Γιοβάνοβιτς
Αν μη τι άλλο, θα περίμενε κανείς πολύ καλύτερη αντίδραση από τον Κροάτη κεντρικό αμυντικό στη φάση από την οποία προήλθε το γκολ της Λαμίας. Νικήθηκε κατά κράτος, παρά το μπόι του, από τον Μπεχαράνο σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις των φιλοξενούμενων στην περιοχή του Παναιτωλικού.

15
Χουάν Άλβαρες
Πολύ καλό παιχνίδι από τον Αργεντινό μέσο. Από τα δικά του πόδια δημιουργήθηκαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνα της Λαμίας στο α΄ημίχρονο, ενώ «άγγιξε» το γκολ με το…καλησπέρα στο ματς, όταν δικός του «κεραυνός» βρήκε το δοκάρι. Και στο δεύτερο 45λεπτο υπήρξε ένας από τους ελάχιστους παίκτες των γηπεδούχων που δεν χαμήλωσε στροφές.

Ο ρέφερι Τζήλος χάρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τζανακάκη στο 54΄, όταν ο αμυντικός του Παναιτωλικού ανέκοψε τραβώντας τον Καραμάνο σε αντεπίθεση της Λαμίας. Φάση που προκάλεσε δικαιολογημένα πολλά παράπονα από πλευράς φιλοξενούμενων. Σωστά σφύριξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις, αφού ο Θεοδωρόπουλος ανατρέπει τον Ντάουντα.